

Obilježen Dan oslobođenja Trebinja u Drugom svjetskom ratu

Sa ovog mjesta je poručeno da antifašizam i borba za humaniji i pravedniji svijet ne mogu, niti smiju, imati alternativu, saopšteno je iz Gradske uprave Trebinje.
Predsjednik gradskog SUBNOR-a Rajko Ćapin istakao je da su borci koji su pali u borbi protiv fašizma stvorili slobodu i vjeru u bolje sutra.
On je napomenuo da je Trebinje ponosno na više od 4.500 boraca koji su učestvovali u Narodnooslobodilačkom ratu, od kojih je bilo 12 narodnih heroja i više od 200 nosilaca partizanske spomenice.
- Širom ratišta Јugoslavije život je izgubilo 819 boraca sa područja Trebinja dok su ratni vihor i zločinačka ruka odnijeli 874 života nedužnih građana - rekao je Ćapin.
On je dodao da je neophodno mladim ljudima umjesto govora mržnje, netrpeljivosti, netolerancije i nerazumijevanja svake vrste, ponuditi alternativu.
Nakon dvodnevnih borbi 4. oktobra 1944. godine borci slavnih partizanskih jedinica u okviru Desete hercegovačke i Druge dalmatinske brigade oslobodili su Trebinje.
Cvijeće na spomenik borcima palim u borbi protiv fašizma, položile su delegacije SUBNOR-a, Grada Trebinja, Socijalističke partije, UABNOR-a iz Stoca i Mostara, te potomci i poštovaoci žrtava fašizma.