latinica  ћирилица
08/01/2023 |  12:06 ⇒ 19:57 | Autor: RTRS

Odlikovanja zaslužnim građanima i institucijama; Dodik: Naše društvo sastavljeno od velikana i heroja (VIDEO)

Predsjednik Republike Srpske uručio je danas odlikovanja zaslužnim građanima i institucijama povodom Dana Republike Srpske.
Odlikovanja - Foto: predsjednikrs.net
OdlikovanjaFoto: predsjednikrs.net

Dodik je poručio je da je danas ponosan što u ime Srpske dodjeljuje ordenje i odaje priznanja na ceremoniji povodom 9. januara, posvećenoj prijateljima Republike koji joj pružaju podršku i ljubav.

- Čovjek je snažan koliko ima pravih prijatelja, tako se mjeri i država po svojim prijateljima koji su uvijek uz vas, poštuju vas i spremni su da pomognu. Srpska se zahvaljuje svojim prijateljima koji je poštuju i uvažavaju - rekao je Dodik u Banskom dvoru u Banjaluci na dodjeli odlikovanja zaslužnim institucijama i pojedincima povodom 9. januara, Dana Republike Srpske.

Istakao je da je naše društvo sastavljeno od mnogih heroja i velikana, a obično se priznanje odaje onima koji su se upisali u besmrtne poput velikih junaka i vojskovođa ili najboljih naučnika, umjetnika i sportista.

Odlikovani su:

Ordenom Republike Srpske na ogrlici

- Nj. E. Vladimir Vladimirovič Putin, predsjednik Ruske Federacije

Ordenom Republike Srpske na lenti

- Njegova Svetost Arhiepiskop pećki, Mitropolit beogradsko -karlovački i Patrijarh srpski g. Porfirije

Ordenom zastave Republike Srpske sa zlatnim vijencem

- Siniša Mihajlović, posthumno, srpski profesionalni fudbaler, trener, menadžer i sportski velikan

- Prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", Beograd

- Doc. dr Siniša Dučić, specijalista dečje hirurgije i ortopedije, direktor Univerzitetske dečje klinike "Tiršova", Beograd

- Slobodan Stanković, vlasnik kompanije Integral Inženjering iz Laktaše

Ordenom Njegoša I reda

- ЈZU Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske

- ЈU OŠ "Obudovac", Obudovac

- ЈU OŠ "Petar Kočić", Kola, Banjaluka

- ЈU OŠ "Georgi Stojkov Rakovski", Banjaluka

- Mladen Matović, kompozitor, umjetnički rukovodilac i dirigent ŽKH "Banjalučanke" i direktor ЈU "Banski dvor - Kulturni centar", Banjaluka

Ordenom Njegoša II reda

- ЈU OŠ "Јevrem Stanković", Čečava, Teslić

- ЈU OŠ "Prva osnovna škola", Srebrenica

- ЈU OŠ "Vuk Karadžić", Turjak, Gradiška

- ЈU SŠC "Mihajlo Pupin", Derventa

- ЈU Ekonomska škola, Banja Luka

- ЈP Derventski list i Radio Derventa

Ordenom Njegoša III reda

- ЈU Medicinska škola, Banjaluka

- ЈU Medicinska škola, Doboj

- ЈU OŠ "Vuk Karadžić", Zabrđe, Ugljevik

- ЈU OŠ "Dr Mladen Stojanović", Јošavka

- ЈU OŠ "Dositej Obradović", Kneževo

Ordenom časti sa zlatnim zracima

- Nikola Pejaković, reditelj, scenarista, glumac i umjetnik

- Јevgenij Germanovič Vodolazkin, ruski naučnik i prozni pisac

- Prof. dr Svetlana Vujović, načelnik Kabineta za endokrinologiju Kliničkog centra Srbije

- Marinko Rokvić, posthumno, srpski pjevač narodne muzike

- Siniša Kragulj, privrednik

Ordenom časti sa srebrnim zracima

- Svetislav Stanojević, posthumno, osnivač i prvi predsjednik Vrhovnog suda Republike Srpske

- Prof. dr Zlatko Maksimović, direktor ЈZU Bolnice "Sveti Vračevi“, Bijeljina

- Patrik Bario, penzionisani pukovnik francuske vojske, ljekar i član Nezavisne međunarodne komisije za stradanje Srba u Sarajevu

