Hoće li pšenica ove godine donijeti natprosječne prinose? (VIDEO)
Ratari očekuju i bolju otkupnu cijenu od prošlogodišnje.
Iako ovog proljeća klimatski uslovi nisu pogodovali proizvodnji strnih žita, na oglednom polju, ali i seoskim imanjima pšenica je u odličnom stanju.
Velika ulaganja će se isplatiti, kaže Milorad Vujović iz Amajlija koji pšenicu proizvodi na pet hektara i godinama ostvaruje rekordne prinose.
- Uložim puno, ali i nadam se dobrom prinosu - rekao je Vujović.
Ogled pokazuje da nauka prati probleme i daje rješenja, što je od velike pomoći proizvođačima pri izboru sorti za sjetvu.
Ratari osluškuju stanje u okruženju i očekuju dobru cijenu pšenice.
- U Srbiji su već počeli na nekih 35 pfeniga da se prave ugovori, pa su stali. Možda bi mogla biti i veća cijena zbog ugovora s Kinom i Turskom, tako da bi mogla biti solidna cijena - izjavio je Ilija Lazić i Velinog Sela.
Da je pšenica u dobrom stanju i da se može očekivati dobar rod potvrđuju i stručnjaci.
- Što se tiče trenutnog stanja ozime pšenice, možemo biti zadovoljni obzirom na zdravstveno stanje biljke, posebno lista zastavičara i klasa - rekao je Dragan Zarić iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.
Pšenicu kao stratešku kulturu podržava resorno Ministarstvo sa 300 maraka po hektaru zasijane površine i regresiranim gorivom.
- Ministarstvo će se potruditi da ove godine isplati podsticaje prije žetve pšenice, bar jedan dio ukuliko budemo u mogućnosti. Čim novac bude na raspolaganju biće na računima naših poljoprivrednih proizvođača - izjavio je pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Goran Bursać.
U Republici Srpskoj pod pšenicom je 45.000 hektara.
Ogledna polja postavljena su u svim krajevima gdje je obimna proizvodnja.
U Semberiji na makrooglednom polju nalazi se 61 sorta, 80 odsto je novih čiji se genetski potencijal provjerava za proizvodnju narednih godina.