Berba šljive privodi se kraju; Mraz i suša umanjili rod
Proizvođači su zadovoljni cijenom, a šljiva se uglavnom izvozi na tržište Evropske unije. I ove godine došlo je do zastoja kod izvoza koji je uzrokovan radnim vremenom fitosanitarne inspekcije na hrvatskoj granici. Proizvođači apeluju na nadležne institucije da ovaj problem blagovremeno riješe.
Nakon završene berbe čačanske ljepotice u voćnjacima Darka Miloševića u Tutnjevcu trenutno se bere šljiva sorte "stenli",a nakon nje počeće berba sorte "felicija", čime će biti okončana ovogodišnja berba na 37 dunuma, koliko ovaj voćar ima pod zasadima šljive. Iako je strahovao da će proljećni mraz potpuno uništiti rod, zahvaljujući preduzetim mjerama voće je sačuvano, mada ima nekoliko parcela koje su pretrpjele veću štetu.
- Imamo enormno visoke temperature, padavina nema. Imamo plodove šljive koji nisu dobro obojeni, nemaju ni dovoljno slasti ali sve ćemo to prevazići i prodati. Ipak, najveći problem u ovoj godini je oko zastoja izvoza uzrokovan hrvatskim fitosanitarnim nadzorom. Kamioni prilikom izvoza su znali da provedu 24 časa na granici, na terminalima - kaže Milošević.
Podmajevička šljiva plasira se na tržište Evropske unije, ali najviše Njemačke i Holandije. Kupci traže zdravu šljivu koja ima Global gap sertifikat.
- Ono što kupci od nas zahtijevaju mi smo se trudili da ispoštujemo. Cijena šljive ove godine je daleko stabilnija u odnosu na prethodne godine. Sorta stenlej je 80 feninga u otkupu, a to nije bilo da ne kažem odavno ili čak nikada. Poskupio je sav repromaterijal, sredstva za zaštitu, mineralna đubriva, svi oni inputi koji su nama proizvođačima bitni su poskupjeli. Cijena šljive će to kompenzirati - smatra Milošević.
Ovih dana dok traje berba i do 35 radnika je angažovano u voćnjacima Miloševića koji rade za dnevnicu od 60 maraka i imaju plaćen prevoz. Ni rad po vrućini nije uticao na njihovo raspoloženje pa je voćnjakom odzvanjala i pjesma.
Milošević naglašava da je zadovoljan podsticajima, koje voćari dobijaju bez kašnjenja.