latinica  ћирилица
19/04/2022 |  14:53 ⇒ 19:49 | Autor: RTRS

Dodik: Zapad koristi ukrajinsku krizu da se obračuna sa Srpskom (VIDEO)

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da Zapad ukrajinsku krizu želi da iskoristi da aktivira priču o lošim Srbima i da se obračuna sa rukovodstvom Republike Srpske i prije svega sa Srpskom
Dodik na tribini "Rat u Ukrajini - šta znači srpska neutralnost" - Foto: SRNA
Dodik na tribini "Rat u Ukrajini - šta znači srpska neutralnost"Foto: SRNA

Dodik je na tribini "Rat u Ukrajini - šta znači srpska neutralnost" istakao da se kroz aktuelnu krizu u Ukrajini vidi primarni cilj Zapada na Balkanu, a to je da se razgradi srpski nacion.

Srpski član Predsjedništva BiH je naveo da se ukrajinsko pitanje nije postavljalo ni na jednom mjestu odlučivanja u BiH i da je njegov princip neutralnost.

On je ukazao da zapadnjacima ne smeta to što su u BiH srušene sve procedure i to što je Predsjedništvo BiH moralo zajednički da odlučuje o tome kako će se BiH izjasniti o isključivanju Rusije iz Komiteta za ljudska prava i o sankcijama Moskvi, a što se nije desilo.

Dodik je ocijenio da BiH i kroz ovaj spoljnopolitički kolaps dokazuje koliko je besmislena i neodrživa, te ukazao da je kriza u BiH permanentna.

- Pogledajte izvještaje od prije deset godina i naćićete rečenicu koju i danas čujete - "BiH je u najvećoj krizi poslije Dejtona". Pa bila je i prije pet godina, ona je naprosto nemoguća zemlja - rekao je Dodik.

On kaže da su stranci jedini kohezioni faktor u BiH i ukazao da veliki problemi postoje između muslimana i Hrvata iako su Srbi i Republika Srpska ti koji se satanizuju.

Prema njegovim riječima, uočljivo je da u nekim zemljama na Zapadu ima daleko više simpatija da se održi ovakva BiH, nego što se ima razumijevanja za Srbiju koja svojom politikom pokušava da se integriše u samu EU.

- U jednoj takvoj atmosferi, mi u BiH, prije svega Republika Srpska je izložena permanentnom i stalnom pritisku da brani ono što je već dobila Dejtonskim sporazumom - rekao je Dodik.

On je ocijenio da je prostor BiH danas dodatno destabilizovan i da je BiH "jedna velika nevolja i regresija imajući u vidu da međunarodni faktor nije odustao od oduzimanja onog što jesu prava.

- Problem Republike Srpske je vječiti problem ovih sa Zapada, prije svega Britanaca i Amerikanaca, pa u zadnje vrijeme i Nijemaca. Ta navolja treba da bude po njima riješena nekom pričom o građanskoj zemlji - rekao je Dodik.

On je dodao da je to nemoguće i potpuno suprotno Dejtonskom mirovnom sporazumu, političkom sistemu koji je uspostavljan i samom Ustavu.

Dodik je izjavio da je ovo trenutak u kome Srbi treba da okupe na jednom mjestu svu nacionalnu, političku, analitičku i naučnu pamet i pokušaju da dođu do konsenzusa o tome kako se ponašati u ovom izazovnom vremenu.

- Ovo je izazov u kome se može i te kako pogriješiti. Danima razmišljam da li radim ispravno ili ne - rekao je Dodik u Beogradu na tribini "Rat u Ukrajini - šta znači srpska neutralnost".

On je poručio da neće odustati od onoga što radi i načina kako radi, a da priče o "nekim vrstama /njegove/ eliminacije" nisu nove.

Dodik je rekao da nema dana a da se ne otvara neko novo pitanje i da će kulminacija problema tražiti jedan trenutak u kome će se morati odlučivati o nekim stvarima.

Srpski diplomata Darko Tanasković ocijenio je da bi najbitniji unutrašnji faktor efikasnog otpora nepovoljnim tendencijama i sve većim pritiscima na Srbiju i Republiku Srpsku moralo biti srpsko jedinstvo u pogledu vitalnih dugoročnih interesa Srbije, Srpske i srpskog naroda u cjelini.

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Željko Budimir rekao je da je za Srbe najvažnije da izdrže ukrajinsku krizu i njene posljedice, ističući da je to moguće samo ako bude definisan strategijski interes na nivou srpskog naroda.

Politički analitičar Dragomir Anđelković upozorio je da ključni evroatlantski centri moći i sa njima povezani regionalni srpski oponenti pokušavaju da iskoriste aktuelni sukob na istoku Evrope kako bi Srbe perfidno naveli da sami sebe unište.

Profesor istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Miloš Ković smatra da mnoge stvari ukazuju na usredsređen napor najuticajnijih zapadnih zemalja da nametnu svoje viđenje istorije srpskog naroda.