Nastaviti borbu - očuvati Srpsku
Višković je istakao da u narednom periodu slijedi teška borba za očuvanje Republike Srpske.
- Ali, svjesni i činjenice da su neki mogli dati i svoje živote za stvaranje Srpske, onda nama ne preostaje ništa drugo nego da nastavimo tu njihovu borbu i sačuvamo Srpsku. Ovdje života za srpski narod nema bez Republike Srpske, a ako smo toga svjesni onda će nam svaka žrtva biti lakša - rekao je Višković danas u Banjaluci nakon polaganja vijenaca na Spomenik palim borcima Vojske Republike Srpske povodom obilježavanja 9. januara Dana Republike.
Povodom obilježavanja Dana Republike Srpske, premijer Višković, sa predsjednicom Željkom Cvijanović, srpskim članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Nedeljkom Čubrilovićem, položio vijenac na Spomenik palim borcima Vojske Republike Srpske. pic.twitter.com/UXcmS3hG7a
— Vlada Republike Srpske (@Vlada_Srpske) January 8, 2022
On je istakao da je obilježavanje Dana Republike i prilika da se izrazi zahvalnost ljudima koji su dali najsvetije što se može dati - svoj život za Republiku Srpsku.
- Zvaničnici Srpske moraju, treba i hoće da sačuvaju Republiku Srpsku jer ne smijemo zanemariti žrtvu koju su naši saborci dali za nju - rekao je Višković.
On je napomenuo da će Dan Republike danas biti obilježen u svim gradovima i opštinama srpske.
Na Spomenik palim borcima na groblju Sveti Pantelija danas su vijence položili predsjednik Republike Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović, premijer Radovan Višković, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, kao i ministri u Vladi Srpske, srpski predstavnici u Parlamentarnoj skupštini BiH, delegacije Vijeća naroda Republike Srpske i Saveza opština i gradova.
Povodom Dana Republike u Banjaluci će danas biti upriličena dodjela odlikovanja zaslužnim institucijama i pojedincima, te svečana akademija koja će biti održana u Sportskoj dvorani "Borik".
Srpski poslanici proglasili su 9. januara 1992. godine Srpsku Republiku BiH, koja će kasnije biti imenovana kao Republika Srpska, kao odgovor na namjeru muslimana i Hrvata da se izdvoje iz Јugoslavije, te kao reagovanje na stalno preglasavanje Srba na svim nivoima u BiH.
Skupština srpskog naroda proglasila je stvaranje današnje Republike Srpske prije bilo kakvih međunacionalnih sukoba i prije početka građanskog rata u BiH.