Da li municija iz BiH i Srbije preko posrednika, "sivim" kanalima, dospijeva u Ukrajinu? (VIDEO)
Uprkos prilivu sofisticiranog zapadnog naoružanja, Oružane snage Ukrajine i dalje se oslanjaju na rusko oružje. Potrebna im je municija jer je nemilice troše i grčevito je traže po zemljama istočne Evrope. U pomoć im priskaču američki posrednici sa gotovinom koji pretražuju fabrike u BiH, Srbiji i Rumuniji u potrazi za granatama i načinima da ih prebace u Ukrajinu - piše "Njujork tajms".
– Imam neku rezervu prema tome. Јa ne znam da li je to sa određenim dokazima. Isti ili sličan tekst je i u Srbiji objavljen, pa je i Srbija vršila određne kontrole – rekao je pomoćnik ministra u ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Dragiša Mekić.
Suština izvoza oružja i municiji iz BiH u tome je da kompanije imaju tzv. "end juzer" sertifikat, odnosno potvrdu od zemlje u koju izvoze robu. Bez toga ne mogu dobiti dozvolu od Ministarstva spoljne trgovine. Samo prošle godine izdato je 800 dozvola od čega 95 odsto se odnosi na kompanije iz Federacije BiH. Zbog rata u Ukrajini i situacije u regionu pooštrena je kontrola dodjeljivanja dozvola - kažu u ministarstvu.
- Tražimo izričito da se navede da će se roba koristiti na teritoriji države krajnjeg korisnik. Za vojnu opremu se traži i izjava da roba neće biti izvezena bez saglasnosti BiH. Da li je ta država ispoštovala te certifikate i međunarodne dokumente, mi to ne znamo - istakao je Mekić.
Upravo je tu pukotina u lancu "liferovanja" oružja i municije iz BiH u Ukrajinu, smatra Ljubiša Borovčanin, penzionisani general Policije republike Srpske, poznavalac prilika u namjenskoj industriji. Nema garancija da zemlja članica NATO-a, kojoj je BiH izvezla oružje i municiju, kasnije neće tu robu isporučiti Kijevu da je iskoristi protiv ruske vojske.
- Može bilo koja država, članica NATO da uveze iz BiH oružje, i to je regularno i legalno. Dalji bi korak bio da to oružje kao pomoć isporuče Ukrajini i tu nema mehanizma zaštite. Sve je regularno ako se dostavi "end juzer" sertifikat i tu se priča završava, ali ako zemlja "end juzer" preusmjeri to oružje, onda je to zloputreba - naglašava Borovčanin.
Da li je na taj način 3.500 raketa iz srpske fabrike "Krušik" u Kruševcu, preko Turske i Slovačke, isporučeno oružanim snagama Ukrajine, kako pišu mediji? Odgovor od zvaničnog Beograda traži MIP Ruske Federacije.
O tome se vodila i rasprava u Skupštini Srbije. Srpski ministar odbrane Miloš Vučević demantuje izvoz smrtonosne robe zaraćenim stranama u Ukrajini.
- Srbija nije prodala ni metak, minu, granatu ili pušku bilo kojoj zaraćenoj strani na ukrajinskom ratištu i to će ostati politika Srbije - kategoričan je Vučević.
Prošle godine od izvoza oružja, municije, eksploziva i pirotehničkih sredstava BiH je ostvarila prihod više od 230 miliona maraka. Najviše su kupovale SAD, Saudijska Arabija i Turska. Najveći izvoznici su fabrike iz Konjica, Goražda, Vogošće i tek jedna iz Srpske - TRB Bratunac.
Od momenta kada je Bakir Izetbegović izjavio da "pravimo oružje za izvoz ali i za ne daj Bože", postoji sumnja da fabrike namjenske industrije u Fedaraciji, pod kontrolom Bošnjaka, prave fiktivne ugovore i da proizvode oružje i municiju za lager.
U Ministarstvu spoljne trgovine kažu da postoje duple kontrole i inspekcije fabrika i da dozvole za izvoz oružja daju tek nakon dobijenih mišljenja Ministarstava inostranih poslova, odbrane, bezbjednosti, ali i OBA BiH.