latinica  ћирилица
21/12/2022 |  12:14 ⇒ 16:30 | Autor: RTRS

Višković: Zajednički cilj - jaka, stabilna i prosperitetna Srpska (VIDEO)

Vlada Republike Srpske na čijem sam čelu bio ostvarila je zapažene rezultate u izazovnim političkim i ekonomskim uslovima, te posebno složenim međunarodnim okolnostima, izjavio je manadatar za sastav nove Vlade Republike Srpske Radovan Višković na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske.
Radovan Višković (Foto: B. Zdrinja) -
Radovan Višković (Foto: B. Zdrinja)

- Plan rada koji sam izložio u decembru 2018. godine, u značajnoj mjeri je morao biti modifikovan, prvo zbog pandemije virusa korona, koja nam je potrošila skoro dvije godine, 2020-tu i 2021. godinu, te sukobi u Ukrajinu, koji su donijeli novu krizu, kojom smo se bavili cijelu 2022. godinu. Međutim, i pored toga, mogu da kažem da svi ekonomski i fiskalni pokazatelji Srpske ukazuju da smo uspjeli u prvom redu da očuvamo zdravlje naših građana, što nam je bilo najvažnije, a onda i da očuvamo radna mjesta i privredne subjekte, te da dodatno povećamo zaposlenost - rekao je Višković.

On je istakao da su započeli brojne strukturne reforme i velike infrastrukturne projekte, koje će završiti u narednom mandatnom periodu.

- Naš zajednički cilj i zadatak i dalje jeste jaka, stabilna, prosperitetna Srpska, sa punim, dejtonskim institucionalnim kapacitetima, sa kojima će biti u stanju adekvatno odgovoriti na sve zahtjeve njenih građana. Sigurno je da ćemo se i u narednom periodu, posebno zbog veoma izazovnog međunarodnog okruženja, susretati i dalje sa brojnim poteškoćama i izazovima, ali pozitivni trendovi koje bilježi Srpska daju nam za pravo da čvrsto vjerujemo da će vrijeme koje je ispred nas biti obilježeno daljim pozitivnim kretanjima i ekonomskim napretkom - rekao je Višković.

Višković je poručio da je, kao što je već rekao, pandemija virusa korona, u prvom redu, a kasnije i ekonomska kriza uzrokovana sukobom u Ukrajini, uticala "da smo u nekom periodu morali da odstupimo od našim planiranih politika i da u potpunosti promjenimo prioritete u radu Vlade Srpske".

- Sumirajući danas sve urađeno, mogu istaći da smo, pored brige za zdravlje naših građana, najveću pažnju posvetili privredi, povećanju njene konkurentnosti i produktivnosti, te očuvanju zaposlenosti i povećanju plata radnika, radeći zajedno sa našim socijalnim partnerima, sa poslovnom zajednicom i sindikatom - istakao je Višković.

"Ukupni efekti poreskog rasterećenja rada iznose oko 415 miliona KM godišnje"

On je naglasio da su u okviru poreske reforme rasterećenja rada od 2018. godine do danas izvršili višestruko rasterećenja rada.

- Došlo je do povećanja osnovnog ličnog odbitka sa 200 KM na 1.000 KM, smanjenja zbirne stope doprinosa sa 33 odsto na 31 odsto, smanjenja stope poreza na dohodak od ličnih primanja sa 10 odsto na 8 odsto, te povećanje ličnog odbitka za izdržavane članove porodice u 100 odstotnom iznosu - precizirao je Višković.

Prema njegovim riječima, ukupni efekti poreskog rasterećenja rada iznose oko 415 miliona KM godišnje.

- To praktično znači da se Vlada Srpske godišnje odriče tog iznosa u korist radnika. Ujedno, u posmatranom periodu, poreski klin, koji odražava poresko opterećenje, odnosno učešće poreza i doprinosa u bruto plati, smanjio se sa 38,5 odsto na 34,1 odsto, posmatrano za neto platu od 1.000 KM. Poređenja radi, poreski klin u Srbiji iznosi 38,1 odsto, Hrvatskoj 39,2 odsto, a u FBiH 42,6 odsto posmatrano za prosječnu platu - objasnio je Višković.

Višković je naveo da je kod poreza na dobit izvršeno proširenje olakšice po osnovu ulaganja u proizvodnju, čime se Budžet godišnje odriče oko 5,4 miliona KM u korist poslovnih subjekata.

- U prethodne tri godine na ovaj način je rasterećena privreda za oko 16 miliona KM. U oblasti neporeskih prihoda ukinuto je nekoliko veoma značajnih davanja, tako da je ukupan efekat smanjenja neporeskih davanja 30,5 miliona KM na godišnjem nivou, tako da su i ta sredstva ostala privredi i građanima - rekao je Višković.

"Povećan broj zaposlenih"

Višković je naglasio da je prosječna plata nakon oporezivanja sa 857 KM 2018. godine, povećana na 1.198 KM u oktobru 2022. godine, odnosno za 39,8 odsto.

- Broj zaposlenih je za 266.309 lica 2018. godine povećan na 284.260 lica u 2022. godini, odnosno za 6,7 odsto, dok je broj osiguranika sa 304.024 lica 2018. godine povećan na 326.047 lica ili za 7,2 odsto. Broj nezaposlenih lica je sa 105.793 lica 2018. godine smanjen na 66.504 lica u septembru 2022. godine ili za 37,1 odsto. Sve navedeno dokazuje da smo u potpunosti, bez obzira na pandemiju virusa korona i ekonomske posljedice sukoba u Ukrajini, odgovorili na naš prvi cilj, odnosno povećanje konkurentnosti i produktivnosti privrede Srpske sa ciljem povećanja plata - poručio je Višković.

"Uspjeli smo da očuvamo zdravlje građana"

Govoreći o zdravstvenom sistemu koji je u prethodnom periodu akumulirao neizmirene obaveze, Višković je istakao da su u mandatnom periodu koji je iza nas, i pored svih izazova sa kojima su se susreli zbog virusa korona, uspjeli da očuvaju zdravlje građana, što im je bio osnovni zadatak.

- Uspjeli smo da pored toga, zaustavimo dalje akumuliranje neizmirenih obaveza. Pored navedenog, uspjeli smo dodatno da ojačamo fiskalnu odgovornost u zdravstvu, uvodeći dio zdravstvenih ustanova, prvenstveno domova zdravlja, u trezorski sistem. Takođe, usvajanjem zakonske regulative, odnosno Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju, dodatno smo unaprijedili prava građana i pacijenata prilikom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu. Na osnovu svega urađenog, mogu reći da smo u mandatu koji je iza nas zdravstveni sektor učinili fiskalno održivim, ali u narednom periodu pred nama je još dosta posla, o čemu ću mnogo detaljnije, nešto kasnije - rekao je Višković.

"Uspostavljen je sistem za koordinaciju nadzora javnih preduzeća u Srpskoj"

Višković je kazao da su neefikasnost javnog sektora definisali prvenstveno kroz neefikasnost javnih preduzeća, a unapređenje javne uprave Srpske, vezivali su za njenu digitalizaciju.

- Sada, nakon četiri godine mandata, mogu da kažem da smo napravili iskorak po pitanju stvaranja uslova za reformu javnih preduzeća. Vlada Srpske usvojila je veoma detaljan i sveobuhvatan akcioni plan za reformu javnih preduzeća u Republici Srpskoj, iza koga je dvogodišnji rad domaćih eksperata i međunarodnih eksperata iz međunarodnih finansijskih institucija, tako da će pred novom Vladom Srpske biti zadatak da poštujući dinamiku datu akcionim planom, realizuju sve predviđene aktivnosti - izjavio je Višković.

