Slučaj "Јošanica": Tužilaštvo naknadno traži mjere zabrane
Tužilac Vladimir Simović predložio je mjere zabrane za osumnjičene Rašida Sobu, Zakira Јamaka, Adema Fehrića, Šefku Glušca i Murisa Hadžiahmetovića.
Simović je prethodno šestorici uhapšenih na području Sarajeva i Goražda, koji su osumnjičeni za zločine u selu Јošanica, nije predložio nikakve mjere zabrane već je to zatražio naknadno, nakon njihovog puštanja na slobodu.
Mjere zabrane koje je predložio podrazumijevaju oduzimanje ličnih dokumenata, zabranu putovanja i napuštanja BiH, te zabranu sastajanja sa svjedocima, ali i ostalim licima koja su bila dio akcije koja se povezuje sa osumnjičenima.
Mjere zabrane Tužilaštvo traži zbog postojanja mogućnosti da osumnjičeni pobjegnu i zbog uticaja na svjedoke.
- Imamo nesporne dokaze da je ubijeno 56 civila i da je imovina popaljena i uništena - rekao je Simović obrazlažući prijedlog Tužilaštva.
On je naveo da raspolažu dokazima koji potkrepljuju osnovanu sumnju za osumnjičene, ali da ne mogu iznositi sve pojedinosti zato što je istraga u završnoj fazi, te da će u narednih mjesec dana podići i optužnicu.
Simović je u Sudu BiH pročitao dijelove iskaza svjedoka Envera Kusture, Edina Kasapovića, Zaima Poturka iz kojih, kako tvrdi, proizilazi da su osumnjičeni bili dio akcije u Јošanici.
- Kustura u svom iskazu navodi kako je Rašid Sobo bio načelnik Prve višegradske brigade, dok je Zakir Јamak komandovao grupom "Čole", kojoj je naredio čišćenje terena - rekao je Simović i dodao da je Šefko Glušac bio komandir Drugog bataljona višegradske brigade koja je izvršila napade na selo Crnetići.
Ifet Feraget, branilac prvoosumnjičenog Rašida Sobe, kaže kako nije mogao shvatiti na čemu Tužilaštvo zasniva postojanje osnovane sumnje, te tvrdi da ništa nije potkrijepljeno dokazima, kao i da je njegovog branjenika Glavni štab poslao kao ispomoć.
Osumnjičeni Rašid Sobo rekao je da je ovo za njega uvreda i da je on "tako nešto nikada nije naredio", prenio Birn.
Kadrija Kolić, branilac Zakira Јamaka, tražio je da Sud BiH odbije prijedlog Tužilaštva kao neosnovan tvrdeći jer smatra da nije ispunjen osnovni uslov za upućivanje mjera zabrane.
Sa ovim zahtjevima saglasne su i odbrane Adema Fehrića, Šefke Glušca i Murisa Hadžiahmetovića.
Nakon što su odbrane iznijele svoj stav, tužilac Simović je rekao da je naredba o sprovođenju istrage izdana 24. novembra 2022. godine i da je kompletan činjenični osnov preširoko postavljen.
- Mi smo izdvojili samo dijelove koji se odnose na ove osumnjičene i nema dilema da postoji i osnov i osnovana sumnja, koja će biti testirana kroz podizanje optužnice - rekao je Simović.
Zbog sumnje da su počinili ratne zločine u selu Јošanica kod Foče, pripadnici Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/ uhapsili su 13. decembra 2022. godine šest osoba na području Sarajeva i Goražda.
Tokom napada, izvršeno je paljenje i uništavanja kuća i imovine, a žrtve su nakon zločina pronađene i identificirane.
Sudija za prethodni postupak Slaviša Gluhajić rekao je da će Sud BiH naknadno donijeti odluku.
Ova lica su osumnjičena da su kao komandanti i pripadnici Višegradske brigade takozvane Armije BiH učestvovali u napadu na selo i činjenju ovog zločina, a iz Tužilaštvo navodi da su žrtve nakon zločina pronađene i identifikovane.
U predmetu je izvršena opsežna istraga Tužilaštva sa više partnerskih policijskih agencija i institucija, kao i prikupljanje velikog broja dokaza o počinjenom zločinu i izvršiocima.
U osvit zore na Nikoljdan, 19. decembra 1992. godine, pripadnici vojske koja je sebe nazivala Armijom BiH ušli su iz pravca Goražda desnom obalom Drine u zaleđe srpskih položaja i, paleći sve pred sobom, na kućnom pragu dok su se spremali da slome slavski kolač, masakrirali srpske žene, starce i djecu.
Ubijeno je 56 mještana, mnogi od njih na jeziv način, odsijecanjem dijelova tijela. Među žrtvama bila je 21 žena i troje djece, koja su prethodnog dana sa roditeljima došla iz Foče da na selu dočekaju Svetog Nikolu.
Desetak zaselaka Gornje Јošanice u opštini Foča izbrisano je sa geografske karte, popaljene su, ne samo kuće, već i pomoćni objekti, uz nejač ubijana je i stoka, a gdje su to stigli, zločinci su čak posjekli i stabla voćaka./