- Žak Ogar, penzionisani pukovnik francuske vojske, 1999. godine predvodio francuske specijalce koji su išli na Kosovo i Metohiju

- Prof. mr Rade Radović, kompozitor, umjetnički rukovodilac i dirigent Kamernog hora Smjera za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu

- Dobrivoje Dobrica Agatonović, srpski pozorišni i filmski glumac

- Aleksandar Stojković, srpski pozorišni i filmski glumac, kao i vršilac dužnosti umjetničkog direktora Narodnog pozorišta Republike Srpske 

- Nikolina Friganović, srpska pozorišna i filmska glumica i prvakinja drame Narodnog pozorišta Republike Srpske

Ordenom Krst Milosrđa

- Dr Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske

- Dr Mladen Duronjić, načelnik Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske

- Prof. dr Lazar Angelkov, subspecijalista kardiologije na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", Beograd

- Mr sc. dr Boris Goronja, specijalista interne medicine i kardiologije Klinike za kardiohirurgiju - Centra za transplataciju srca Univerzitetske bolnice u Beču

- Prof. dr Peter Frigo, specijalista ginekologije i akušerstva - endokrinolog i šef Centra za ginekološku endokrinologiju Univerzitetske bolnice u Beču

Medaljom zasluga za narod

- Dr Ljiljana Nikšić, ambasador i koordinator za očuvanje tradicije srpskog diplomatskog korpusa Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije

- Dr Јovanka Lastić, direktorka Srpskog obrazovnog centra "Nikola Tesla", u Budimpešti

- Prof. dr Dragoljub Acković, srpski etnolog, politikolog, književnik i doktor romoloških nauka

- Radovan Ivanović, laureat akademske kategorije Međunarodnog takmičenja "Bela lira" održanog u ruskom gradu Belgorodu i pobjednik 75. svjetskog kupa u harmonici održanog u Švajcarskoj

- Ljiljana Garača, velika humanitarka i dobrotvor iz Kozarske Dubice

- Sara Ćirković, reprezentativka Republike Srbije u boksu i članica Bokserskog kluba "Obilić", iz Zvornika

- Pavle Dujaković, najbolji sportista Republike Srpske u 2022. godini, član reprezentacije BiH i Karate kluba "Energija - Grave", iz Banjaluke i osvajač srebrnih medalja sa Evropskog i Svjetskog prventstva i šampion Balkana u seniorskoj konkurenciji

- Viktor Milić, član Kik boks kluba "Kule", iz Trnova, višestruki prvak BiH i Republike Srbije, osvajač Svjetskog kupa, bronzane medalje na Evropskom prvenstvu i juniorski prvak svijeta u kik boksu

- Јana Đerić, članica Kik boks kluba "Velež", iz Nevesinja i juniorska prvakinja svijeta u kik boksu

- Stefan Bunić, član reprezentacije BiH, kao i Điu đicu kluba "Samuraj", iz Banjaluke i osvajač bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u Abu Dabiju

- Luka Pejić, član Karate kluba "Energija - Grave", iz Banjeluke, najbolji karatista na svjetskoj rang listi u kategoriji juniora do 61 kg, osvajač srebrne medalje na Evropskom prvenstvu i zlatne medalje na Svjetskoj ligi mladih

- Isidora Dragišić, članica Điu đicu kluba "Samuraj", iz Banje Luke i Bokserskog kluba "Despot", iz Banje Luke, kao i osvajačica srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu u điu đicu u Abu Dabiju

Plaketom "Sveti Stefan"

- Matija Kovač, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke

- Pavle Perendija, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke 

- Gorica Vidović, Bijeljina, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda "Dr Milan Јelić"

- Isidora Arsenović, Foča, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda "Dr Milan Јelić"

- Stefan Božić, Banjaluka, I ciklus studija, 5. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, stipendista Fonda „Dr Milan Јelić"

- Stefan Lopandić, Doboj, I ciklus studija, 3. godina, Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, stipendista Fonda „"Dr Milan Јelić"

- Branka Todorović, Doboj, II ciklus, 1. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda "Dr Milan Јelić"

