

"Za dom spremni!" - jači i od predsjednika Vrhovnog suda
Predsjednik Јevrejske opštine Zagreb Ognjen Kraus mjesecima pokušava da progura u Hrvatskom saboru zakon o zabrani ustaškog pozdrava, pod kojim je izvršen genocid nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH, satelitu njemačkih nacista.
Već mjesecima Kraus čeka da ga primi premijer Hrvatske Andrej Plenković.
Međutim, mala je vjerovatnoća da će Plenković, koji je lider HDZ-a, i stranka na čijem je čelu ikada pristati da se u Krivični zakon unese odredba prema kojoj bi se javno isticanje ustaških znamenja kažnjavalo zatvorom od šest mjeseci do tri godine.
Da bi zakon prošao, predlagači su uz ustaške simbole stavili i četnička obilježja, ali rezultat je isti.
Ništa bolja situacija nije ni nakon izjave predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, koji smatra da ustaški pozdrav treba zabraniti.
- Taj pozdrav nije dopušten i to zato jer je Ustavom jasno određeno da je Hrvatska nastala na tekovinama ZAVNOH-a, a pored toga je Ustavni sud u više odluka o tome iznio jasan stav - napisao je Dobronić još u programu koji je izradio u svrhu kandiditure za predsjednika ovog suda.
Ali, desno orijentisane stranke u Hrvatskoj, računajući i najveću HDZ, ne žele da se odreknu ustaškog pozdrava jer veliki dio njihovog biračkog tijela ima razumijevanje za nekadašnju ustašku državu.
Čak je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica ponovio da Vladi Hrvatske i HDZ-u nije prihvatljiv Krausov prijedlog.
Tako, ustaški pozdrav ostaje dio hrvatske baštine bez obzira na činjenicu da su ga izgovarali najveći zločinci i koljači NDH dok su vršili pokolje nad Srbima, Јevrejima i Romima.