MIP nastavlja da sprovodi bošnjačku politiku ignorišući stavove Predsjedništva BiH
U prilog tome govori i činjenica da je 22. februara iz MIP-a upućen dopis Stalnoj misiji BiH pri UN u kojem se od predstavnika BiH pri UN zahtijeva da na 11. hitnom zasijedanju Generalne skupštine UN podrži Prijedlog rezolucije "Principi koji podržavaju sveobuhvatan pravedan i trajan mir u Ukrajini", te da, u ime BiH, prihvati status kosponzora predmetne rezolucije.
Spoljna politika BiH nije i ne može biti politika koju zastupa bilo koja politička partija ili pojedinac, kao što je već ustaljena praksa u ovoj zemlji. Samostalno vođenje spoljne politike ujedno je i njegiranje Ustava BiH u kojem je izričito navedeno da je spoljna politika u nadležnosti Predsjedništva BiH, kao i da je BiH sastavljena od dva ravnopravna entiteta i tri konstitutivna naroda i da se samim tim mora poštovati njihova volja.
Povodom ovog zahtjeva upućenog Stalnoj misiji BiH pri UN, iz Kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH upućen je dopis ministru inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedinu Konakoviću u kojem se podsjeća da je u skladu sa članom V 3. a] Ustava BiH, Predsjedništvo isključivo nadležno za vođenje spoljne politike BiH.
- Kako ste se Vašim dopisom od 22. februra 2023. godine oglušili o stav Predsjedništva BiH u vezi sa pridruživanjem i kosponzorstva predmetne Rezolucije, Kabinet srpskog člana Predsjedništva BiH od Ministarstva inostranih poslova zahtijeva da sadržaj svojih instrukcija prema DKP mreži BiH, uključujući i konkretan slučaj, striktno uskladi sa stavovima Predsjedništva - navodi se u dopisu koji je u posjedu RTRS-a.
U dopisu se ističe da u konkretnom slučaju, u skladu sa rezultatom procedure usaglašavanja u okviru Predsjedništva, jedini formalan stav kojeg predstavnik BiH može iznijeti na 11. hitnom posebnom zasijedanju Generalne skupštine OUN jeste suzdržanost po pitanju pridruživanja Rezoluciji, odnosno odbijanje prihvatanja statusa kosponzora.
Na osnovu zahtjeva Ministarstva inostranih poslova od 16. februara, dodaje se u dopisu, prema već ustaljenoj proceduri, kabineti tri člana Predsjedništva BiH izjasnili su se po pitanju eventualnog pridruživanja BiH Rezoliciji i prihvatanju statusa njenog kosponzora, na način da nije postignuta saglasnost u okviru Predsjedništva na osnovu čega slijedi da isključivi stav kojeg predstavnik BiH može zvanično iznijeti na 11. posebnom zasijedanju Generalne skupštine OUN jeste suzdržanost po pitanju pridruživanja Rezoluciji, odnosno neprihvatanje statusa kosponzora Rezolucije.