Institut za javno zdravstvo: Uz cijenu vakcine postoje i dodatni troškovi
Zeljković je naglasio da, osim ruskih vakcina "Sputnjik", koje je obezbijedila Republika Srpska, nijedna druga vakcina bilo kojeg proizvođača nije ušla u BiH, saopšteno je iz Instituta za javno zdravstvo Srpske.
- Institucije Srpske uložile su ogromne napore da u globalnim uslovima otežanog dolaska do vakcine za svoje građane obezbijede vakcinu. Bez obzira na sve pritiske i izuzetno otežane uslove za donošenje odluka u ovim okolnostima, ističemo da ćemo odgovorno i predano nastaviti da radimo sve kako bismo zaštitili zdravlje stanovništva Republike i sproveli plan vakcinacije protiv kovida 19 - poručio je Zeljković.
On je podsjetio da je Vlada Srpske na sjednici od 21. januara donijela zaključak kojim zadužuje Institut za javno zdravstvo da, s ciljem povećanja obuhvata stanovništva vakcinacijom protiv virusa, obezbijedi dodatnu količinu odobrenih vakcina za vakcinaciju 200.000 ljudi, za šta je potrebno 200.000 vakcina koje sadrže po dvije doze.
- Dakle, za kompletnu imunizaciju, ukupno 400.000 doza vakcine - precizirao je Zeljković.
Dodao je da je Institut sproveo nabavku ruske vakcine na osnovu dostavljene ponude veletrgovca "Krajina grupa" koji je u tom smislu dostavio pismo interesa Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Srpske, nakon čega je potpisan ugovor sa proizvođačem vakcine i pripremljena informativna ponuda za vakcinu.
- Ta ponuda je dostavljena Institutu koji je na osnovu ponude i zaključaka Vlade i Štaba za vanredne situacije pripremio pregovarački postupak, nakon čega je uslijedila dalja realizacija nabavke u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima - pojasnio je Zeljković.
Naveo je da su u ugovoru jasno definisane obaveze dobavljača kada je riječ o nabavci vakcine, skladištenju i distribuciji.
- Dobavljač ima i obavezu kupovine vakcine od proizvođača, transport, osiguranje proizvoda i transporta, odgovarajuću pratnju kao i sve troškove uvoza, kontrole serije, skladištenja robe u režimu od minus 18 stepeni Celzijusovih koliko god to bude potrebno. Ima i obavezu transporta proizvoda u navedenom režimu jer je sama vakcina stabilna samo dva sata na temperaturi višoj od preporučene do svake zdravstvene ustanove u Srpskoj - rekao je Zeljković.
On je dodao da je time obezbijeđena sigurnost kvaliteta vakcina, jer je veletrgovac ugovorom obavezan i odgovoran za obezbjeđenje svega što je potrebno za njenu nabavku, te čuvanje i distribuciju u skladu sa najvišim standardima, koju propisuje proizvođač ove vrste vakcine.
- U skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima uvoznik, odnosno distributer lijekova, može biti jedino veletrgovac koji za to ima dozvolu, odnosno rješenje. Samim tim nijedna zdravstvena ustanova ili Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Srpske ne može uvesti ili distribuisati vakcinu ili bilo koji drugi lijek - zaključio je Zeljković.