Lavrov za RTRS: Ruska ekonomija se nikad više ne smije oslanjati na Zapad (VIDEO)
Lavrov je istakao da je Rusija već davno izgubila vjeru u pouzdanost i spremnost za dogovor zapadnih kolega poslije 2014. godine, kad su bile uvedene tzv. krimske sankcije kao, kako je rekao, osveta za iskazivanje slobodne volje stanovnika Krima.
- Usput, na Kosovu nije bilo nikakvog referanduma, a na Krimu je bio. I na glasanju su prisustvovali brojni inostrani posmatrači, ne u ime država, nego odgovornih društvenih organizacija, prosto časni ljudi, koji su htjeli da vide sve svojim očima. I zbog te volje i odsustva želje da se potčine nacističkom režimu koji je došao na vlast državnim prevratom, uprkos garancijama Zapada da se to neće desiti, nama su uveli sankcije - rekao je Lavrov.
On je naglasio da je Rusija od tog trenutka počela, prije svega, da računa na sopstvene snage i kontakte sa pouzdanim partnerima.
- Kao rezultat preduzetih mjera, mi smo se pretvorili u najveću poljoprivrednu državu, a ranije smo uvozili velike količine poljoprivrednih proizvoda. I sada nema nikakve sumnje da su se svi ti peti i šesti paketi odrazili na Evropu. Rekli ste da tamo pada životni standard, inflacija je u porastu, usporio se tempo porasta i pojavio se pojam "novi siromasi" - naveo je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je istakao da, iako ljudi trpe problema koje dolaze sa porastom cijena i siromaštva, desetine milijardi dolara i evra idu na naoružanje Ukrajine.
- Njemačka je rekla da joj nije važno da podrži Nijemce u teškom periodu kada rastu cijene, već da izdvoji sto milijardi dolara za militarizaciju svoje zemlje. Mnoge u Evropi, to naravno podsjeća na izjave Njemačke da će se pretvoriti u vodeću vojnu državu u Evropi, ne shvata se toliko bezazleno, bar za neke ljude - rekao je on.
Kada je riječ o šestom paketu sankcija EU i ograničenju isporuke nafte morskim putem, Lavrov je rekao da nafta uopšte ne počiva na politici, jer naftno tržište ne prati političke hirove i naloge.
Poručio je da Rusija već ima alternativna tržišta na kojima je povećala prodaju i ne samo da nema nikakvih gubitaka u budžetu, već će i bitno povećati dobit od izvoza energenata.
- Јedino što mi iz toga za sebe izvlačimo i to još jednom da istaknem - izvlačimo jednu lekciju – da više nikad u budućnosti ne smijemo da se oslonimo na ove ljude. To ne znači da nećemo sa njima uopšte razgovarati. Oni će prestati da luduju pa se nekad smiriti i onda ćemo vidjeti šta će reći - istakao je on.
Ali gotovo je - od sada i zauvijek ne smije da se dozvoli situacija da neke kritične sfere života naše države, života našeg naroda zavise od investicija i tehnologija zapadnih zemalja.