

Kojić: Sud, Tužilaštvo i SIPA sinhronizovano rade na razbijanju Srpske

Kojić je Srni rekao da je današnje puštanje na slobodu Vahida Alađuza i ostalih pripadnika takozvane Armije BiH osumnjičenih za zločine nad Srbima u Hrasnici, Sokolović koloniji i Butmiru dokaz da ovakav Sud BiH nema nikakvu budućnost.
- Taj sud je skoro istovremeno pustio one koji su ubijali i mučili zarobljenike, civile i nejač, a uhapšena su dvojica Srba - istakao je Kojić.
Kojić je ocijenio da je Sud BiH formiran da amnestira vojno i civilno muslimansko rukovodstvo iz ratnog perioda, a Srbe da predstavi kao agresore.
- Svakoga ko je činio zločin stići će suza svake majke i djetata koje je izgubilo sina, kćerku, majku ili oca. Neće se moći ovako još dugo raditi u sudu nepravde BiH - smatra Kojić.
Kojić je pozvao sve republičke strukture da zauzmu jasan stav koji će biti proveden u praksi da se zaštite srpski demobilisani borci.
- Imamo osjećaj kao da rat još uvjek traje - dodao je on.
On je napomenuo da se svaki dan odvode i osuđuju Srbi dok se muslimani puštaju na slobodu.
- Osuđene za zločine u Silosu ne šalju na robiju, nego im ljekari daju dokumentaciju da su tobože bolesni i ne mogu na izdržavanje kazne - podsjetio je Kojić.
U Sudu BiH danas je održano ročište za određivanje pritvora četvorici uhapšenih u akciji Sipe zbog sumnje da su u periodu od 1992. do 1994. godine počinili zločin protiv civilnog stanovništva i zločin protiv ratnih zarobljenika.
Sarajevski mediji prenose da su osumnjičeni Vahid Alađuz, Senad Gadžo, Agan Nezir i Sulji Hebibi pušteni i da će se braniti sa slobode.
Tužilaštvo BiH saopštilo je da se istraga odnosi na zločine nad srpskim civilima s područja sarajevskih naselja Hrasnica, Butmir i Sokolović kolonija, koji su nezakonito bili zatočeni u logoru u objektu Osnovne škole "Aleksa Šantić" i zatvoreni u nedovršenoj zgradi u blizini nebodera u Hrasnici.
- Optuženi se terete za ubistva najmanje osam zarobljenih civila, a među osumnjičenima su i neposredni izvršioci ubistava - ističe se u saopštenju za javnost.