Sa druge strane, naveo je Višković, uspostavljen je sistem za koordinaciju nadzora javnih preduzeća u Republici Srpskoj, kojima je dodijeljen status preduzeća od posebnog interesa za Srpsku, kao i onima u kojima Vlada Srpske vrši funkciju skupštine akcionara.

- Cilj uspostavljanja sistema za koordinaciju jeste jačanje nadzora i doprinosa ekonomskom razvoju Srpske. Sistem za koordinaciju podrazumijeva osnivanje organizacione jedinice za koordinaciju nadzora javnih preduzeća u Generalnom sekretarijatu Vlade, što će biti jedan od prvih zadataka nove Vlade Srpske. Prema tome, mogu da kažem da smo napravili iskorake po pitanju reforme javnih preduzeća, da smo definisali jasan pravac reformi u naredne dvije godine i da ćemo biti maksimalno posvećeni da planirani posao završimo u definisanim rokovima - ocijenio je Višković.

"Poboljšanje demografske pozicije Srpske zahtijeva dugoročne politike"

Pandemija virusa korona, koja je Vladi oduzela gotovo dvije godine mandata, te ekonomski izazovi sukoba u Ukrajini, kojima su se bavili cijelu 2022. godinu uticali su da su se neke prioriteti morali odložiti za neki naredni period.

- Upravo jedan od tih prioriteta je Unapređenje javne uprave i njena digitalizacija. Prilagođavanje obrazovanja i tržišta rada potrebama privrede je kontinuiran proces. Prethodni mandatni period smo aktivno sa poslovnom zajednicom radili na ovom veoma izazovnom i dugotrajnom zadatku i siguran sam da su pokazatelji sa tržišta rada dokaz da smo na dobrom putu, posebno što je naš osnovni ekonomski zadatak u vrijeme pandemije virusa korona bio očuvanje zaposlenosti. Međutim, i dalje, gotovo svi privrednici, bez obzira na privrednu granu iz koje dolaze, ističu problem nedostatka kvalitetne radne snage, tako da će ovaj prioritet i dalje biti u vrhu prioriteta nove Vlade Srpske - poručio je Višković.

Višković je ponovio svoj stav iz ekspozea u decembru 2018. godine da poboljšanje demografske pozicije Srpske zahtijeva dugoročne politike, a ne politike samo na mandatni period jedne Vlade.

- Mogu reći da smo u prethodnom mandatnom periodu posebnu pažnju posvetili mladim ljudima i mjerama podrške roditeljstvu. Međutim, nepovoljni demografski trendovi zahtijevaju da u svim politikama demografska komponenta mora biti uskučena, jer demografska obnova mora biti prioritet svih prioriteta u Srpskoj - poručio je Višković.

Prema njegovim riječima, istraživanje, razvoj, inovacije i digitalna ekonomija su drugi od sedam prioriteta kojem u prethodnom mandatnom periodu nisu uspjeli da posvete dovoljnu pažnju, a jedan je od najvažnijih za povećanje produktivnosti ukupne ekonomije Srpske.

- S tim u vezi, ovo će biti jedna od važnijih ekonomskih prioriteta nove Vlade Srpske. I na kraju, kada govorim o sedmom prioritetu iz prethodnog mandatnog perioda, a to su Evropske integracije, regionalna i međunarodna saradnja, smatram da smo u mandatnom periodu 2018-2022. godina zajedničkim radom predstavnika Srpske na svim nivoima vlasti, uspjeli da Republiku Srpsku dodatno pozicioniramo, u veoma izazovnom regionalnom i međunarodnom okruženju, na što svi zajedno moramo da budemo posebno ponosni - rekao je Višković.

"Realni pad BDP-a Srpske za 2020. godinu najmanji u regionu, poslije Srbije"

Višković je istakao da su opredjeljenje Vlade Srpske za evropske integracije i ispunjavanje obaveza iz mišljenja Evropske komisije, u skladu sa ustavnim nadležnostima, te usvojenim mehanizmom koordinacije, aktivnosti na kojima će i dalje nastaviti predano da radimo.

- Sve navedeno možemo i dodatno da potvrdimo analizom makroekonomskih i fiskalnih pokazatelja, posebno poredeći 2018. i 2022. godinu. Stope realnog rasta bruto domaćeg proizvoda su od 2019. do 2021. godine iznosile 2,5 odsto, -2,5 odsto i 6,9 odsto, respektivno, a procjene za 2022. godinu su 4,4 odsto. Treba podsjetiti da je realni pad bruto domaćeg proizvoda Republike Srpske za 2020. godinu od 2,5 odsto, u periodu pandemije virusa korona, najmanji pad u svim zemljama regiona, poslije Republike Srbije - precizirao je Višković.

Višković je precizirao da se pokrivenost uvoza izvozom u mandatu prethodne Vlade kretala između 75,5 odsto i 79,4 odsto.

- To je najveća pokrivenost uvoza izvozom od kada se taj pokazatelj prati u Republici Srpskoj. Tržište rada i nezaposlenost su, kao što sam već rekao, bili odrednica svih politika prethodne Vlade Srpske, što smo prethodno potvrdili i kroz analizu makroekonomskih pokazatelja, kada je broj zaposlenih po prvi put u Srpskoj premašio 284.000, a broj osiguranika po prvi put premašio je 326.000 - rekao je Višković.

On je istakao da je od fiskalnih pokazatelja, učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu sa 37,8 odsto 2018. godine, smanjeno na 36,3 odsto na dan 30.06.2022. godine dok je učešće ukupnog duga u bruto domaćem proizvodu sa 48,4 odsto 2018. godine smanjeno na 43,7 odsto na dan 30.06.2022. godine.

- Na kraju, želim istaći da su inflacija i energetska kriza trenutno najveći ekonomski svjetski problemi, koji su prouzrokovani sukobom u Ukrajini i da je i Srpska prisiljena da se sa njima bori, bez obzira što ni na koji način nije uticala na njihovu pojavu - poručio je Višković.

"Srpska je u potpunosti energetski stabilna"

On je naglasio da je Republika Srpska u potpunosti energetski stabilna i da će tako ostati i u narednom periodu.

- Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u oktobru 2022. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su više za 1,8 odsto, dok su u odnosu na oktobar prethodne godine više za 15,5 odsto. Prema procjenama Ministarstva finansija Srpske, 2022. godine očekuje se prosječna inflacija od 13,3 odsto, a 2023. godine 6,0 odsto, tako da će kratkoročni cilj Vlade Srpske biti borba sa inflacijom i očuvanje dostignutog nivoa kupovne moći svih naših građana - naglasio je Višković.

On je dodao da će s tim u vezi lično, u prvom redu, insistirati na pojačanom i vidljivom radu kontrolnih organa na svim nivoima vlasti, kako bi se obuzdao rast cijena u onim djelatnostima gdje za to ne postoje opravdani razlozi.

- Sa druge strane, nastavićemo da pružamo ciljanu podršku našim građanima, i to onim kategorijama kojima je to najpotrebnije, u cilju očuvanja dostignutog nivoa kupovne moći - rekao je Višković.

Višković je istakao da su budžet za poljoprivredu za 2023. godinu planirali u iznosu od 180 mil. KM, kako bi u složenim uslovima snabdijevanja, imali što više domaće proizvodnje.

- Zasigurno, moraćemo odgovornije da se ponašamo i prema energiji, kako se ne bi doveli u situaciju da zbog neodgovorne i nepotrebne potrošnje, izgubimo značajna sredstva koja možemo dobiti prodajom viškova energije po znatno većim cijenama na berzama i to koristiti za druge potrebe - kazao je Višković.

I pored rezultata na koje se prethodno jednim dijelom osvrnuo i na koje je, navodi, ponosan jer su ostvareni u periodu pandemije virusa korona i ekonomskih izazova zbog sukoba u Ukrajini, Višković je istakao da je pred Vladom Srpske zasigurno i dalje veoma nestabilan i izazovan period.

