01/05/2011 | 12:18 | Autor: SRNA
DONjA GRADINA-POMEN ЈASENOVAČKIM ŽRTVAMA
Parastos za sve nevine žrtve ustaškog koncentracionog logora Јasenovac, koji podrazumijeva služenje pravoslavne, jevrejske i romske molitve, služen je danas u Spomen-području Donja Gradina na grobnom polju "Hrastovi", u prisustvu više od hiljadu ljudi.
Pravoslavnu molitvu za pokoj duše nevinim žrtvama, uz sasluženje više sveštenika, prevodio je Njegovo preosveštenstvo vladika banjalučki Јefrem, dok je molitvu na jevrejskom jeziku "Kališ" predvodio rabin Isak Asijel, koji je pozvao na mir među svim narodima svijeta.
"Ovo je mjesto je stravično i svjedoči o vremenu kada je činiti dobro značilo biti osuđen na smrt. Pozivam zato na mir među nama, da se ovakvo zlo više nikada i nigdje ne ponovi", rekao je rabin.
Molitvu na romskom jeziku govorio je član Svjetskog parlamenta Roma Dragoljub Acković, koji je pozvao da iz Spomen-područja Donja Gradina molitva ode u sve dijelove svijeta gdje su stradali pripadnici romskog naroda, gdje nisu imali priliku da se brane i gdje su stradali samo zato što su Romi.
Polaganjem vijenaca na grobnom polju "Topole" u Spomen-području Donja Gradina danas su brojne domaće i međunarodne delegacije odale počast nevinim žrtvama koncentracionog logora Јasenovac, u okviru obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Vijence su danas položili predsjednik i potpredsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i Emil Vlajki, predsjednik Narodne skupštine Igor Radojičić, predsjednik Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović, delegacija Vlade RS, koju su činili predsjednik Aleksandar DŽombić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Đokić, ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović, ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović, ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić, kao i delegacija preživjelih jasenovački logoraša.
Počast jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini odao je i zamjenik ministra inostranih poslova Izraela Dainel Ajalon, Ambasador Ruske Federacije u BiH Aleksandar Bocan Harčenko, delegacija Parlamentarne skupštine BiH, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, izaslanik Ambasade Francuske u BiH, delegacija opštine Kozarska Dubica i Grada Kragujevca.
Vijence su zajednički položile delegacije izraelskog grada Modine i Banjaluke, predstavnici SUBNOR-a RS, delegacija Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga BiH, Srba sa Kosmeta, Udruženja Roma RS, Srpskog narodnog vijeća iz Hrvatske, Saveza logoraša RS i zajednički delegacija Boračke organizacije RS, Organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS i Udruženja ratnih vojnih invalida RS.
Donja Gradina predstavlja najveće stratište u sistemu koncentracionih logora "Јasenovac", koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja Nezavisne Države Hrvatske. Prema nekim procjenama, u Gradini je ubijeno i zakopano više od 360 000 ljudi, pretežno Srba.
Prema istraživanjima stručnjaka, u periodu između 1941. i 1945. godine u sistemu koncentracionih logora "Јasenovac" ubijeno je oko 800 000 djece, žena i staraca.
Među stradalima je bilo najviše Srba, Јevreja i Roma. Prema načinu ubijanja, jasenovački logor smatra se najmonstruoznijim stratištem koje je tada postojalo u svijetu, a koji je osnovala i njime upravljala NDH