Petković: Čim EU uputi poziv za sastanak, srpska strana će biti u Briselu
Petković, koji je i glavni pregovarač u dijalogu sa Prištinom je, reagujući na izjavu portparola EU Petera Stana da je Brisel pozvao Beograd i Prištinu na sastanak, rekao da Beograd zna da samo na taj način, kroz dijalog, može da sačuva mir i srpski narod na Kosmetu.
Petković je najavio da će predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sutra o situaciji na Kosmetu razgovarati sa generalnim sekretarom NATO-a Јensom Stoltenbergom, jer misija KFOR-a prema Rezoluciji 1244 ima punu odgovornost i mandat da osigura mir na području južne srpske pokrajine.
On je naveo da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u toku noći i dana, od kada je eskalirala situacija na Kosmetu izazvana smišljenim i izrežiranim odlukama premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija, imao niz važnih razgovora sa više svjetskih državnika, sa predstavnicima Ruske Federacije i sa EU.
Petković je rekao da Srbi na Kosmetu brane svoje srpsko ime i znaju da imaju podršku države Srbije.
- Mi nećemo dozvoliti da iko strada. Mi smo prekopali i nebo i zemlju da zaštitimo mir - rekao je on na vanrednoj konferenciji za novinare.
Petković je ukazao da je Kurti kao glavne organizatore dešavanja na Kosmetu naveo predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i njega lično, dakle one koji se zalažu za poštovanje međunarodnog prava i za opstanak srpskog naroda.
- Molimo Kvintu da u vremenu koje nam je ostalo sjednemo i razgovaramo u Briselu i da idemo ka normalizaciji odnosa. Teško će biti, i najteže da kompromisom dolazimo do rješenja, ali bolje je to nego da imamo mrtve ljude - rekao je Petković i zahvalio Srbima na Kosmetu što su povukli barikade.
On je rekao da Srbi na sjeveru Kosmeta žele samo da žive u svojoj državi i da koriste srpske dokumente jer time ne krše nikakve sporazume.
- Onaj ko krši svoj Ustav je Priština, koja krši sve, a posebno Briselski sporazum koji je potpisala. Kada spominjem Zajednicu srpskih opština, Kurti kaže da je to ratnohuškačka politika. A šta je danas Đakovica, šta je Kačanik u kojim nema Srba - upitao je Petković.
Prema njegovim riječima, da su Srbi imali ZSO, oni bi ostvarivali svoja prava kako je predviđeno sporazumom.
- Ako neko ide na srpski narod oklopnim vozilima, dugim cijevima, onda se zna šta je namjera. Onda se krši sporazum iz 2013. godine - rekao je Petković.
On je rekao da je jasno da je sve bilo izrežirano mnogo ranije i da su i mediji u regionu prenijeli niz dezinformacija koje su ranije bile pripremljene, a to je da je Vojska Srbije ušla na Kosmet.
Predsjednik Srpske liste Goran Rakić je rekao da su Srbi na Kosmetu umorni, uplašeni ali odlučni da ostanu na svojoj zemlji i da jedino vjeruju predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
On je rekao da su barikade Srba bile, ne akcija, nego reakcija i dodao da će se Srbi na Kosmetu braniti budu li napadnuti.
Rakić se zahvalio komandantu KFOR-a Ferencu Kajariju, koji je došao na poziv Srba, i naglasio da su ga Srbi podsjetili šta je mandat te misije.
On je rekao da su Albanci juče osjetili šta znače nemiri i šta proživljavaju Srbi na Kosmetu svaki dan i uputio poziv premijeru samoproglašenog Kosova Aljbinu Kurtiju da se Srbima ne obraća na srpskom jeziku.
On je istovremeno pozvao predstavnike zemalja Kvinte na Kosmetu da ne nasjedaju na "albanske finte" već da pozovu Prištinu da ne povlači jednostrane pozive.
Vlasti samoproglašenog Kosova saopštile su u petak, 29. jula, da od 1. avgusta neće priznavati dokumente izdate u Srbiji, te da će oni koji ih posjeduju dobiti privremene dozvole prilikom dolaska na Kosovo i Metohiju.
U isto vrijeme vlasti u Prištini planirale su da započnu obaveznu ponovnu registraciju vozila sa registarskim tablicama Srbije, što bi uticalo na Srbe na sjeveru Kosova i Metohije i iz još nekoliko gradova.
Saopštenje je dovelo do tenzija na graničnom prelazu. Srbi su blokirali puteve na sjeveru Kosova i Metohije, što je navelo Prištinu da odgodi uvođenje ograničenja ulaska do 1. septembra.