Slučaj "Mahmuljin": Јoš nije završeno vještačenje medicinske dokumentacije
Mahmuljin je po izricanju kazne od osam godina napustio BiH i otišao u Tursku navodno na liječenje, umjesto u zatvor.
U Sudu BiH nisu željeli da otkriju podatke koji se tiču zdravstvenog stanja Mahmuljina, ali ni sadržaj dostavljenih nalaza, jer, kako su pojasnili, radi se o povjerljivim informacijama koje "potpadaju pod pravo na privatnost".
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić smatra da je riječ o još jednom pravosudnom cirkusu i pokušaju da se Mahmuljinu "da alibi za ostanak u Turskoj".
- Ovaj sud se ponaša kao saučesnik u ovom bjekstvu Mahmuljina. Oni sada kao vještače tu dokumentaciju, a nisu ni uputili zahtjev za izdržavanje zatvorske kazne. To nije ništa drugo do mazanje očiju i pokušaj da se da alibi za ostanak u Turskoj, kroz neka, vjerovatno naručena, vještačenja - rekao je Kojić.
On očekuje da konačna odluka bude da Mahmuljinu zdravstveno stanje ne dopušta da bude izručen i upućen na izdržavanje zatvorske kazne.
Sud BiH je krajem aprila izrekao Mahmuljinu pravosnažnu zatvorsku kaznu od osam godina zbog zastrašujućih zločina nad zarobljenim srpskim civilima, sanitetskim osobljem i vojnicima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine.