Šta za Srpsku znači Dodikova inicijativa o objedinjavanju funkcija? (VIDEO)
Njen predlagač srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH, uprkos kritikama iz opozicije, kaže da se radi o ideji koja ojačava Republiku Srpsku.
Dijelom je takvom vidi i struka iz koje ipak upozorenje – oprezno sa raspakivanjem Ustava BiH.
Izbjegavanje problema u odnosima predsjednika Republike i srpskog člana Predsjedništva BiH kada su iz različitih političkih opcija, ali i jačanje funkcije predsjednika u pogledu reprezentovanja Republike unutar i van BiH, neki su od glavnih argumenata Milorada Dodika za prijedlog objedinjavanja funkcije.
- Јa mislim da je to jačanje. Zaista mislim da ako predsjednik Republike boravi u Banjaluci i boravi jednom sedmično na sastanku ili dva puta u mjesec dana odlazi na sastanak u Sarajevo kao član Predsjedništva nosi iza sebe mandat predsjednika Republike, ja zaista mislim da je to moćno - izjavio je Dodik.
Јasno je da ovaj prijedlog, ako i bude usvojen, ne može bez ustavnih promjena.
Trebalo bi da mu prethode razgovori. Dodik ih najavljuje prvo sa koalicionim partnerima, a potom i sa ostalim političkim predstavnicima.
Ideja mu je, tvrdi, da građani Srpske na idućim izborima biraju predsjednika kojem bi onda Ustav dao ovlašćenja za predstavljanje Srpske u Predsjedništvu BiH.
Profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu i jedan od autora Ustava Srpske Radomir Lukić kaže da nije pristalica raspakivanju Ustava BiH bez velikog razloga.
Dodikov prijedlog, priznaje, ima i dobrih i loših strana.
- Ono što je nedostatak u tom slučaju jeste previše velika koncentracija moći. To je ono čemu jedan demokratski Ustav ne bi trebao toliko olako da pribjegava. Prednost bi takođe bila i naglašavanje konfederalnog elementa u Ustavnoj strukturi BiH - rekao je Lukić.
Uz to, Lukić smatra i da bi proširivanje ovlašćenja predsjednika Republike omogućilo izabranoj ličnosti da mnogo adekvatnije brani i zagovara interese Srpske na zajedničkom nivou.
Baš u tom smjeru ide i stav Vlade Simovića, doktora političkih nauka i stručnjaka za izborni proces koji Dodikovu ideju pozdravlja.
- Time bi mogli da očekujemo jednu stabilniju, snažniju instituciju, snažniju adresu koja bi mogla da bolje odgovori izazovima Republike Srpske u složenom sistemu BiH i složenom sistemu međunarodnih odnosa unutar kojih participira i BiH - naglasio je Simović.
Od ideje do njenog potpunog usvanja put je ipak dug.
Osim razgovora sa ostalim predstavnicima na političkoj sceni, te izmjena Ustava BiH, za šta je neophodna podrška i iz FBiH - ona bi podrazumijevala i izmjene odredaba Ustava Republike Srpske, što može i bez potpune saglasnosti opozicije, ali uz dvotrećinsku parlamentarnu većinu.