Dan sjećanja na stradale i prognane u "Oluji"; U Novom Sadu zvaničnici Srpske i Srbije
Obilježavanje možete pratiti na našem programu i portalu.
Obilježavanje je počelo parastosom žrtvama koji je služio Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.
Patrijarh Porfirije je u besjedi istakao da "naše pamćenje nije zlopamćenje" i da pamtimo svjedočenja preživjelih da ne bi neko rekao da se zločin i stradanje nisu desili.
I ove godine na zajedničkom obilježavanju Republika Srpska i Srbija sjećaju se najvećeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Danu sjećanja na stradale i prognane u "Oluji" prisustvuju predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, te predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Sanja Vulić, "dijete kolone", izbjeglica iz Dvora na Uni koja je imala 12 godina kada je počela akcija "Oluja", rekla je da je Srbija prihvatila izbjeglice iz Krajine, pružila im utočište i dom.
- Nisam rođena u Srbiju ali Srbiju smatram svojom državom, a Novi Sad svojim gradom - rekla je Vulićeva.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je da srpski narod neće zaboraviti i neće dozvoliti da se ponovi "Oluja".
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je da su jaka Republika Srpska i jaka Srbija garancija da se zločini, kao što je "Oluja" više nikada ne dogode.
Hrvatske snage su 4. avgusta 1995. godine napale Republiku Srpsku Krajinu - teritoriju formalno pod zaštitom mirovnih snaga UN, načinivši niz zločina i protjeravši 250.000 Srba.
U zločinačkoj akciji "Oluja" je, prema evidenciji Veritasa, 1.872 Srba poginulo i nestalo.
Hrvatska vojska je tokom ofanzive i nakon pada Krajine počinila zločine nad srpskim civilima, a spaljeno je više od 22.000 srpskih kuća.