Sretenje 2025. top baner
latinica  ћирилица
15/06/2022 |  18:47 ⇒ 22:25 | Autor: RTRS

Neizvjesna sezona grijanja u Banjaluci (VIDEO)

Veća cijena grijanja ili subvencije od Grada – u suprotnom, u Banjaluci je neizvjesna sezona grijanja, upozoravaju iz banjalučkih Eko-toplana. Poskupljenje, ali i neredovna isporuka drvne sječke iz šumskih gazdinstava, stvaraju im dodatni problem u poslovanju.
Eko toplane -
Eko toplane

Kada podvuku crtu, troškovi su za nekoliko miliona veći u odnosu na prošlogodišnje, kažu u banjalučkim Eko-toplanama. Pelet, koji se proizvodi od drvne sječke poskupio je duplo. Struja za više od 40 odsto, a cijena grijanja ostala je ista. Sve to negativno utiče na njihovo poslovanje.

Sada moramo da dobijemo ili povećanje cijene ili subvencije od grada. Nešto mora da se dogodi da bi imali sigurnu grijnu sezonu - upozorio je član Uprave Eko-tolane Dragiša Zečević.

Poskupljenja grijanja u Banjaluci neće biti, tvrde iz Gradske uprave. Sljedeći mjesec bi trebalo da donesu odluku kako će finansijski pomoći Eko-toplanama, kaže gradonačelnik Draško Stanivuković.

Nadležni nisu dali dovoljno informacija i podataka o ovome, pa je Kolegijum gradskog parlamenta skinuo ovu tačku sa dnevnog reda za naredno zasjedanje. Da li će i koliko novca za subvencije biti izdvojeno, ni četiri mjeseca prije grijne sezone, nije poznato.

- Gradski menadžer to analizira. Minimalno možemo da subvencionišemo milion, maksimalno dva miliona maraka, ali moramo prvo da vidimo naše prihode. Razmišljamo da preuzmemo 30 do 50 odsto - kaže Stanivuković.

Dok se Eko-toplane nadaju subvencijama Grada, neizvjesno je i koliko će sirovine dobiti od šumskih gazdinstava. Ugovori koji su potpisani zbog poskupljenja nepovoljniji su od prošlogodišnjih, a ono što im predstavlja dodatni problem jeste i neredovna isporuka ugovorenih i avansno plaćenih količina drvne sječke.

Iz "Šuma" priznaju da problemi postoje.

- Kod nekih šumskih gazdinstava postoji problem sa isporukom. Pretežno su to gazdinstva koja imaju problem sa izvršenjem proizvodnje ovih pet mjeseci - naglasio je direktor "Šuma" Slaven Gojković.

Zečević napominje da im je punjenje energenata na nekih 40 odsto od potrebnog.

- Tako da realno sa ovim možemo da grijemo najduže do nove godine - dodaje on.

Mnogo sirovine odlazi na strana tržišta. Najčešće u Zapadnu Evropu, gdje je i cijena veća. Zabrana izvoza na određeno vrijeme u cilju izvršavanja ugovora sa domaćim drvoprerađivačima, a posebno strateškim partnerima kakve su i eko-toplane, logičan je potez, smatraju u resornom ministarstvu.

- Smatram da je period od 90 dana period kad treba zaustaviti izvoz da bi se naši dobavljači snabdjeli. Nakon toga vidjećemo da li će to biti dovoljno ili ne - ističe Dragan Zubić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Potrebe naših drvoprerađivača su 2,5 puta veće od količina sa kojima raspolažu "Šume". Zanimljiv podatak jeste da je u prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani, izvoz peleta povećan dvostruko, a oblovine hrasta čak 4,5 puta. Da li bi zbog nečijeg ekstraprofita trebalo da ispaštaju naši građani?!