"Apsurd - ukupno 4.886 oficira i podoficira komanduje sa samo 3.968 vojnika"
- To je apsurd, iako se još od uspostavljanja Oružanih snaga znalo da se broj mora prilagoditi odnosu 70 naspram 30 u korist vojnika. Ministarstvo odbrane godinama ništa nije uradio na tom planu - naglasila je Majkićeva, dodavši da je zbog toga posljednjih godina i budžet resora odbrane uglavnom trošen za personal, a ne opremu i obuku.
Ona je istakla da su stanjem nezadovoljni i vojnici.
- Iako u skladu sa zakonom službu napuštaju sa navršenih 40 godina života, odlaze i ranije. Treba na vrijeme planirati, ali mi to ne znamo. I to pokazuje probleme u vojnim redovima - rekla je Majkićeva za Glas Srpske.
Činjenica je i da je prošli saziv Predsjedništva BiH u februaru 2018. imenovao nove generale i brigadire na 13 pozicija u Oružanim snagama BiH, a prijedlog koji je Predsjedništvo BiH uputilo u parlament BiH nije dobio saglasnost parlamenta, koji u skladu sa Zakonom o odbrani potvrđuje ta imenovanja.
- Јedinicama komanduju generali čije imenovanje nije prošlo svu zakonsku proceduru. Odluke koje donose nemaju zakonsku težinu, a posljedice toga mogu biti nesagledive - rekla je Majkićeva.
Na posljednjoj sjednici Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost pred članovima komisije našao se izvještaj o radu Savjeta ministara BiH az 2019. godinu u dijelu nadležnosti koji se tiče zadataka te komisije.
Najzanimljivija rasprava je, prema ocjenama Majkićeve, vođena o aktuelnom stanju u Ministarstvu odbrane, u okviru kojeg su i Oružane snage BiH, te o resoru bezbjednosti i podsjetila da je cijeli taj sektor u rukama Bošnjaka - uglavnom su rukovodioci kadrovi iz SDA, osim Ministarstva odbrane, kojim rukovodi DF.
- Ministarstvo odbrane, za koje se prosječno godišnje izdvaja 280 miliona KM, za 15 godina od formiranja nije uspjelo da riješi nijedan ključni problem - naglasila je Majkićeva.
U izvještaju koji im je predočen piše da je planirano da imaju ukupno 10.961 profesionalno vojno lice, a popunjena su 9.702 mjesta, te da nedostaju još 1.252 vojnika.