- U to periodu u prvom redu moramo dati odgovore u obuzdavanju inflacije, zatim riješiti strukturne izazove koji nose najveći fiskalni rizik, gdje prvenstveno mislim na reformu javnih preduzeća i reformu zdravstvenog sektora, a zatim pristupiti ključnim strukturnim reformama koje će dati podsticaj za demografsku obnovu Republike Srpske, misleći u prvom redu na reformu obrazovanja - kazao je Višković.

"Cilj je da dodatno okupimo i osnažimo našu Republiku Srpsku"

On je naglasio da je siguran da će svi zajedno biti okupljeni oko ovih politika, a sve sa jednim istim ciljem, da se dodatno okupimo i osnažimo našu Republiku Srpsku.

- Ponoviću i ono što sam rekao i u decembru 2018. godine, ali sada još glasnije, jer je zasigirno dalo rezultate. A to je da ćemo na svim politikama koje nova Vlada Srpske bude provodila, zajednički raditi sa poslovnom zajednicom i sindikatom, borcima i penzionerima, a posebno mladim ljudima, te svim drugim kategorijama našeg društva, na koje se predložene politike budu odnosile, kako bi obezbjedili širok konsenzus svih zainteresovanih - rekao je Višković.

U svim aktivnostima nove Vlade Višković očekuje punu podršku i od svih narodnih poslanika, akademske zajednice, medija, te svakog građanina Republike Srpske, koji mogu argumentovano ukazati na sve one pojave koje nisu u skladu sa našim zajedničkim dogovorima i politikama.

- Analizirajući veoma detaljno ekonomsku i fiskalnu poziciju Republike Srpske, sve politike i mjere koje smo realizovali u prethodnom mandatnom periodu, a posebno svjesni i svih onih politika čiju smo realizaciju morali da pomjerimo za neki budući period, pritisnuti pandemijom virusa korona i ekonomskim izazovima sukoba u Ukrajini, te prepreke i izazove koje je potrebno otkloniti u narednom periodu, definisali smo pet reformskih stubova za naredni period. S obzirom na brojne izazove koji su pred nama, siguran sam da je program koji ću prezentovati veoma optimističan, sa aspekta broja oblasti i politika kojima ćemo se baviti, a posebno sa aspekta dinamike realizacije svih navedenih politika. Međutim, smatram da uz dodatni napor i aktivno učešće svih aktera, možemo realizovati sve predviđene aktivnosti, kako bi dodatno unaprijedili fiskalnu i ekonomsku poziciju Srpske - kazao je Višković.

"Ključne reformske oblasti"

Prema njegovim riječima, ključne reformske oblasti koje će biti u fokusu nove Vlade Srpske mogu se definisati kroz pet reformskih stubova.

- To su ekonomski rast, digitalizacija, reforma javnih preduzeća, zdravstvena i socijalna politika, te demografska obnova Srpske - precizirao je Višković.

Prije predstavljanja politike nove Vlade Srpske Višković je naglasio da će na prvoj, konstitutivnoj sjednici nove Vlade Srpske, imenovati tri radne grupe, jer smatra da su ove aktivnosti preduslov dugoročnom ekonomskom i demografskom razvoju Srpske.

- Prva grupa imaće zadatak da do prve polovine 2023. godine izradi Socijalnu kartu Srpske, koja će nam omogućiti pravedniju raspodjelu i bolje ciljanje svih vrsta socijalnih davanja u Srpskoj, te povećanje davanja za najugroženije kategorije društva.

Mandat druge grupe će biti da do prve polovine 2023. godine inovira Strategiju demografske obnove Republike Srpske, kojom će biti definisana demografska i migraciona politika, te svi resursi Republike Srpske stavljeni u funkciju osiguranja obrazovane i kvalitetne radne snage.

I treća grupa će imati mandat da do polovine 2024. godine izradi Strategiju održivog razvoja Republike Srpske za period 2025-2030. godina, kojom ćemo definisati nove pravce razvoja Republike Srpske, vezujući je za ciljeve održivog razvoja do 2030. godine, a koja će biti usvojena do kraja 2024. godine - izjavio je Višković.

Višković je na posebnoj sjednici NSRS predstavio politike nove Vlade Republike Srpske, po svakom od prethodno definisanih pet reformskih stubova.

1. EKONOMSKI RAST

Prvi reformski stub, ekonomski rast biće realizovan kroz sljedeće reforme:

1. Završetak projekta smanjenja neporeskih davanja;

2. Optimizaciju administrativnih procedura;

3. Suzbijanje sive ekonomije;

4. Uvođenje novih mjera podrške tehnološkom razvoju;

5. Unapređenje institucionalnog okvira za podršku privredi;

6. Unapređenje tržišta kapitala.

Završetak projekta smanjenja neporeskih davanja

Višković je istakao da je u prethodnom periodu urađen značajan iskorak u smanjenju neporeskih davanja kroz ukidanje posebne republičke takse, smanjenja pojedinih komunalnih naknada, te sudskih i administrativnih taksi.

- To je poslovnoj zajednici, na godišnjem nivou, donijelo ukupne uštede od oko 30 miliona KM. U narednom periodu planirano je da se nastavi sa analizama i da se izvrši dodatno rasterećenje privrede i stanovništva putem smanjenja, ukidanja ili drugačijeg obračuna pojedinih neporeskih davanja - izjavio je Višković.

Optimizacija administrativnih procedura

Prema njegoim riječima, projekat optimizacije administrativnih procedura na republičkom nivou podrazumijeva analizu procedura identifikovanih u jedinstvenom registru svih dozvola, potvrda, rješenja koje izdaju republički organi uprave, sa stanovišta njihove opravdanosti, opravdanosti zahtijevanja neophodne dokumentacije, analize troškova i vremena u njihovom pribavljanju.

- Cilj analize i sljedeći korak jeste predlaganje i sprovođenje pojednostavljenja pojedinih administrativnih procedura, te smanjenje troškova i vremena za poslovnu zajednicu - poručio je Višković.

Suzbijanje sive ekonomije

Višković je najavio da će Vlada Srpske posvetiti  dodatnu pažnju problemu sive ekonomije kroz planske i redovne kontrole poslovanja privrednih subjekata, kontrole formiranja cijena, te kontrole isplate plata zaposlenima.

- Dodatno ćemo pooštriti kontrole Poreske uprave Srpske i Inspektorata, prvenstveno bazirajući se na način formiranja cijena proizvoda, neprijavljeni rad ili prijavljeni rad na manje vrijeme od punog radnog vremena, te na neprijavljene djelatnosti. Poseban izvor sive ekonomije, vezan za isplatu plata "na crno", predstavlja izvlačenje dobiti iz preduzeća, tako da ćemo ovom pitanju posvetiti posebnu pažnju, kroz Zakon o porezu na dohodak. Izmjenama pravila o plaćanju gotovim novcem suzićemo obim poslovanja gotovim novcem, što će u značajnoj mjeri da dovede do smanjenja sive ekonomije i smanjenja nelojalne konkurencije - rekao je Višković.

On je istakao da će poseban akcenat biti stavljen na uvođenje novog postupka fiskalizacije.

- U saradnji sa Poreskom upravom Republike Srpske unaprijedićemo mehanizam prinudne naplate poreskih obaveza.
Zajedno sa Savezom sindikata i poslovnom zajednicom analiziraćemo mogućnosti uređenja sistema plata, kako bi izbjegli zloupotrebu instituta najniže plate, smanjili sivu ekonomiju i nelojalnu konkurenciju između poslodavaca, te obezbjedili više novca fondovima socijalne zaštite. Tu prvenstveno mislim na potpisivanje kolektivnih ugovora - poručio je Višković.

Uvođenje novih mjera podrške tehnološkom razvoju

Višković je istakao da je u situaciji nedostatka radne snage povećanje produktivnosti privrede jedini ispravan odgovor.

