latinica  ћирилица
22/10/2022 |  19:08 ⇒ 31/10/2022 | 10:17 | Autor: RTRS

Kako se kod nas upravlja e-otpadom (VIDEO)

Elektronski i električni otpad sadrži supstance štetne po zdravlje ljudi i životnu okolinu. Nastaje u velikim količinama zbog brzog zastarijevanja proizvoda. Kako se kod nas upravlja e-otpadom, i u kojoj fazi je primjenjivanje evropske direktive u ovoj oblasti?
E otpad - Foto: RTRS
E otpadFoto: RTRS

Više od šest hiljada tona električnog i elektronskog otpada nastaje godišnje u Republici Srpskoj. Uglavnom završava na komunalnim ili divljim deponijama.

Zakon zabranjuje odlaganje bez prethodnog tretmana, ali još nema pravilnika koji preciznije definišu aspekte upravljanja otpadom.

Fond za zaštitu životne okoline i energetsku efikasnost Republike Srpske od 2022. godine treba da naplaćuje naknadu za opterećivanje životne sredine posebnim kategorijama otpada, koja se obračunava na osnovu polugodišnjeg izvještaja o upravljanju tim otpadom.

Upravljanje otpadom u Federaciji Bosne i Hercegovine organizovano je putem ovlaštenog operatera.

Laboratorija za vode, zemljište i otpad, jedina u BiH, odnedavno djeluje pri Institutu za zaštitu i ekologiju u Banjaluci. U potpunosti je opremljena zahvaljujući sredstvima Evropske unije.

Dok se kod nas pokušava obezbijediti ekološka prihvatljivost odlaganja, u razvijenim zemaljama se investira u tehnologiju eksploatacije zlata iz e-otpada.

Smatra se da u njemu ima 100 puta više zlata nego u rudi od koje se pravi i da je sedam odsto svjetskog zlata zarobljeno u e-otpadu.