

29/08/2011 | 12:56 | Autor: TANЈUG
VIKILIKS-STOTINE NOVOH DEPEŠA O SRBIЈI
Vikiliks objavio najmanje 800 povjerljivih depeša američke ambasade u Beogradu, pisanih u periodu od 2003. do 2010. godine. Dokumenti se tiču događaja u Srbiji, s naglaskom na nezavisnosti Kosova i stavu američkih vlasti da je "ona neminovna".
Internet sajt Vikiliks objavio je tokom posljednjih nekoliko dana najmanje 800 poverljivih depeša ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, pisanih u periodu od 2003. do 2010. godine, koje se tiču događaja u Srbiji, s naglaskom na nezavisnosti Kosova i stavu američkih vlasti da je "ona neminovna", prenosi Tanjug.
Mnoštvo depeša odnosi se i na stavove srpskih političara i javnih ličnosti o proglašenju nezavisnosti Crne Gore.
U jednoj od depeša navodi se i da je SAD, 2009. godine, tražio od Turske, Slovenije, Bugarske, Makedonije, Hrvatske, Albanije, Srbije, Crne Gore i BiH da upute demarš vladi u Podgorici zbog toga što na regionalni samit na Cetinju nije pozvala i tadašnjeg kosovskog predsjednika Fatmira Sejdijua.
Stejt department naredio je svojim ambasadama u Ankari, Ljubljani, Sofiji, Skoplju, Zagrebu, Tirani, Podgorici i Sarajevu da utiču na države domaćine kako bi poslale demarš Crnoj Gori, u kome bi od nje tražile da Sejdiu bude pozvan na forum početkom juna 2009. godine na Cetinju, koji je organizovala crnogorska vlada, može se zaključiti iz depeše poslate 28. maja 2009. godine.
U jednoj od depeša iz novijeg perioda, iz januara 2010. godine, navodi se i da Srbija ne sarađuje u potpunosti sa misijom Euleksa na Kosovu, a druga, iz februara iste godine, govori o susretu patrijarha Irineja sa američkom ambasadorkom Meri Vorlik, tokom kojeg je bilo riječi o trenutnom stavu Srpske pravoslavne crkve, a patrijarh je izrazio želju da "ponovo uvede" Srbiju u Evropu i SAD.
Patrijarh Irinej je tada naglasio i važnost Kosova i zatražio razumijevanje SAD po tom pitanju, navodi se u depeši.
U jednom od tajnih dokumenata, američki zvaničnici ocijenili su da će "Srpska pravoslavna crkva krenuti modernijim putem poslije smrti voljenog patrijarha" Pavla.
Veliki broj depeša govori i o stavovima srpskih predstavnika o ulasku Srbije u NATO, kao i o predizbornoj atmosferi među strankama, uslovima za investicije, ali i o kriminalu i korupciji.