Sa druge strane, uvođenje novih tehnologija će pored povećanja produktivnosti, dovesti do povećanja kvaliteta finalnih proizvoda, što će ih dodatno učiniti konkurentnijim na inostranom tržištu, povećavajući njihov kvalitet i vrijednost. S tim u vezi, nova Vlada Srpske će posebnu pažnju posvetiti podsticajnim mjerama privredi za uvođenje novih tehnologija, kako bi zajedničkim snagama sa poslovnom zajednicom unaprijedili produktivnost privrede, te povećali kvalitet finalnih proizvoda i njihovu konkurentnost - napomenuo je Višković.

Unapređenje institucionalnog okvira za podršku privredi

Višković je naglasio da je Zakonom o republičkoj upravi data nadležnost za pojedine privredne grane različitim ministarstvima.

- Pa se često dešava da se nekim granama privrede posvećuje manje pažnje, što posljedično ima za rezultat da sektori koji nisu obuhvaćeni nadležnostima Ministarstva privrede i preduzetništva nemaju iste uslove za poslovanje. U tom smislu izvršićemo reorganizaciju na način da sve grane privrede imaju isti tretman u institucionalnom smislu. Ovo ćemo realizovati ili kroz jačanje Ministarstva privrede i preduzetništva novim resorima ili u drugim ministarstvima prepoznati problem i osnažiti privrednu komponentu. Takođe, ojačaćemo analitičku i plansku funkciju u Ministarstvu privrede i preduzetništa, a koja bi bila zasnovana na podacima sa terena i istraživanjima na širem planu - poručio ej Višković.

On je najavio da će, pored toga, biti izvršene izmjene u pojedinim resorima Vlade Srpske, kako bi cijeli proizvodni proces objedinili na jednom mjestu.

- Preciznije rečeno, sa drvoprerađivačima smo već dogovorili da drvopreradu uspostavimo kao posebno odjeljenje u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. U cilju olakšanja poslovanja privredi, kroz smanjenje administrativne opterećenosti, završićemo drugu fazu reforme Inspektorata Srpske, objedinjujući inspekcijske kontrole u Republici, radi postizanja boljeg kvaliteta inspekcijske kontrole i sprečavanja dvostrukih kontrola, odnosno preklapanje nadležnosti opštinskih i republičkih inspekcija, te i sam rad Inspektorata učinili efikasnijim i efektivnijim - naglasio je Višković.

Prema njegovim riječima, nova Vlada Srpske, u saradnji sa poslovnom zajednicom, iznaće novu ulogu Investicono-razvojne banke Srpske i Garantnog fonda Srpske, definišući novi koncept razvojne banke, koja će biti podrška prvenstveno za ulaganje u nove tehnologije, uz striktno propisane uslove, kako bi se onemogućile zloupotrebe.

- Garantni fond ćemo otvoriti da bude garant i za zaduživanje privrednih subjekata i na tržištu kapitala i tržištu novca Republike Srpske. Zbog dodatnog pritiska na rast cijena, kroz povoljne kreditne linije, osiguraćemo tehnološki razvoj i konkurentnost domaćih kompanija - napomenuo je Višković.

Unapređenje tržišta kapitala

Kada je riječ o tržištu kapitala, Višković je najavio da će u prvom redu izvršićeti pojednostavljivanje postupka i smanjivanje troškova za emisije obveznica i trezorskih zapisa, što se odnosi na elektronski prospekt i mogućnost kontinuirane emisije za sve emitente te uvođenje trezorskih zapisa opština i gradova.

- Cilj predloženih unapređenja je da se sadašnja procedura, koja je opterećena izradom obimne dokumentacije, pojednostavi, tako da se kreira elektronski prospekt koji bi se stalno ažurirao kroz dodatna objavljivanja. Kontinuirana emisija bi omogućila emitentu da na jednom simbolu na dnevnoj osnovi radi emisiju u skladu sa potrebama. Sa ovim unapređenjem obveznica bi se po fleksibilnosti uporedila sa overdraft kreditom, čime bi tržište kapitala postalo konkurentno bankarskim proizvodima. Uvođenje trezorskih zapisa opština i gradova bi olakšalo njihovo kratkoročno finansiranje na način kako su to učinili trezorski zapisi za Srpsku - izjavio je Višković.

Najavio je i kreiranje regulatornog okruženja i pružinje podrške za osnivanje otvorenog obvezničkog fonda od strane Penzijskog rezervnog fonda, čime bi se kreirao novi instrument za ulaganje za stanovništvo.

- Kreiranje otvorenog obvezničkog fonda bi omogućilo građanima da ulažu u obveznice Srpske i opština i gradova, čime se izbjegava posredovanja banaka koje imaju ograničenja u pogledu izloženosti prema javnom sektoru, a građanima se pruža prilika da zarade više u odnosu na kamate koju trenutno dobijaju na oročenu štednju. I na kraju, kreiraćemo regulatorni okvir i pružiti podršku Centralnom registru hartija od vrijednosti za razvoj depozitarnih poslova, kojima se omogućava vođenje investicionih računa za stanovništvo i privredna društva - rekao je Višković.

2. DIGITALIZACIЈA

Višković je rekao da će se reformski stub digitalizacija zasnivati se na slljedećim reformama:

1. Izrada Registra zaposlenih u javnom sektoru, uključujući i zdravstvo i javna preduzeća;

2. Nastavak reforme javne uprave;

3. Unapređenje Registra podsticaja privredi;

4. Digitalizacija procesa sa jedinicama lokalne samouprave;

5. Digitalizacija sektora osiguranja.

Izrada Registra zaposlenih u javnom sektoru

Višković je poručio da će nova Vlada Srpske uspostaviti Registar zaposlenih u javnom sektoru, uključujući i zdravstveni sistem i javna preduzeća.

- Cilj je da se istim obuhvate svi zaposleni u Republici Srpskoj koji platu primaju iz javnih sredstava, radi stvaranja jedinstvene evidencije broja zaposlenih i transparentnijeg korišćenja budžetskih sredstava za lična primanja zaposlenih, što će biti osnov za izradu strateških planova za smanjenje ukupne potrošnje na plate - objasnio je Višković.

Nastavak reforme javne uprave

S tim u vezi, naveo je Višković, izrada Registra zaposlenih u javnom sektoru je preuslov, odnosno analitička osnova za strukturnu reformu javnog sektora.

- Na osnovu podataka iz Registra, analiziraćemo svaki segment javne uprave pojedinčano, te svaku instituciju javne uprave, sa ciljem da uporedimo broj zaposlenih, ukupne troškove, te efekte rada svake institucije, kako bi reformu javne uprave doveli do kraja u mandatu nove Vlade. Sve navedeno, pratiće i izmjena zakonske regulative, a novi Zakon o državnim službenicima izradićemo u skladu sa principima EU i SIGMA, uz otklanjanje nedostataka koji su se pojavljivali u prethodnom periodu - rekao je Višković.

Unapređenje Registra podsticaja privredi

Prema njegovim riječima, u cilju efikasnije i efektivnije upotrebe javnih sredstava, Republika Srpska je uspostavila Registar podsticaja, koji obuhvata podsticaje na svim nivoima vlasti u Srpskoj.

- Registar podsticaja privredi ima za cilj da se obezbjedi jasan pregled svih dostpunih podsticajnih sredstava, kako bi se pratila njihova realizacija i efekti u praksi, kako onih koji se dodjeljuju na nivou republičkih institucija, tako jedinica lokalne samouprave i eventaualno drugih davaoca pomoći. S tim u vezi, dodatno ćemo unaprijediti povezanost registra sa davaocima podticaja, te podatke u Registru učiniti dostupnim u realnom vremenu, kako bi dodatno ojačali analitičku osnovu Registra i upotrebljivost podataka iz istog - naveo je Višković.

