Koga je Sven Alkalaj predstavljao u Savjetu bezbjednosti? (VIDEO)
Analitičari ipak ocjenjuju da je Alkalaj, i pored podrške zapadnih saveznika, nakon replike predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ostavio istinit utisak o BiH kao zemlji rasula i neuspjeha.
Predsjedništvo BiH nije postiglo saglasnost u vezi sa prijedlogom Alkalajevog izlaganja u Savjetu bezbjednosti UN, pa se za Alkalajev nastup može reći da je ilustracija mržnje političkog Sarajeva, za koju očito lijeka nema.
Skandalozan govor mržnje Svena Alkalaja i veličanje učinka haškog Mehanizma za međunarodne krivične sudove s ciljem da Srbe optuži za ratne zločine i reviziju istorije, potvrdio je ono što već znamo, beznadežno rasulo u BiH.
Govorio je Alkalaj da je posebno važno izricanje presude Ratku Mladiću, da napori za revidiranje istorije neće uspjeti, da je Mladić poznat kao kasapin sa Balkana, da je ravda pobjedila i da je zbog toga BiH danas zahvalna...
Čija je to pravda i da li je osjećaju porodice srpskih žrtava?
Da iza takve pravde, a ni Alkalajeve deklamacije ne stoji narod Republike Serpske, a ni srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, upozorio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić: "To je privatno mišljenje predstavnika BiH. Neću ulaziti u detalje u kojima je prozivao Srbe i njihove lidere. Nije najbolja politika vrijeđati ljude u sopstvenoj zemlji."
Loša ili ne, ali vrijeđanje Srba postala je dominantna politika Sarajeva, koju će plasirati kad god i gdje god budu mogli.
Ipak zaboravljaju da u međunarodnim odnosima nema više nejake Rusije, a tu su i Kina, Indija.
- Mislim da se to u stvari nije isplatilo Svenu Alkalaju. Amerikanci bi rekli da se upucao u stopalo. Važnije je ovde to da je na neki način ta Vučićeva upadica, Vučićeva ispravka, uperila reflektor prema toj nefunkcionalnosti BiH - naglasila je Ljiljana Sajilović, novinarka iz Beograda.
Alkalajev samovoljni nastup Savjet bezbjednosti u cjelini neće prihvatiti, ali većina zapadnih zemalja hoće, mada je, prema ocjeni političkog analitičara Dragomira Anđelkovića, na djelu kršenje međunarodnog prava i Ustava BiH ili kako kaže nastavak agresije na Republiku Srpsku.
- Alkalaj direktno gazi i Dejtonski sporazum i sve ono o čemu se toliko pompezno govori, kao što je domokratija, vladavina prava... Јer ako se ruši međunarodni ugovor, onda se radi protiv budućnosti BiH. Oni zapravo Srbe, ali i Hrvate, tjeraju iz BiH svojim hegemonističkim ponašanjem - zaključuje Anđelković.
Osim bošnjačke političke elite, ko bi iza Alkalaja stao ako ne nevoljom hrvatskog naroda u bh. Predsjedništvo birani Željko Komšić, koji ga je i namjestio u Njujork i pored skandalima obojene karijere.
Nerijetko se Alkalaj, još kao ministar inostranih poslova BiH na međunarodnim konferencijama pojavljivao pijan, a u januaru 2012. u alkoholisanom stanju skrivio je u Sarajevu saobraćajnu nesreću i službenom vozilom pobjegao sa lica mjesta.