Lozo: Vandalizam - poruka netrpeljivosti prema Srbima
- Srpska zajednica u posljednje vrijeme najaktivnija je u građenju dobrih odnosa sa svim zajednicama u Mostaru i dolini Neretve, ali to nije pomoglo onima koji vuku staru ideologiju netrpeljivosti i mržnje prema Srbima na ovom prostoru - rekao je Lozo.
On kaže da poruke ispisane na pravoslavnom groblju u Mostaru pokazuju da su ovi prostori obilježeni živim traumatičnim procesima i specifičnim istorijskim nasljeđem, jer je ovaj prostor obilježen traumama pogotovo iz genocida nad Srbima tokom Drugog svjetskog rata.
Lozo je naveo da je u blizini Vihovića bilo područje velikih stradanja i kraških jama u koje su bacani hercegovački Srbi tokom Drugog svjetskog rata, ističući da je na prostoru Orašana i Raške gore na katolički Božić 1944. godine u jednom danu ubijeno više od 130 Srba.
- Takva ista ideologija pojavila se na ovim prostorima devedesetih godina. U opštini Mostar prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica stradala su 584 lica srpske nacionalnosti, od kojih 156 civila. Samo u Mostaru u proteklom ratu registrovano je deset logora za Srbe, a mostarski Srbi zatvarani su u još 18 logora van Mostara u zapadnoj Hercegovini do Čapljine, Dretelja i splitske Lore - istakao je Lozo.
Na osnovu podataka Republičkog centra, u Mostaru i dolini Neretve bilo je više od 800 zarobljenih Srba.
- Od prijeratnih 40.000 Srba, koliko ih je bilo u Mostaru, danas ih nema ni deseti dio - napominje Lozo.
On je naveo da je u proteklom ratu na području Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske srušeno i oštećeno više od 80 objekata Srpske pravoslavne crkve, a na području Mostara njih 24.
Lozo je naglasio da je neprihvatljivo skrnavljenje pravoslavnih grobalja i hramova.
- Groblja su mjesta pijeteta i poštovanja, ona su u isto vrijeme i mjesta svjedočenja postojanja srpskog naroda na području Mostara i zapadne Hercegovine - poručio je Lozo.
Pravoslavno groblje u mostarskom naselju Vihovići juče je oskrnavljeno tako što su na zidu oko groblja i ulaznoj kapiji ispisane jezive prijeteće poruke i ustaški simboli.
Autori poruka potpisali su se kao "Maksovi mesari", a to su bili ustaški zločinci u Drugom svjetskom ratu kojim je komandovao Vjekoslav Maks Luburić, komandant logora Јasenovac i Stara Gradiška.