Digitalizacija procesa sa jedinicama lokalne samouprave

Višković je ocijenio da procesi digitalizacije omogućavaju značajno pojednostavljenje svih procedura u javnom sektoru.

- S tim u vezi, kako bi usluge javnog sektora na republičkom nivou učinili dostupnijim građanima, u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave, izvršićemo digitalno uvezivanje usluga koje pružaju republičke institucije sa lokalnim zajednicama, kako bi sve omogućili direktno iz jedinica lokalne samouprave, te ih tako približili svakom građaninu Republike Srpske pojedinačno - napomenuo ej Višković.

Digitalizacija sektora osiguranja

Višković je najavio da će nova Vlada Srpske raditi i na digitalizaciji sektora osiguranja kao preduslovu uređenja tržišta.

- Vodićemo se pozitivnim iskustvima iz Republike Srbije koji su uspostavili jedinstveni Informacioni centar koji je omogućio uspostavljanje jedinstvene baze podataka o izdatim polisama i registrovanim štetama u oblasti autoodgovornosti kao i registrovanim štetama po kasko polisama; digitalnu primjenu bonus/malus sistema, odnosno digitalno tarifiranje; značajno smanjili mogućnost falsifikovanja polisa autoodgo-vornosti i prevara u štetama; smanjili troškove sprovođenja osiguranja u svim društvima sa ciljem obezbjeđivanja adekvatnih sredstava za isplatu šteta; te uspostavili apsolutnu kontrolu nad tržištem osiguranja autoodgovornosti - rekao je Višković.

Kako bi se navedeni ciljevi ostvarili, Višković je najavio da će biti izmijenjen zakon o društvima za osiguranje u Republici Srpskoj, gdje će jasno definisati uspostavljanje Informacionog centra između društava za osiguranja.

- Centar će nam omogućiti evidenciju izdavanja polisa autoodgovornosti u realnom vremenu. Posebno obratiti pažnju na povećanje udjela životnog osiguranja kao i osiguranje imovine i osiguranje poljoprivredne proizvodnje od elementarnih nepogoda - kazao je Višković.

3. REFORMA ЈAVNIH PREDUZEĆA

Posebna pažnja Vlade Republike Srpske u narednom mandatnom periodu biće usmjerena na reformu javnih preduzeća, rekao je Višković.

- Podsjetiću da smo detaljnu analizu stanja u oblasti javnih preduzeća u Republici Srpskoj započeli još krajem 2019. godine - rekao je on.

Reforma javnih preduzeća u narednom periodu će se zasnivati na sljedećim strukturnim reformama:

1. Uspostavljanje institucionalnih kapaciteta za efikasan nadzor i upravljanje javnim preduzećima;

2. Јačanje odgovornosti za uspješnost, na nivou sistema i na nivou preduzeća; te

3. Јačanje strateških javnih preduzeća i preduzeća od posebnog interesa.

- Uspostavljanje institucionalnih kapaciteta za efikasan nadzor i upravljanje javnim preduzećima biće realizovano uspostavljanjem Јedinice za nadzor javnih preduzeća i funkcije utvrđivanja, praćenja, procjene i upravljanja fiskalnim rizicima, jačanjem upravljanja podacima i učinkom u odabranim sektorima i javnim preduzećima, te kroz podizanje kvaliteta i uspješnosti odbora i uprava javnih preduzeća - kazao je Višković.

Vlada Srpske će završiti sveobuhvatnu procjenu integrisanog okvira javnih preduzeća kao osnovu za izradu sveobuhvatne strategije reforme sektora javnih preduzeća.

- Izradićemo i usvojiti sveobuhvatnu dugoročnu strategiju reforme sektora javnih preduzeća. U okviru Јedinice za nadzora javnih preduzeća uspostavićemo Registar javnih preduzeća, te primijeniti onlajn sistem prikupljanja podataka.
Analiziraćemo i izmjeniti pravni okvir koji se odnosi na funkcionisanje i upravljanje, te odgovornost u upravljanju javnim preduzećima u cilju unapređenja planiranja, izvještavanja i upravljanja, a posljedično i uspješnosti javnih preduzeća, te usvojiti novu, međunarodno prihvaćenu definiciju javnih preduzeća - poručio je Višković.

Najavio je i izradu i usvajanje Politike vlasništva nad javnim preduzećima.

- U Politici ćemo utvrditi jasne kriterijume za vlasništvo i osnovne principe korporativnog upravljanja - rekao je Višković.

Višković je naglasio da će javna preduzeća donijeti metodologiju ili u svoje postojeće interne akte ugraditi planiranje, izvještavanje i kontrolne procese u skladu sa novim propisanim opštim postupcima.

- Upravljački organi javnih preduzeća osiguraće, u okviru svojih nadležnosti, blagovremeno razmatranje i usvajanje ciljeva poslovanja, ugovora o uspješnosti i mjera za unapređenje poslovanja i ispunjavanje ciljeva poslovanja. Јavna preduzeća izrađivaće finansijske izvještaje u skladu sa međunarodnim standardima, naročito za aspekte vezane za rokove i uslove korišćenja javne imovine, postupanja sa namjenskim akcizama i državnom pomoći ili subvencijama, te će unaprijediti proces planiranja i pravovremeno donošenje poslovnih planova u skladu sa trogodišnjim projekcijama i strateško-razvojnim dokumentima - rekao je Višković.

On je dodao da će javna preduzeća usvojiti politiku da objavljuju detaljne izvještaje o revalorizacionim dobicima, gubicima i ispravci vrijednosti imovine za prethodni desetogodišnji period.

- Ujedno, usvojiće politiku i postupak vrednovanja infrastrukture u javnom vlasništvu koju koriste ili eksploatišu javna preduzeća i zahtjeve za izvještavanje u vezi s tim, korišćenjem provjerenih metodologija, te politiku i postupke za obračun kapitalnih rashoda i amortizacije infrastrukture u javnom vlasništvu koju koriste ili eksploatišu javna preduzeća, i zahtjeve za izvještavanje u vezi s tim u skladu sa Međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja - naglasio je Višković.

Prema njegovim riječima, jačanje odgovornosti za uspješnost, na nivou sistema i na nivou preduzeća biće realizovano utvrđivanjem parametara za efikasno upravljanje i vladinu pomoć javnim preduzećima, jačanjem nezavisne institucionalne revizije i nadzora, te jačanjem odgovornosti i podsticaja za javna preduzeća na strani tražnje.

- Izradićemo metodologiju za utvrđivanje i izračun neizmirenih obaveza i pripremiti jednoobrazne analize za sva javna preduzeća, te ćemo donijeti propise za obustavu praksi unakrsnog subvencionisanja u svim javnim preduzećima. Takođe, definisaćemo srednjoročne ciljeve u vezi sa brojem zaposlenih u javnim preduzećima i izraditi planove racionalizacije broja zaposlenih - poručio je Višković.

On je najavio da će jačanje strateških javnih preduzeća i preduzeća od posebnog interesa biti realizovano uspostavljanjem institucionalnih mehanizama za podršku restrukturiranju i tranziciji javnih preduzeća, te uspostavljanjem održivih strateških javnih preduzeća i javnih preduzeća od posebnog interesa.

- Usvojićemo izmjene i dopune zakona i propisa radi utvrđivanja kriterijuma, postupaka, informacionih zahtjeva i zahtjeva transparentnosti, kao i mehanizme podrške restrukturisanju ili privatizaciji javnih preduzeća, te kategorizaciju i planiranje restrukturisanja javnih preduzeća u skladu sa međunarodnim standardima. Procojenićemo stanje i potrebe pojedinačnih javnih preduzeća sa liste strateških javnih preduzeća i izradićemo reformske prijedloge, odnosno prijedloge restrukturisanja. U skladu sa zakonskim propisima isknjižićemo nenaplative dugove iz evidencija Poreske uprave za javna preduzeća koja su zatvorena, likvidirana ili je okončan postupak stečaja. I na kraju, usvojićemo politike i akcione planove za otpočinjanje procesa restrukturisanja, odnosno reformskog procesa u strateškim javnim preduzećima - kazao je Višković.

