

Punih 26 godina od likvidacije devet zarobljenih srpskih vojnika na Dinari

Za ovaj zločin još niko nije odgovarao ni pred domaćim ni pred međunarodnim sudovima, iako lokacija na kojoj su pronađeni njihovi posmrtni ostaci i povrede na pronađenim kostima, tragovi na odjeći, obući i opremi, na nesumnjiv način ukazuju da su ubijeni po zarobljavanju i bačeni u vrtaču, odnosno pokopani u masovnu grobnicu.
Oni su bačeni u masovnu grobnicu, kako ocjenjuje "Veritas", s očitom namjerom da se likvidiraju kao pripadnici neprijateljske strane i zatru tragovi zločina.
U saopštenju se napominje da su vezisti Srpske vojske Krajine uhvatili razgovor na neprijateljskoj strani koji potvrđuje da su svi živi zarobljeni.
Uskoro je krenula i zločinačka hrvatska akcija "Oluja", koja je dovela do pada Republike Srpske Krajine, te egzodusa krajiških Srba i do mnogo novih žrtava, pa je ova grupa sa Dinare, kako navode, pala u drugi plan.
U toku 1998. godine preko Komisije za nestala lica Herceg Bosne stiže vijest da su lovci na Dinari, u jednoj opožarenoj vrtači na predjelu "Medeno Brdo" uočili gomilu kostiju.
Kosti šest skeleta iz vrtače na Medenom brdu, uz pomoć helikoptera SFOR-a, izvučene su 16. novembra 1998. godine, dok su posmrtni ostaci preostalih srpskih vojnika iz ove grupe ekshumirani iz masovne grobnice "Kamen" kod Glamoča u aprilu 1996. godine.
Među kostima izvađenim iz vrtače na Medenom brdu identifikovani su posmrtni ostaci Zdravka Vujka, Milenka Radišića, obojica iz Velike Glave, Damira Manojlovića iz Ivoševaca, Milana Macure iz Kistanja, Ljubomira Urukala i Milorada Urukala, obojica iz Bratiškovaca.
Iz masovne grobnice "Kamen" identifikovani su Marinko Kovačević i Vinko Kovačević, obojica iz Ervenika i Željko Eraković iz Bratiškovaca.
Iako su kosti bile opožarene, odnosno spaljene, pronađeni su dokazi koji su identifikovali grupu.
U to vrijeme još se u Republici Srpskoj nije obavljala identifikacija po DNK
metodi, a pošto se klasičnim putem nisu mogle kosti potpuno razdvojiti i odvojiti, porodice su odlučile da ih sahrane zajedno na Perduovom groblju u Banjaluci.
Udruženje Dalmatinaca u Banjaluci je ovoj devetorici boraca Srpske vojske Krajine, na ulazu u Perduvovo groblje, 2004. godine podiglo spomenik u obliku četverougaone mermerne crne ploče, sa stilizovanim pravoslavnim krstom na vrhu, okomito postavljene na postolje.