06/06/2011 | 17:54 | Autor: SRNA
BRAMERC PRED SB UN: SRBIЈA ISPUNILA KLjUČNI ZAHTЈEV TRIBUNALA
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je danas u Savjetu bezbjednosti UN da je hapšenjem genrala Ratka Mladića Srbija ispunila ključni zahtjev suda u Hagu.
On je ocijenio kao "sjajan rezultat" hapšenje i prebacivanje u Hag bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
Bramerc je, međutim, dodao da Srbija mora da odgovori na neka "problematična pitanja" o tome zašto je Mladić tako dugo bio na slobodi, prenosi Rojters.
Bramerc, čije se izlaganje pred Savjetom bezbjednosti UN dramatično razlikovalo od pisanog izvještaja koji je ambasadorima članica ovog tijela podijeljen prije nekoliko sedmica, rekao je i da je hapšenjem Mladića "Srbija ispunila ključni zahtev" za kompletiranje saradnje sa Haškim sudom.
"Hapšenje Mladića je jedan od najvažnijih događaja u istoriji Tribunala i spremamo se za suđenje. Pozivamo Savjet da nam obezbjedi odgovarajuća sredstva za suđenje i pozivamo vlade država u regionu da učestvuju u ovom procesu", rekao je Bramerc pred Savjetom bezbjednosti UN.
Glavni haški tužilac je, takođe, pohvalio Nacionalni savjet za saradnju sa Haškim tribunalom i službe bezbjednosti zbog njihove uloge u hapšenju Mladića, navodeći da je, u prethodnim izvještajima, idenitifikovao probleme u akciji potrage za Mladićem i Goranom Hadžićem.
"Želimo da se Hadžić nađe što prije pred sudom", rekao je Bramerc, pohvaljujući, takođe, najave vlasti u Beogradu da će sprovesti istragu o skrivanju Ratka Mladića i kazniti sve one koji su mu u tome pomagali.
Hapšenje Ratka Mladića je prekretnica u istoriji Haškog suda, rekao je predsjednik ovog suda, Patrik Robinson, navodeći da je prebacivanjem bivšeg komandanta Vojske RS skinuta još jedna sjenka sa priče o nekažnjivosti zločina.
ČLANICE SB POZDRAVILE HAPŠENjE MLADIĆA
Članice Savjeta bezbjednosti, u debati nakon predstavljanja izvještaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, "ohrabrile" su vlasti u Beogradu da nastave potragu za jedinim preostalim bjeguncem Goranom Hadžićem.
SAD su ocijenile da je hapšenje Ratka Mladića "kamen-temeljac na putu ka pravdi i pomirenju", te pohvalile vlasti Srbije zbog toga, kao i zbog obećanja da će uhapsiti Hadžića, prenose beogradski mediji.
Rusija je pozdravila Mladićevo hapšenje i izručenje, ali je naglasila da to ne smije biti izgovor za produženje roka rada Tribunala, kao i da svi prvostepeni postupci treba da budu okončani do kraja 2014. godine.
Kina je pozdravila saradnju Srbije sa Haškim tribunalom i "primila k znanju" vijest o Mladićevom hapšenju, ali je napomenula da Tribunal treba da završi posao u predviđenom roku.
Njemačka je čestitala srpskim vlastima na hapšenju Mladića, ocijenivši da će to "približiti Srbiju evropskim perspektivama".
Predstavnik Velike Britanije čestitao je vlastima u Srbiji i poručio im da "iskoriste zamah".
Francuska je navela da je time "stavljena tačka na 16 godina nekažnjivosti".
BiH je pozdravila hapšenje Mladića i ocijenila da je "pravda jedina utjeha za one koji su izgubili voljene tokom rata".