4. ZDRAVSTVENA I SOCIЈALNA POLITIKA

Reformski stub Zdravstvena i socijalna politika zasnivaće se na slljedećim strukturnim reformama:

1. Izrada Socijalne karte Republike Srpske;

2. Nastavak reforme zdravstvenog sistema;

3. Politike u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja;

4. Politike u oblasti boračko-invalidske zaštite.

Izrada Socijalne karte Republike Srpske

Višković je ocijenio da poboljšanje ciljanja socijalnih davanja ima za cilj da socijalne naknade zasnuje na potrebama, a ne na statusu i pripadnosti pojedinoj kategoriji društva.

- Na taj način, ukupan sistem socijalnih davanja ćemo unaprijediti, te stvoriti fiskalni prostor za povećanje naknada korisnicima kojima su naknade zaista i potrebne. Sve navedeno će sistem socijalnih davanja učiniti efikasnijim i efektivnijim, a prduslov za sve navedeno je izrada Socijalne karte Srpske, što će biti jedna od prioditetnih aktivnosti nove Vlade Srpske - poručio ej on.

Nastavak reforme zdravstvenog sistema

Prema njegovim riječima, zdravstveni sistem Srpske u nekom prethodnom periodu akumulirao je neizmirene obaveze, a ujedno nije bio dio budžetskog sistema Srpske, čime je značajno umanjena njegova fiskalna disciplina.

- S tim u vezi, u prethodnom periodu zaustavili smo dalje akumuliranje neizmirenih obaveza, izmirili smo dio istih, napravili značajan iskorak po pitanju unapređenja zakonske regulative, te dio zdravstvenih ustanova uveli u trezorski sistem poslovanja, povećavajući fiskalnu odgovornost zdravstvenog sektora - rekao je Višković.

U narednom periodu Vlada Srpske će nastaviti da izmiruje neizmirene obaveze svake zdravstvene ustanove pojedinačno, da ih učini fiskalno održivim i da ih kao takve uključi u trezorski sistem poslovanja.

- Uvođenjem fiskalne odgovornosti i transparentnosti u zdravstveni sistem, stvorićemo neophodne uslove za sprovođenje strukturnih reformskih mjera, koje će se zasnivati na normiranju i uspostavljanju nove mreže zdravstvenih ustanova, koja će biti definisana u skladu sa najboljim međunarodnim praksama, uvažavajući demografske trendove i razvoj saobraćajne infrastrukture u Republici Srpskoj, te na iznalaženju novih modela finansiranja zdravstvenog sistema i definisanju više "paketa" zdravstvene zaštite - naglasio je Višković.

Politike u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja i boračko-invalidske zaštite

Posebna briga i pažnja Vlade Srpske u prethodnom periodu bila je posvećena populaciji penzionera i boračkoj polulaciji.

- Na ovom mjestu želim ponovo i posebno da istaknem, da će takva politika biti veoma važna odrednica i nove Vlade Republike Srpske. Naglasiću da nećemo smanjivati dostignuti obim prava ni za jedno socijalno davanje. Naša politika će se zasnivati na iznalaženju realnih i održivih izvora za povećanje obima prava i njihovo bolje ciljanje - istakao je Višković.

Najavio je da će zajedno sa Udruženjem penzionera i organizacijama proisteklim iz odbrambeno-otadžbinskog rata raditi na poboljšanju standarda ovih kategorija, sa posebnim akcentom na one najugroženije.

- Odmah po formiranju nove Vlade Republike Srpske formiraćemo interresornu radnu grupu koja će se baviti unapređenjem položaja boračkih kategorija, u svim segmentima, unapređujući, između ostalog i banjsko liječenje boračkih kategorija, te pomoć porodicama osuđenih boraca Vojske Republike Srpske, kao i zapošljavanje demobilisanih boraca i djece poginulih - poručio je Višković.

5. DEMOGRAFSKA OBNOVA REPUBLIKE SRPSKE

Demografska obnova Republike Srpske jedan je od najvažnijih reformskih stubova i zasnivaće se na sljedećim strukturnim reformama:

1. Mjere u oblasti demografske i migracione politike;

2. Nastavak reforme obrazovanja;

3. Mjere podrške mladim ljudima.

Mjere u oblasti demografske i migracione politike

- Kao što sam i prije četiri godine rekao, mogu i sada da ponovim da poboljšanje demografske pozicije Republike Srpske zahtijeva dugoročne politike, a ne politike samo na mandatni period jedne Vlade - istakao je Višković.

On je poručio da je prethodna Vlada Srpske napravila poseban iskorak po pitanju politika koje su imale za cilj poboljšanje demografske pozicije Republike Srpske.

- Prvenstveno kroz nove politike za mlade ljude, unapređujući učenički i studentski standard, te politike za rješavanje stambenih pitanja mladih. Naša posebna pažnja bila je posvećena politikama za unapređenje položaja nezaposlenih majki, porodilja i drugo, nastojeći da ih dodatno stimulišemo za proširenje porodice. Potpuno svjesni problema negativnog prirodnog priraštaja, odnosno nedovoljnog rađanja, te starenja stanovništva, siguran sam da nam je svima potpuno jasno da ne postoje ekonomske ili fiskalne mjere koje mogu da kompenzuju ovakva negativna demografska kretanja. Pored toga, sigurni da je jako teško definisati mjere u oblasti demografske i migracione politike koje prije ili kasnije neće biti i mjere socijalne politike, insistiraću da kroz sve naše politike u narednom periodu, bude nametnuta potreba poboljšanja demografske obnove Srpske - istakao je Višković.

On je najavio da je namjera Vlade Srpske identična kao što su to radili i u prethodnom periodu.

- To je da u posebnu pažnju posvetimo mladim ljudima i mjerama podrške roditeljstvu, da nastavimo sa svim onim politikama koje su u prethodnom periodu uticale na poboljšanje položaja mladih, mjerama usmjerenim na usklađivanje porodičnog i profesionalnog života, ali i da zajednički radimo na politikama koje će dugoročno dovesti do povećanja motivacije za ostanak na području Srpske, koje će povećati stopu ukupnog fertiliteta u Srpskoj, te na taj način poboljšati demografsku sliku Republike Srpske - rekao je Višković.

Zbog toga je naglasio da će kroz sve politike nove Vlade Srpske, komponenta koja utiče na bolju demografsku sliku Srpske biti nezaobilazan faktor.

- Demografska obnova Republike Srpske je naš osnovni nacionalni i politički cilj - poručio ej Višković.

Nastavak reforme obrazovanja

Imajući u vidu kontinuiran pad broja učenika, kao i kontinuiran rast broja zaposlenih u obrazovanju u proteklih deset godina, ključni korak u promjeni pristupa finansiranja i modernizaciji sistema obrazovanja predstavlja preusmjeravanje sredstava koja se trenutno troše na plate zaposlenih na modernizaciju nastavnih procesa, rekao je Višković.

- Ključni izazov sistema obrazovanja, pored velikog broja zaposlenih, predstavlja tehnološki razvoj, koji ujedno predstavlja i izazov za buduće funkcionisanje ekonomije koja će se suočiti sa promjenom strukture privrede, potrebom stvaranja kvalitetnih radnih mjesta - kazao je on.

Višković je naglasio da je "obrazovanje je ključ opstanka Republike Srpske jer je obrazovano stanovništvo pretpostavka za njen razvoj, a reforma obrazovanja osnov za ostanak novih naraštaja".