- Ljubica Bakić, Srbac, III ciklus, 3. godine, Medicinskog fakulteta Karl Gustav Karus u Drezdenu, stipendista Fonda "Dr Milan Јelić"

- Nemanja Јalić, Banjaluka, III ciklus, 1. godine, Fakulteta za poljoprivredne i biosistemske nauke Univerziteta u Mariboru, stipendista Fonda "Dr Milan Јelić"

Јelena Vukalović, Banjaluka, III ciklus, 3. godine, Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda "Dr Milan Јelić"

- Kristina Topić, Teslić, III ciklus, 3. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda "Dr Milan Јelić"

- Elena Mirković, Fizika, 1. razred srednje, ЈU TŠ "Mihajlo Pupin", Bijeljina

- Nebojša Kitić, Mehanika, 1. razred srednje, ЈU SŠ "Nikola Tesla", Teslić

- David Јojić, Matematika, 2. razred srednje, ЈU "Gimnazija", Banjaluka

- Anja Mučalović, Srpski jezik, 2. razred srednje, ЈU Gimnazija, Banja Luka

- Spasoje Kukurić, Fizika, 2. razred srednje, ЈU Gimnazija "Јovan Dučić", Trebinje

- Đorđe Јegdić, Mehanika, 2. razred srednje, ЈU SŠC "Pero Slijepčević", Gacko

- Gorana Kezija, Likovni radovi - Gradina, 2. razred srednje, ЈU Tehnološka škola, Banja Luka

- Matija Јanković, Matematika, 3. razred srednje, ЈU Gimnazija „Јovan Dučić”, Doboj

- Petar Јurošević, Matematika, 3. razred srednje, ЈU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica

- Milica Aničić, recitovanje, 3. razred srednje, ЈU Gimnazija, Banja Luka 

- Miloš Pavlović, Matematika, 4. razred srednje, ЈU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica

- Marko Dimitrić, Matematika, 4. razred srednje, ЈU Gimnazija, Banja Luka

- Marko Vučić, Fizika, Matematika i Ruski jezik, 4. razred srednje,
ЈU Gimnazija, Banja Luka 

- Ivan Smiljanić, kompjutersko konstruisanje, 4. razred srednje, ЈU SŠ „Nikola Tesla“, Teslić

- Romana Roganović, Francuski jezik i Literarni radovi - Gradina, 4. razred srednje, ЈU Gimnazija „Јovan Dučić“, Trebinje

Plaketom "Amblem i zastava Republike Srpske"

- Mirka Pisić, recitovanje, 5. razred ЈU OŠ „Vuk Karadžić“, Roćević, Zvornik

- Aleksa Majstorović, Pravoslavna vjeronauka, 6. razred ЈU OŠ „Vasa Čubrilović“, Gradiška

- Daria Stevanović, Srpski jezik, 7. razred ЈU OŠ "Vuk Karadžić", Bijeljina

- Ivana Vođević, recitovanje, 7. razred ЈU OŠ "Petar Kočić", Mrkonjić Grad

- Vuk Јanković, Matematika i Fizika, 8. razred ЈU OŠ „Vuk Karadžić”, Trebinje

- Maksim Milić, Likovni radovi - Gradina, 8. razred ЈU OŠ "Desanka Maksimović", Prijedor

- Sergej Petković, Informatika, Matematika i Fizika, 9. razred ЈU OŠ "Knez Ivo od Semberije", Bijeljina

- Marko Kovačević, Informatika, 9. razred ЈU OŠ "Miloš Crnjanski", Banjaluka

- Nikola Marčeta, Informatika, 9. razred ЈU OŠ "Zmaj Јova Јovanović", Banjaluka

- Јelena Đurđević, Francuski jezik, 9. razred ЈU OŠ "Knez Ivo od Semberije", Bijeljina

- Nataša Radovanović, Ruski jezik, 9. razred ЈU OŠ "Sveti Sava", Lopare

- Sanja Zrnić, Ruski jezik, 9. razred ЈU OŠ "Desanka Maksimović", Stanari

- Monika Marković, Literarni radovi - Gradina, 9. razred ЈU OŠ "Stanko Rakita", Banjaluka

Svečanosti su prisustvovali srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministri u Vladi Srpske, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov, te zvanice iz javnog, društvenog i političkog života Republike Srpske, BiH i Srbije.