Pravni tim generala Mladića pokreće postupak revizije presude (VIDEO)
Pravilo 119, dio Pravilnika o postupku i dokazima Haškog tribunala, nada je timu odbrane generala Ratka Mladića. Ono predviđa koje su okolnosti pod kojima odbrana ili tužilac mogu da podnesu zahtjev za postupak preispitivanja, odnosno revizije presude.
- Sad je prvo potrebna pravilna analiza same presude. Na osnovu toga ćemo vidjeti u kojem pravcu treba da idemo i ići ćemo u svim pravcima kojima bude potrebno - rekao je sin generala Ratka Mladića Darko Mladić.
Da će tim odbrane definitivno ići u postupak revizije, kaže i glavni branilac Branko Lukić. On ne želi da prejudicira rezultat takvog postupka koji je, tvrdi, izuzetno obiman i kompleksan.
- Procedura je takva da se prvo od vijeća traži dozvola za taj vanredni pravni lijek i kada ta procedura prođe, onda se organizuje jedno mini suđenje na kojem se iznose predloženi dokazi koji moraju da budu novi - kaže Lukić.
Pravnom timu će, kažu, od velike pomoći biti i izdvojeno mišljenje sudije Priske Matimba Nijambe koje se takođe analizira. Branko Lukić, ali i član tima odbrane Miodrag Stojanović upućuju na nekoliko grešaka, među kojima i na vremensko-geografski okvir, ali i na postupak utvrđivanja odgovornosti na osnovu posrednih dokaza.
- Prekoračena je optužnica i teritorijalno i vremenski i postoje čak incidentni koji uopšte nisu u optužnici. Sudija Nijambe je to prepoznala, mi smo to navodili u Žalbi i tokom suđenja, tako da je general Mladić, činjenica je, osuđen za učestvovanje u udruženom zločinačkom poduhvatu u BiH kada uopšte nije bio na njenoj teritoriji, jer se nalazio u Republici Hrvatskoj - naglasio je Lukić.
I sudija Matimba Nijambe, ali i članovi pravnog tima Ratka Mladića, pitaju - kako je vijeće moglo da zaključi da je Mladić imao kontrolu nad paravojnim jedinicama, uprkos dokazima o njegovim naporima da takve jedinice iskorijeni.
Podsjetimo, u utorak 8. juna, izrečena je pravosnažna presuda komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, generalu Ratku Mladiću, kojom mu je, uz suprotno mišljenje glavne sudije Priske Matimba Nijambe, potvrđena doživotna kazna.