Informisati roditelje o pravima djece i mogućnostima njihove zaštite
Predsjednik Udruženja Јelena Sarafijan izjavila je Srni da će se raditi na poboljšanju kvaliteta u obrazovanju, predškolskim ustanovama, zdravstvenoj zaštiti, sportu, te svim drugim vidovima javnih djelatnosti koje se bave pravima djece.
- Naše aktivnosti će biti usmjerene i na pružanje humanitarne pomoći djeci i porodicama kojima je to potrebno, kao i pružanje podrške porodici i djeci pred organima uprave i postupcima koje vode u svrhu ostvarivanja određenih prava -kaže Sarafijanova.
Prema njenim riječima, udruženje će pokušati i da pruži podršku mladim bračnim parovima s ciljem smanjenja odliva radno sposobnog stanovništva u druge zemlje, a radiće i na razvijanju, njegovanju i jačanju partnerskih odnosa sa udruženjima građana i drugim subjektima i republičkim institucijama koje radom žele da doprinesu poboljšanju položaja djece u društvu i jednakim mogućnostima za ostvarivanje njihovih prava.
Ona je napomenula da je Udruženje osnovano 30. septembra, a status pravnog lica steklo 12. oktobra upisom u sudski registar.
Sarafijanova ističe da je trenutno rad Udruženja usmjeren na zaštitu prava djece u oblasti obrazovanja.
Ona je navela da je osnovni motiv za djelovanje u ovom segmentu sve veća zabrinutost roditelja koji se svakodnevno obraćaju Udruženju zbog, kako kažu, kršenja osnovih prava djece koja su u vezi sa primjenom preventivnih mjera zaštite od virusa korona, a koje se u školama vrše na osnovu preporuka Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
- U školama se te preporuke tumače kao obaveze i djeca su primorana na višečasovno nošenje maski i izložena su prekomjernoj upotrebi dezinfekcionih sredstava čiji je sadržaj roditeljima nepoznat - rekla je Sarafijanova.
Ona je dodala da je Udruženje poslalo zvanične upite na adrese mnogih institucija u Republici Srpskoj.
- Roditelji traže odgovore o efikasnosti, bezbjednosti i zakonskom osnovu za primjenu preporuka u vaspitno-obrazovnim ustanovama. Poruka koju roditelji žele da pošalju institucijama jeste da svaka odluka koja utiče na zdravlje djeteta, direktno ili indirektno, mora imati naučnu podlogu, dokaze o bezbjednosti i efikasnosti, potpuno odsustvo štetnih uticaja na rast i razvoj djece i roditeljsku saglasnost za njenu primjenu - istakla je Sarafijanova.
Ona je navela da Udruženje čine roditelji koji su se okupili širom Republike Srpske sa namjerom da se položaj djece u društvu poboljša, a trenutno je najviše članova u Banjaluci, Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Derventi i Prijedoru.
Prema njenim riječima, u narednom periodu će biti organizovano nekoliko događaja u Banjaluci, Bijeljini i Istočnom Sarajevu, kako bi širu javnost upoznali o radu Udruženja.
- U Bijeljini će u četvrtak, 18. novembra, biti organizovana javna diskusija o temi `Pravo djeteta na mentalno zdravlje` s početkom u 14.00 časova u prostorijama Pedagoškog fakulteta. U diskusiji će učestvovati univerzitetski profesori dječije i socijalne psihologije, profesori porodičnog prava, zamjenik ombdusmana za prava djece Republike Srpske Јovanka Vuković, te predstavnici Grada Bijeljina i omladinske organizacije "Vizija mladih" - najavila je Sarafijanova.
Sarafijanova kaže da će biti potpisani sporazumi o saradnji između udruženje građana "Porodični krug" i "Roditelji za prava djece" i omladinske organizacije "Vizija mladih", kako bi se istakao značaj porodice i važnost zajedništva u donošenju odluka koje se tiču dobrobiti djece.
Ona je istakla da se Udruženje finansira isključivo donacijama članova, a niko od članova ne prima naknadu za rad.