

Drecun: Nema nastavka dijaloga i povratka Srba u prištinske institucije dok se ne formira ZSO

Drecun je uoči održavanja sjednice Skupštine Srbije o Kosovu i Metohiji, rekao da nema prostora za druge prijedloge za ZSO jer je Briselski sporazum precizno definisao šta treba da se uradi da bi se formirala ZSO.
- Prvi Briselski sporazum u šest tačaka definiše da će postojati asocijacija opština u kojoj Srbi čine većinu na Kosmetu. Zajednica u kojoj Srbi čine većinsko stanovništvo, što znači da ima i ljudi drugih nacionalnosti. Članstvo će biti otvoreno za svaku drugu opštinu, ako se o tome saglase članovi. Zatim se definiše da će dvije strane formirati upravljački tim za formiranje Zajednice i da će ga činiti predsetvnici četiri opštine na sjeveru KiM i da će oni izraditi nacrt statuta, koji su oni izradili - rekao je Drecun.
Nema nastavka dijaloga i povratka Srba u institucije Prištine dok se ne formira ZSO, a onda razgovor o evropskom prijedlogu, rekao je Drecun za RTS.
- Ovo je pokušaj političkog manevra da se izgled ZSO prilagodi viđenju Prištine, iako Kurti govori da za njega Briselski sporazumi ne postoje i da neće biti formirana ZSO i da treba razgovarati samo o manjinskim pravima. Izbjegava da koristi termine koji se koriste u Briselskom sporazumu - napomenuo je Drecun.
Drecun je rekao da prijedlog statuta koje je uradila njemačka nevladina organizacije Fridrih Ebert smatra pokušajem njemačke politike da se izigra Briselski sporazum kada je riječ o ZSO.
Kako je istakao, autorski tekst američkih diplomata Dereka Šolea i Gabrijela Eskobara je korektan i interesantan je stav da ZSO nije u skladu sa Ustavom i da ne vide razlog zašto ne bi bila formirana.
- Zajednica bi bila institucionalni mehanizam, koji bi Priština priznala, sa ciljem da se zaštiti srpski narod, da im se osigura bezbjedan život i ekonomski razvoj - rekao je Drecun.
Drecun je istakao da nema članstva Kosova u UN, niti Srbija prihvata da prizna lažnu državu Kosovo.