

Anđelković: Ustavni sud BiH se ne bavi zaštitom ustava, već njegovim rušenjem

Anđelković ukazuje da Ustavni sud BiH nije u funkciji harmonizacije zakona sa Ustavom, već se stavio na pozicije rušenja Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma, i to zarad realizacije ratnih ciljeva Sarajeva.
- Ustavni sud BiH se ne samo svrstao na stranu Sarajeva, već i pravnim sredstvima vodi agresivnu politiku protiv Republike Srpske s ciljem da se BiH nametne centralizacija, odnosno da se Republika Srpska svede na ono što /lider SDA Bakir/ Izetbegović i slični njemu žele - kaže Anđelković za Srnu.
On ističe da to govori da BiH i nema Ustavni sud, već lažnu pravnu instituciju, poput Haškog tribunala i sličnih institucija, koje su stvorile NATO sile, koje su i stajale iza izazivanja rata u BiH.
- Cilj je da se Republika Srpska slomi u miru, kada nisu uspjeli to da urade u ratu - smatra Anđelković.
On ističe da Republika Srpska svojim sadašnjim djelovanjem ne samo brani sopstvene interese, već brani i demokratske vrijednosti, jer "tamo gde se gazi Ustav, gazi se i pravna država, a bez pravne države nema demokratije".
- Oni koji ovako postupaju kako to radi Ustavni sud, ponašaju se na kolonijalni način kao što su to radili britanski, francuski i drugi evropski kolonijalizatori u 19. i početkom 20. vijeka u Africi i Aziji - pričaju o demokratiji, ali ta demokratija važi samo za njihove zemlje, dok narode u potlačenim zonama potpuno gaze - kaže Anđelković.
Republika Srpska je, kako ističe Anđelković, do sada tražila načine da se tome odupire i da ne pređe liniju, koja bi uvela BiH u preveliku konfrontaciju.
- Vjerujem da će to i ubuduće raditi, ali, sa druge strane, ni po koju cijenu ne smije da popusti, jer kada bi popustila, srpski narod bi nestao. Oni koji bi uništili Republiku Srpsku, a na ovaj način bi je uništili, eliminisali bi srpski narod - upozorava Anđelković.
On napominje da cilj nije samo centralizacija, već i etničko čišćenje koje su neki željeli da sprovedu, ali nisu uspjeli, jer se Republika Srpska pokazala kao otporna tvorevina.
Ustavni sud BiH utvrdio je u četvrtak, 26. maja, da pojedine odredbe akata Narodne skupštine Republike Srpske koje je osporilo 15 poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH nisu u skladu sa Ustavom BiH, zbog čega ih je ukinuo.
Odlučujući o zahtjevu 15 članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za rješavanje spora između BiH i Republike Srpske, Ustavni sud BiH utvrdio je da postoji spor u vezi s donošenjem osporenih odredaba deklaracije i zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju prenesenih nadležnosti sa BiH na Srpsku u oblasti pravosuđa, odbrane i bezbjednosti, indirektnog oporezivanja i drugih pitanja.