

Milanović: Ključno legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda u BiH

On je rekao da je prije početka ovog sastanka želio da se u zajedničkoj deklaraciji pomene konstitutivnost naroda u BiH, ali da su to neki od učesnika skupa iz BiH odbili.
- Moja dužnost je bila da to uradim, ali je odbijeno, i tada smo odlučili da na deklaraciju nećemo ići ali smo na kraju ipak našli nešto zajedničko - naveo je Milanović.
On je rekao da pominjanje konstitutivnosti naroda smeta nekima u BiH, te da se sa sličnim problemom suočio na samitu NATO-a u Briselu.
- Tada sam se morao boriti i prijetiti blokadom zajedničkog dokumenta prije nego što je u završni tekst komunikea samita NATO-a ušao običan pomen dejtonskog paketa oko kojeg se sve vrti. Јedan broj država je bio protiv toga, i to vam govori u kakvim okolnostima živimo, da se moramo boriti za osnovna prava - istakao je Milanović.
Komentarišući to što BiH još nije dobila kandidatski status EU, Milanović je ocijenio da je davanje tog statusa Ukrajini, a ne BiH nemoralno i užasno.
- Da sam tada bio u poziciji predstavnika Hrvatske u Evropskom savjetu, uslovio bih davanje kandidatskog statusa Ukrajini istovremnim davanjem kandidatskog statusa BiH. Ukrajini to neće previše pomoći, kao i BiH, to je više simbolički, ali pokazuje određeni stav - istakao je Milanović.
Predsjednik Slovenije Borut Pahor istakao je da je proširenje EU bitno za stabilnost zapadnog Balkana.
- Pozivamo na napredak procesa proširenja. Pozivamo da se osigura BiH status kandidata do kraja 2022. godine. Posvećenost dijalogu je jedini način da se prevaziđu bilo kakve razlike ili nerazumijevanja u našem odnosu - rekao je Pahor.
Pahor je dodao da je za politiku gradnje koja uključuje male korake, te da od EU treba tražiti da ponovo razmotri svoju odluku.
Zajednička deklaracija Hrvatske, Slovenije i zemalja zapadnog Balkana danas je izostala sa procesa Brdo-Brioni jer BiH ne želi da prihvati hrvatski stav o važnosti legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda na svim nivoima vlasti u BiH.