- Znanje je ključni resurs za napredak društva, te se smatra da su najprofitabilnije investicije u 21. vijeku ulaganja u nauku i obrazovanje. Iz tog razloga, obrazovanje i stvaranje pretpostavki za unapređenje obrazovanja će postati ključni prioritet svih politika Srpske. S tim u vezi, u oblasti osnovnog obrazovanja, unaprijedićemo materijalne preduslove za osnovno obrazovanje, unaprijediti kvalitet nastave i nastavnog kadra, uspostaviti sistem usmjeravanja učenika u one oblasti u kojima imaju najviše razvojnih kapaciteta, promovisati znanje, te uspostaviti sistem stalnog praćenja kvaliteta nastave i u kontinuitetu unapređivati osnovno obrazovanje - naveo je Višković.

Višković je naglasio da će u oblasti srednjeg obrazovanja hitno započeti sa uspostavljanjem reorganizovane mreže srednjih škola, bazirane na stvarnim potrebama i ekonomskoj opravdanosti njihovog postojanja, unaprijediti materijalne preduslove za srednje obrazovanje, kvalitet nastavnog kadra, uspostaviti sistem vrednovanja kvaliteta škola i usklađenosti sa potrebama tržišta rada i nacionalnim prioritetima, unaprijediti kvalitet nastave kroz značajnije učešće prakse, te promovisati znanje i cjeloživotno učenje.

- U oblasti visokog obrazovanja, radićemo na modernizaciji visokoškolskih ustanova i unapređenju kvaliteta nastave, usklađivanju visokog obrazovanja sa potrebama tržišta rada, unapređenju unutrašnje efikasnosti rada visokoškolskih ustanova, hitnoj internacionalizaciji studijskih programa, promociji i podršci znanju, te utvrđivanju stvarne cijene koštanja svakog studijskog programa i sistema finansiranja fakulteta. Kada govorim o unapređenju visokog obrazovanja, fokus će biti i na osnivanju Inovacionog fonda kao centralnog fonda za sva budžetska izdvajanja i ulaganja poslodavaca u cilju finansiranja razvojno-istraživačkih projekata, te osnivanje instituta na fakultetima koji imaju manjak studenata, a na kojima se obavljaju naučnoistraživački radovi i pripremaju i sprovode razvojni projekti - izjavio je Višković.

Mjere podrške mladim ljudima

Višković je poručio da efikasno korišćenje ljudskog potencijala predstavlja suštinu političkog i ekonomskog sistema odnosno djelovanja jedne zajednice, a ključ reformskih procesa koji ide u pravcu stvaranja održivog sistema Srpske je u korekciji raspodjele u korist mladih, odnosno u korist najproaktivnije i najproduktivnije populacije stanovništva.

- Preciznije rečeno, dugogodišnji negativni demografski trendovi, potaknuti lošim prirodnim priraštajem, starenjem stanovništva i migracijom stanovništva, uslovili su smanjenje ponude radne snage. S tim u vezi, ključni cilj ili glavna vizija sistema Srpske treba da bude preusmjerena na mlade, kroz korekcije u preraspodjeli - napomenuo je on.

U skladu sa navedenim, Višković je najavio da će Vlada Srpske zajedno sa poslovnom zajednicom, kreirati niz sistemskih mjera podrške mladima u smjeru afirmacije rada, njihovog ranijeg uključivanja u svijet rada i formiranja porodice.

- Kroz fleksibilniji radni odnos, obezbjedićemo afirmaciju rada i radnih navika u našoj zajednici i ranije uključivanje učenika i mladih u svijet rada. Posebno ćemo isticati digitalna rješenja, fleksibilnost poreskih i regulatornih institucija, koja u kratkom roku mogu riješiti problem nepovezanosti između radnog potencijala i tržišta rada u Republici Srpskoj - precizirao je Višković.

Kada je riječ o poreskim i drugim direktnim stimulacijama za mlade, Višković je najavio uspostavljanje sistemskog "Paketa mjera za mlade" sa fokusom na mjere povrata poreza i dorpinosa za novozaposlene radnike u novoosnovanim kompanijama za prvu godinu poslovanja, čiji vlasnici su mladi, te subvencijama za kupovinu prve nekretnine.

- I na kraju, sport je vaoma važna odrednica u životu svakog mladog čovjeka, te ćemo u skladu sa novim Zakonom o sportu, koji je usvojen u mandatu prethodne Vlade, kao mjera podrške aktivnom bavljenju sportom, te dodatnom razvoju sportskih klubova, analizirati mogućnosti i definisati modalitete rasterećenja od obaveze uplate poreza i doprinosa - rekao je Višković.

Višković se osvrnuo i na politike Vlade Srpske koje će biti sprovođene u narednom periodu, ali koje ne predstavljaju strukturne reforme, te tako nisu uključene u jedan od pet reformskih stubova.

Riječ je o najvažnijim investicionim projektima, procesu Evropskih integracija i međunarodnoj i regionalnoj saradnji.

Najvažniji investicioni projekti

- Kada govorim o najvažnijim infrastrukturnim pojektima, želim da kažem da će oni i u narednom periodu biti, sa jedne strane, osnovni zamajac privrednog razvoja Srpske, a sa druge strane dovešće do povećanja izvoza Republike Srpske i obezbijediti dodatnu energetsku stabilnost Srpske, kada govorimo o projektima iz oblasti energetike, povećati konkurenstnost privrede Republike Srpske i unaprijediti životni standard naših građana, misleći na investicione projekte iz oblasti saobraćajne, odnosno povećati kvalitet usluga zdravstvenog sistema Republike Srpske, kada govorim o projektima iz oblasti zdravstva - rekao je Višković.

Bez namjere da detaljno obrazlaže trenutno stanje u realizaciji svakog pojedinačnog projekta, te planiranu dinamiku realizacije u narednom periodu, Višković je rekao da su najvažniji projekti u oblasti energetike u narednom periodu Hidroelektrana Dabar, HE Buk Bijela, HE Foča, HE Paunci, Bistrica, te solarne i vjetroelektrane.

- Pored izgradnje elekroenergetskih objekata, želim da istaknem da će izgradnja saobraćajne infrastrukture biti ključni prioritet Vlade Srpske, gdje prije svega mislim na izgradnju mreže autoputeva, brzih puteva, obilaznica oko većih gradova, mostova, te rehabilitaciju postojeće putne i željezničke mreže, kao i restruktuiranje i modernizaciju željezničke infrastrukture.

Želim samo da istaknem nekoliko projekata, a to su most na rijeci Savi kod Gradiške, Autoput Banja Luka-Prijedor, Autoput na Koridoru 5C, autoput od Vukosavlja, preko Brčkog do Bijeljine i granice sa Srbijom, izrada projektno-tehničke dokumentacije za brze puteve Bijeljina – Zvornik – Sokolac, brzi put Istočno Sarajevo – Višegrad - Vardište, brzi put od Višegrada prema Trebinju, izgradnja magistralnog puta Foča – Šćepan Polje sa međudržavnim mostom, kao i magistralnog puta Foča – Tjentište sa mostom preko rijeke Drine.

U oblasti zdravstvenog sistema, Vlada Srpske je uložila značajna sredstva u prethodnom periodu, posebno u izgradnju bolničkih kapaciteta. U narednom periodu, naše aktivnosti će i dalje biti usmjerene na igradnju i rekonstrukciju novih kapaciteta u bolničkom sektoru. Tu prije svega mislim na investicije koje su u toku, a to su nova bolnica u Doboju, Bolnica Zvornik, Bolnica Foča, Banjsko-rekreativni centar Srpske Toplice, Ortopedska hirurgija Slatina, Bolnica za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Mlječanica, Projekat Kardiohirurgija na UKC Republike Srpske, Objekat za pružanje zdravstvene zaštite oboljelih od malignih bolesti UKC Republike Srpske, te Sanacija objekata Maternite i Klinike za infektivne bolesti UKC Republike Srpske.

