

20/07/2011 | 09:34 | Autor: RTS
UHAPŠEN GORAN HADŽIĆ
Uhapšen Goran Hadžić, posljenji odbjegli haški optuženik.
Za 11 sati najavljena je konferencija za novinare predsjednika Srbije Borisa Tadića.
Vijest o hapšenju Hadžića objavljena je i prije dva dana, ali su je demantovali policijski zvaničnici.
Goran Hadžić je rođen 7. septembra 1958. godine u opštini Vinkovci, Hrvatska. Prije sukoba u Hrvatskoj, radio je kao magacioner VUPIK-ovog pogona u Pačetinu, u opštini Vukovar, Hrvatska.
Haški tribunal optužio Gorana Hadžića 2004. godine za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Optužen je da je kao predsjednik Srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srem, i kasnije kao predsjednik Republike Srpske Krajine, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu, kao saizvršilac tokom oružanih sukoba u Republici Hrvatskoj.
Prema optužnici, od 1. avgusta 1991. do kraja juna 1992, Goran Hadžić, delujući sam ili u dogovoru s drugim znanim i neznanim učesnicima u udruženom zločinačkom poduhvatu, je planirao, podsticao, naredio, počinio i na druge načine pomagao i podržavao planiranje, pripremu i izvršenje progona hrvatskog i drugog nesrpskog civilnog stanovništva u SAO Slavonija Baranja i Zapadni Srem/Republika Srpska Krajina.
Među slučajevima ratnih zločina, koji su navedeni u optužnici je ubistvo 264 hrvatska ratna zarobljenika u novembru 1991. godine.