

Nikad više novinara u zatvoru
Najmanje 24 novinara su ubijena zbog svog izvještavanja, a 18 drugih je umrlo u okolnostima koje otežavaju utvrđivanje da li su bili meta zbog svog rada, naveo je CPЈ u godišnjem istraživanju o slobodi štampe i napadima na medije.
Dok se razlozi za zatvaranje novinara razlikuju od zemlje do zemlje, rekordni broj odražava političke preokrete širom svijeta i rastuću netoleranciju prema nezavisnom izvještavanju, navodi se u izvještaju.
Među novinarima koji su ubijeni 2021. godine su Daniš Sidikui, Rojtersov fotograf koji je poginuo u napadu talibana u Avganistanu u julu i Gustavo Sančez Kabrera, ubijen u Meksiku u junu.
Kina je zatvorila 50 novinara, najviše u bilo kojoj zemlji, zatim Mjanmar /26/, koji je uhapsio novinare u sklopu obračuna nakon vojnog puča 1. februara, zatim Egipat /25/, Vijetnam /23/ i Bjelorusija /19/, navodi se u izvještaju.
Prvi put, lista CPЈ uključuje novinare zatvorene u Hong Kongu – nusproizvod zakona o nacionalnoj bezbjednosti iz 2020. godine, koji čini da se sve što Peking smatra subverzijom, secesijom, terorizmom ili udruživanjem sa stranim snagama, kažnjava kaznom zatvora, čak i doživotnom.
Meksiko, gdje su novinari često na meti kada njihov rad uznemiri kriminalne bande ili korumpirane zvaničnike, ostaje najsmrtonosnija zemlja zapadne hemisfere za novinare, navodi CPЈ.