Dačić: Nema tajnog plana za učlanjenje Srbije u NATO
- To je i naša zakonska obaveza, ali je ujedno i odraz raspoloženja ogromne većine naših građana - istakao je Dačić na otvaranju 101. "Rouz-Rot" seminara Parlamentarne skupštine NATO-a "Evroatlantske integracije, partnerstvo za mir i dalji koraci u suočavanju sa preostalim izazovima na zapadnom Balkanu", koji će trajati do 17. novembra u zgradi parlamenta Srbije.
On je dodao da ovakva pozicija Srbije na najbolji način odražava njeno gledanje na rješavanje međunarodnih bezbjednosnih problema, ali odražava i duboka osjećanja naroda Srbije u vezi sa intervencijom NATO-a prije 22 godine.
Dačić kaže da mu je drago što NATO duboko poštuje ovakvo opredjeljenje Srbije i ne vidi ga kao smetnju za intenzivnu i kvalitetnu saradnju u obostranom interesu.
On je rekao da je članstvo Srbije u Partnerstvu za mir optimalan okvir za saradnju Srbije sa NATO-om i pruža sasvim dovoljno mogućnosti da se ostvare zajednički interesi kada je riječ o očuvanju mira i stabilnosti, o učešću u mirovnim inicijativama i, uopšte, u gradnji prosperiteta za građane i narode.
Dačić je rekao da je jasno da se Srbija suočava sa čestim bezbjednosnim problemima na području Kosova i Metohije, gdje su u prvom redu ugroženi Srbi, te da je generator stalnih bezbjednosnih prijetnji vlast u Prištini.
Dačić je podsjetio na nedavne nelegitimne i nasilne akcije specijalnih jedinica iz Prištine na sjeveru Kosova i Metohije, te dodao da su ovakve akcije, koje su praćene stalnim koracima ka formiranju i opremanju nekakvih oružanih snaga Kosova, direktna prijetnja po mir i stabilnost, ne samo na Kosovu i Metohiji, već u cijelom regionu.
- To što Srbija pokazuje veliko strpljenje i uzdržanost ovim povodom, ne smije da zavara bilo koga da pomisli da je neodlučna u vezi sa zaštitom svog stanovništva na Kosovu i Metohiji - rekao je Dačić.
Naprotiv, dodao je on, ovakav stav pokazuje samo snagu i odlučnost Srbije da se ovo pitanje riješi isključivo političkim i diplomatskim sredstvima, jer je to jedini put ka kompromisu i dalje ka trajnom uređenju odnosa Srba i Albanaca.
On je podsjetio da Srbija ulaže ogromne napore i veliko strpljenje da se u okviru dijaloga sa Prištinom, pod okriljem EU, dođe do obostrano prihvatljivog rješenja koje će na dugi rok donijeti mir i stabilnost na ovaj prostor, te da nikada nije učinila nijedan korak koji bi predstavljao rizik ili prijetnju po bezbjednost u regionu, a naročito na Kosovu i Metohiji.
Dačić je rekao da Srbija u tom smislu očekuje i od misije Kfor na Kosovu i Metohiji, koja je pod komandom NATO-a, da u punoj mjeri izvršava svoje zadatke i da pravovremeno osujeti svaki pokušaj nasilja i destabilizacije prilika na teritoriji na kojoj ima nadležnost, a naročito u sredinama u kojima žive Srbi.
Dačić je dodao da će Srbija nastaviti da sarađuje sa Kforom na svim nivoima, te pozvao sve članice NATO-a da sa svoje strane učine sve da ova važna misija na Kosovu i Metohiji bude zaista faktor očuvanja stabilnosti i sprečavanja nasilja.
On je podsjetio da je prošlo već 15 godina od kako je Srbija pristupila Programu Partnerstvo za mir.
- Potrebni smo jedni drugima, imamo vrlo jasan okvir za brojne zajedničke aktivnosti i saradnju, a što je najvažnije imamo jaku svijest o tome da samo zajedno možemo da se odupremo mnogim savremenim izazovima i prijetnjama - istakao je Dačić.