18/05/2021 |  22:30 | Autor: SRNA

Zlatna medalja za Kolesnikova i novi svjetski rekord

Ruski plivač Kliment Kolesnikov osvojio je zlatnu medalju na 50 metara leđno na Evropskom prvenstvu u Budimpešti, uz novi svjetski rekord u toj disciplini.

Kolesnikov je i danas oborio svjetski rekord, a 50 metera leđno u finalnoj trci preplivao je za 23,80 sekundi.

U jučerašnjem polufinalu Kolesnikov  je postao prvi plivač koji je 50 metara leđno isplivao za manje od 24 sekunde /23,93 sekunde/.

Prethodni svjetski rekord /24 sekunde/ takođe je bio u njegovom vlasništvu i bio je na snazi od Evropskog prvenstva 2018. godine u Glazgovu, prenosi Sportski žurnal.

Srebrnu medalju u današnjem finalu osvojio je Rumun Andrej-Robert Glinta /24,42/, dok je bronza pripala Špancu Ugu Gonsalesu de Oliveiri /24,47/.

Britanac Adam Piti osvojio je zlato u disciplini 100 metara prsno rezultatom 57,66 sekundi, Italijanka Simona Kvadarela postala je evropska prvakinja na 800 metara slobodno /8:20,23/, dok su Francuskinja Mari Vatel i Grkinja Ana Dudunaki podijelile zlato na 100 metara delfin /57,37/.

Holanđanka Ranomi Kromoviđojo bila je najbolja u disciplini 50 metara slobodno /23,97/, dok je u mješovitoj štafeti četiri puta 200 metara slobodno slavila reprezentacija Velike Britanije /7:26,67/.