

Blokirana britanska željeznica

Sindikati traže znatnija povećanja plata za svoje članove jer nagli rast troškova hrane i goriva dovodi domaćinstva do ivice, dok je Vlada pozvala na ograničavanje plata kako bi se izbjegla spirala inflacije.
Sindikati su formirali kolone oko željezničkih stanica drugi dan ove nedjelje i upozorili na više industrijskih akcija, ako ne bude postignut dogovor.
Generalni sekretar Udruženja radnika željeznice, pomorstva i transporta Mik Linč rekao je za Bi-Bi-Si da je vrlo vjerovatno da će biti novih štrajkova ako radnici ne dobiju poravnanje.
Iako su razgovori u toku, treći dan štrajka planiran je za subotu, 25. jun.
I drugi resori privrede planiraju industrijske akcije što bi moglo voditi, kako sindikati kažu, do "ljeta nezadovoljstva".
Vlada je kritikovala štrajkove, nazivajući ih kontraproduktivnim i najštetnijim za one sa niskim primanjima koji zavise od javnog prevoza i ne mogu da rade od kuće.
Ministri će kasnije danas iznijeti planirane izmjene zakona koje će preduzećima olakšati korištenje privremenog osoblja, radi smanjenja uticaja štrajka na minimum.
- Ponovo sindikati drže zemlju kao taoca zaustavljanjem ključnih javnih službi i preduzeća. Situacija u kojoj se nalazimo nije održiva - rekao je ministar Kvazi Kvarteng.
Navodi da će ukidanje ovih ograničenja iz sedamdesetih godina dati preduzećima slobodu da brzo pristupe potpuno obučenom osoblju, a sve to omogućava ljudima da nastave sa svojim životima bez prekida kako bi pomogli funkcionisanje ekonomije.