Štrbac: Neko mora da donese odluku za suđenje hrvatskim pilotima u odsustvu
- Nije počelo suđenje jer još nije donesena odluka o suđenju u odsustvu. Vanpretresno vijeće koje je trebalo da donese tu odluku, vratilo je ponovo odluku Pretresnom vijeću jer još nisu dobili ono što su sve vrijeme čekali od Ministarstva pravde Srbije - potvrdu da je ta zamolnica poslata u Hrvatsku sa pozivima optuženim - rekao je Štrbac.
On je rekao da je Vanpretresno vijeće kada je potvrdilo optužnicu trebalo i da donese odluku da se sudi u odsustvu, a pošto je to, po njemu, igra između Tužilaštva sa jedne strane i Vanpretresnog vijeća i Pretresnog vijeća odjeljenja sa druge strane, to opet ide na uštrb oštećenih.
- Malo li su čekali pa još treba da čekaju. Drže ih i dalje u neizvjesnosti da li će biti suđenja ili neće. Šta naši čekaju? Dakle, neko ovdje mora da prelomi. Kakav dokaz, ako si već vodio istragu, a nisi obavještavao i pozivao iz poznatih razloga, nije to bio ničiji hir da ih ne pozivaju - rekao je Štrbac.
On je podsjetio da Hrvatska ima zakon iz 2011. godine u kome kaže da neće sarađivati i da ne priznaje nikakve pravne akte koji dolaze iz Srbije / i ostalih zajednica SFRЈ/ gdje su u pitanju njihovi "branitelji" optuženi za ratni zločin.
Štrbac ističe da se Hrvatska sve vrijeme u praksi poziva na zakon i pošto nisu htjeli da rade na drugim predmetima da udovoljavaju zamolnicama, onda je bilo za očekivati da neće ni u predmetu "Petrovačka cesta".
- To su javno svi poručivali da neće priznati ni optužnicu, ni slati svoje pilote - rekao je Štrbac.
S druge strane, kako je naglasio, Hrvatska 2022. godine ima više suđenja u odsustvu za ratne zločine nego po okončanju rata 1995. i 1996. godine, pa sudi svaki dan 71 osobi sada u decembru i to samo osam je prisutno, a svi drugi su u odsustvu.
- U novembru je 110 ljudi suđeno, uglavnom u odsustvu. Neko mora prelomiti ovdje. Mi smatramo da je slučaj `Rakitije` bio uvod u ovo - rekao je Štrbac.
Prema njegovom mišljenju, tu odluku može da donese Vanpretresno vijeće, koje zasjeda van pretresa, a ono što ne odluči vanpretresno, može Pretresno.
- Razlog što nemaju dokaz da je poziv za glavni pretres uručen optuženima pored ovakve situacije koju sam opisao od zakona od prakse, nema nikakve veze sa stvarnošću. Neće Hrvati doći na suđenje, ne priznaju ništa. To svaki dan govore, a tako su se ponašali i u drugim predmetima - rekao je Štrbac.
On je istakao da neko od njih mora da donese odluku, protiv koje se može žaliti, bila ona pozitivna ili negativna ili je donijelo Pretresno ili Vanpretresno vijeće.
- Nezadovoljna strana, a to je Tužilaštvo, ako odbiju ili odbrana, može ili ne mora, ako se prihvati suđenje u prisustvu da se žali i onda će apelacija, vjerovatno odlučiti, kao što je odlučila u predmetu `Rakitije` - rekao je on.
Suđenje četvorici hrvatskih pilota optuženih za ratni zločin počinjen na Petrovačkoj cesti u akciji "Oluja" 1995. kada je raketirana kolona srpskih izbjeglica, koje je trebalo da počne danas u Beogradu, odloženo je jer, kako je obrazloženo, "još nema elemenata da se donese odluka da im se sudi u odsustvu".