latinica  ћирилица
16/02/2022 |  18:11 ⇒ 20:08 | Autor: RTRS

RTRS u posjedu dokumenta koji Srpska šalje evropskim institucijama (FOTO/VIDEO)

O situaciji u BiH u Briselu će biti razgovarano 21. februara, s akcentom na vraćanje nadležnosti koje je Republika Srpska pokrenula.
Brisel - Foto: RTRS
BriselFoto: RTRS

RTRS je u posjedu dokumenta koji su iz Srpske uputili evropskim institucijama, a u kojem se navodi da Srpska poštuje Dejtonski sporazum i da pravnim procesom vraća nadležnosti koje su joj date Ustavom.

Srpski član Predsjedništva, Milorad Dodik ocjenjuje da je stavljanje BiH na dnevni red sjednice u Briselu sarajevski spin i pokušaj da se od EU iznude sankcije za Srpsku.

21. februara, BiH biće na dnevnom redu sjednice u Briselu. U fokusu će biti ustavnost procesa vraćanja nadležnosti Republici Srpskoj.

Sve što Srpska radi je u skladu sa Dejtonskim sporazumom – odgovor je koji je iz Srpske adresiran Evropskom parlamentu.

RTRS je u posjedu dokumenta, u kojem se, između ostalog navodi da Srpska kroz parlamentarnu proceduru vraća nadležnosti koje su joj date Ustavom BiH.

Srpska djeluje poštujući teritorijalni integritet BiH, a proces vraćanja nadležnosti nije korak ka ocjepljenju.

Ustavom BiH je predviđeno da sva ovlašćenja koja nisu izričito propisana institucijama Bosne i Hercegovine, pripadaju entitetima. Sa izuzetkom - Ustavnim sudom BiH, pravosudna pitanja nisu pitanja institucija BiH. Međunarodna krizna grupa je priznala da je Dejton dodijelio pravosudna pitanja entitetima.

 Dokument koji Srpska šalje evropskim institucijama (Foto: RTRS)

U dokumentu upućenom evropskim institucijama naglašeno je da iskustvo pokazuje da političko Sarajevo blokira bilo kakvu promjenu u oblasti pravosuđa.

Podsjećaju briselsku administraciju da SDA od 2011. godine odbacuje sve predložene obrasce EU za reformu pravosudnog sistema.

Uprkos činjenici da Republika Srpska traži vraćanje nadležnosti koje su joj dodijeljene prema Ustavu BiH, kroz pažljiv, demokratski, pravni proces, oni koji unutar BiH i VSTS-a strahuju da će kao rezultat ove mjere izgubiti vlast, pozvali su EU na sankcije institucijama i liderima Republike Srpske.

Dokument koji Srpska šalje evropskim institucijama (Foto: RTRS)

A Evropska unija je čula poziv iz Sarajeva, pa najavljuje da će obustaviti finansijsku pomoć Republici Srpskoj, kaže srpski član Predsjedništva, Milorad Dodik. To je politička ucjena - žele da kupe Republiku Srpsku, razvlaste je i majorizuju Srbe. Kategoričan je - Republika Srpska i njena sloboda nisu na prodaju!

- Јa sam zahvalan za sve što smo dobili u podršci. Ali sve je to bilo politički uslovljeno, sve je bilo motivisano činjenicom da se razvlasti Republiku Srpsku a ojača navodno neki centralni organ. Čitati to "ojačavanje centralnih organa" to znači unitarna BiH za nas je znak jednakosti do islamske zemlje u kojoj bi muslimani bili većina a mi marginalna nacionalna manjina - naveo je Dodik.

Dokument koji Srpska šalje evropskim institucijama (Foto: RTRS)

Zapad, u službi Bošnjaka, nastavlja da pravi BiH po sarajevskoj mjeri.

- Strane međusobno ne žele da dođu do rješenja zbog toga što očekuju da će Zapad prije svega u BiH, Bošnjačkoj strani da napravi državu kakvu su oni zamislili - smatra Željko Budimir, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci.

Za beogradskog analitičara, Stevicu Deđanskog faktor nestabilnosti u BiH je lider SDA, Bakir Izetbegović.

 

Da je njegova uloga u podrivanju Republike Srpske, u kooperaciji sa EU, značajna pokazuje, kaže činjenica da EU nikada nije problematizovala zahtjev Republike Srpske da se povuče nametnuti Inckov zakon. Ako nastavi da vrši pritisak na Srpsku, EU će priznati poraz u sprovođenju mira u BiH.

- Lopta je zaista u dvorištu EU. Da li žele da imaju BiH koja funkcioniše, priznavajući prava svih naroda ili ne žele to nego da imaju guberniju koju će voditi Bakir Izetbegović. To je njihova odluka - istakao je Deđanski.

U dokumentu upućenom Evropskom parlamentu izrečen je i stav Srpske da politička kriza u BiH treba da bude riješena unutrašnjim dijalogom.

Napominju da Briselu nije mjesto među unutrašnjim pitanjima, jer Srpska i vraćanjem nadležnosti pokazuje da odbacuje strano uplitanje.