Od planiranih novih investicija izdvojiću Medicinski kompleks Banjaluka, Rekonstrukciju, izgradnju i opremanje objekata 4 psihijatrijske ustanove Republike Srpske, Rekonstrukciju, sanaciju i opremanje objekata Bolnice Gradiška i Bolnice Prijedor, te Izgradnju i opremanje novog objekta Bolnice Trebinje - precizirao je Višković.

Proces Evropskih integracija

Prema njegovim riječima, proces Evropskih integracija svakako predstavlja jedan od prioriteta Vlade Srpske i u budućem periodu.

- Ono na čemu ćemo insistirati jeste potpuna zaštita i poštovanje ustavnog položaja i nadležnosti institucija Srpske i protivićemo se bilo kakvim pokušajima zloupotrebe integracionog procesa za slabljenje Srpske i oduzimanje njenih nadležnosti - rekao je Višković.

Najavio je da će Vlada insistirati na dosljednoj primjeni mehanizma koordinacije procesa evropskih integacija u BiH u svim segmentima integracionog procesa.

- Zvanični Brisel će i u novoj Vladi Republike Srpske imati pouzdanog partnera na putu evropskih integracija, uz uslov punog poštovanja njenog ustavnog položaja i nadležnosti. S druge strane, po pitanju eventualnog članstva u NATO, nova Vlada Srpske će se kretati isključivo u okvirima koje je definisala Narodna skupština Srpske, a to je vojna neutralnost, i mi ćemo po ovom pitanju u potpunosti pratiti stavove Republike Srbije - naglasio je Višković.

Međunarodna i regionalna saradnja

Višković je poručio da Vlada Srpske u potpunosti ostaje opredijeljena za dalje unapređenje i jačanje regionalne i međunarodne saradnje.

- Preispitaćemo dosadašnje rezultate rada i kapacitete naših Predstavništava po svijetu, a sve u funkciji stvaranja racionalnije i efikasnije mreže, koja će biti u funkciji jačanja privredne i svih drugih oblika saradnje sa svim zainteresovanim stranama. Fokus Vlade i u narednom periodu biće na definisanju strateških opredjeljenja i smjernica u djelovanju prema našoj dijaspori, koja je naš najbolji ambasador u svijetu - izjavio je Višković.

Kada je riječ o regionalnim odnosima, Višković je poručio da je Republika Srpska u potpunosti otvorena za saradnju sa svima.

- Naravno, ponoviću, da centralno mjesto zauzimaju naši odnosi sa Republikom Srbijom i sa ponosom možemo konstatovati da naši odnosi nikada nisu bili na višem nivou, što se ogleda u nizu zajedničkih projekata i različitim vidovima podrške i pomoći koje je Republika Srbija obezbijedila Srpskoj i njenim građanima u prethodnom periodu - istakao je Višković.

On je ponovio da je opredjeljenje Vlade evropski put, ali to ni u kojem slučaju ne umanjuje značaj i kvalitet odnosa koje Republika Srpska ima sa drugim parnterima.

- Tu svakako posebno mjesto zauzima Ruska Federacija, koja se u više navrata pokazala kao iskren prijatelj Republike Srpske i njenog naroda. Ne smijemo nikad zaboraviti da je Ruska Federacija oduvijek zauzimala principijelan stav po pitanju poštivanja međunarodnog prava, odnosno Dejtonskog mirovnog sporazuma, te se zalagala za objektivnost i istinit prikaz stanja u BiH, kako na sjednicama PIK-a, tako i na sjednicama Savjeta bezbjednosti UN-a. Takođe, Narodna Republika Kina, koja je sve prisutnija na našim prostorima, je još jedan veoma značajan partner Republike Srpske. Naši odnosi se intenziviraju kada je riječ o ekonomskoj saradnji, realizaciji različitih infrastrukturinih projekata, projekata u oblasti energetike, te prosvjetnoj i kulturnoj saradnji - rekao je Višković.

Dodao je da ima još mnogo potencijala za dalji razvoj odnosa između Republike Srpske i Narodne Republike Kine.

- Srpska u intenziviranju tih odnosa vidi svoju razvojnu šansu. Takođe, saradnja Republike Srpske i Mađarske je odlična i mi ćemo i u narednom periodu nastaviti da širimo i jačamo naše zajedničke razvojne programe - poručio je Višković.

Višković je naglasio da će i nova Vlada Srpske insistirati na stavu da Kancelarija Visokog predstavnika u BiH treba biti zatvorena.

- Takođe, nastavićemo da insistiramo i da strane sudije odu iz Ustavnog suda BiH jer se pokazalo da je najveći broj odluka donesen preglasavanjem na štetu Republike Srpske. Smatramo da ovakvo djelovanje nema veze ni sa pravom, niti sa pravdom, i ovakva zloupotreba Ustavnog suda BiH protiv Republike Srpske i njenih institucija neće donijeti nikakav napredak BiH - naglasio je Višković.

U Programu rada za mandatni period 2018-2022. godina Višković je rekao da sveobuhvatnim i sveukupnim mjerama, koje Vlada planira i može da realizuje, sa ciljem poboljšanja standarda i kvaliteta života građana Srpske, realno je očekivati sljedeće:

1. Rast realnog bruto domaćeg proizvoda;

2. Smanjenje stope nezaposlenosti;

3. Povećanje plata i penzija;

4. Povećanje socijalnih i drugih davanja;

5. Povećanje budžetskih prihoda; 

6. Povećanje investicija.

- Sada, nakon četiri godine, siguran sam da svi zajedno možemo da konstatujemo da je Vlada Srpske u potpunosti, veoma uspješno, odgovorila na sve ciljeve koje smo pred sebe postavili, i to u uslovima pandemije virusa korona i u uslovima globalne krize izazvane sukobima u Ukrajini - ocijenio je Višković.

Višković je istakao da su očekivanja Vlade Srpske da u narednom mandatu neće morati da se bavi rješavanjem problema koji su posljedica eksternih faktora i koji su joj uzeli tri od četiri mandatne godine.

- S tim u vezi, mogu da ponovim da će naši ciljevi i dalje ostati nepromjenjeni, sa namjerom dodatnog poboljšanja standarda i kvaliteta života naših građana, ali uz dodatak još dva cilja, a to su socijalno pravednije društvo i demografski održivo društvo.

Višković je napomenuo da će pažnja nove Vlade Srpske biti usmjerena i na one oblasti koje nisu obuhvaćene samim ekspozeom, jer je, kako je naveo, ekspozeom obuhvatio samo one oblasti i mjere koje će zahtijevati strukturne reforme u narednom periodu.

- S tim u vezi, odmah po formiranju nove Vlade Srpske izradićemo Akcioni plan za realizaciju politika Vlade kojim ćemo detaljno definisati sve mjere na kojima ćemo veoma predano raditi u narednom periodu, sa jasnim rokovima realizacije i odgovornim institucijama - rekao je Višković.

On je dodao da će nakon svakog kvartala, na sjednicama Vlade, analizirati realizaciju mjera definisanih Akcionim planom.

- Molim vas da nam budete podrška i u izradi pojedinačnih programa rada svakog resora i Vlade u cjelini za svaku godinu mandata pojedinačno, jer nam je veoma važno da osiguramo vlasništvo nad reformskim procesima cijelog društva. Budite slobodni da ukažete i na sve ono to smatrate da možemo da uradimo bolje, jer ćemo samo zajedničkim naporima uspjeti da uspješno odgovorimo na sve postavljene ciljeve. U novoj Vladi Srpske imate istinskog partnera, spremnog na dijalog i razmjenu ideja, a moji saradnici i ja smo vam na raspolaganju u bilo kom trenutku - zaključio je Višković.