latinica  ћирилица
29/10/2022 |  19:18 ⇒ 30/10/2022 | 07:27 | Autor: RTRS

Saborni hram u Sarajevu obilježava 150 godina od osveštanja (FOTO/VIDEO)

Saborni hram Rođenja presvete Bogorodice u Sarajevu obilježava 150 godina od osveštanja.
Saborni hram Rođenja presvete Bogorodice u Sarajevu - Foto: SRNA
Saborni hram Rođenja presvete Bogorodice u SarajevuFoto: SRNA

Tim povodom upriličena je svečana akademija, a prije toga i koncert Srpskog pjevačkog društva "Sloga".

Foto: RTRS

U Sabornoj crkvi u Sarajevu, jednoj od najvećih pravoslavnih bogomolja na Balkanu, večeras se sabrao veliki broj vjernika.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom istakao je u besjedi da je Saborna crkva Rođenja Presvete Bogorodice položajem, gabaritom i stilom jedan od simbola Sarajeva.

- Naši preci nisu je pravili zbog prestiža, već iz potrebe da hiljade sarajevskih Srba imaju crkvu u kojoj će imati mjesto za svoje vjerske potrebe - rekao je vladika Hrizostom i dodao da ova crkva nije važna samo za Srbe već i za pripadnike drugih religija koje žive u Sarajevu.

Protojerej stavrofor Vladimir Stupar istakao je da je aktuelna vlast u Republici Srpskoj i BiH kroz mnoge projekte dala doprinos, kako kaže, funkcionisanju Saborne crkve u Sarajevu.

- Grčka Vlada je svojevremeno pomogla da se rekonstruiše fasada, takođe institucije Srbije pomažu ovom hramu - dodao je on.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da od osveštanja 1872. godine Saborna crkva ne okuplja samo pravoslavni narod iz Sarajeva, već iz cijele Republike Srpske i BiH.

Saborna crkva, "nova ili gospodska" kako se u narodu zove, ukras je Sarajeva. Njena gradnja počela je na inicijativu srpskih stanovnika, zemljište je kupljeno 1859. godine, a sedam godina kasnije crkva je završena. Osveštana je na Svetog Iliju prije vijek i po.

Izgrađena je u trenucima kada se Osmansko carstvo povlači, a upravu na ovim prostorima vlast preuzima Austrougarsko carstvo. Tokom burnih i teških vremena okupljala je srpski narod. U starim spisima pronalazimo da su priložnici za gradnju bili sultan Abdul Aziz Han, srpski knez Mihailo, a najdarežljiviji sa 2.000 dukata bio je tadašnji predsjednik sarajevske Crkvene opštine i vlasnik hotela Evropa Manojlo Јeftanović.

Prilog bogatoj istoriji hrama je i podatak da je ruska carska porodica Romanov novčanim prilogom pomogla izradu ikonostasa crkve.