Sljedeće sedmice počinje premještanje nuklearnog otpada iz elektrane Krško
Objašnjeno je da će do jeseni ove godine u suvo skladište biti premješteno 16 spremnika u kojima će biti 592 istrošena goriva elementa.
- Uvođenjem suvog skladišta omogućeno je produženje pogonskog vijeka elektrane, te sigurno skladištenje istrošenog nuklearnog goriva po potrebi narednih 100 godina - navode iz Fonda.
Ranije je slovenačko Ministarstvo za okolinu i prostor završilo postupak procjene uticaja Nuklearne elektrane "Krško" na okolinu i 13. januara izdalo saglasnost za produženje pogonskog vijeka za dodatnih 20 godina, do 2043. godine.
Nuklearna elektrana Krško u pogonu je od 1981. godine, od 1982. godine pogon je u punoj snazi, a od 1983. godine je u komercijalnom pogonu.
Nuklearna elektrana Krško izgrađena je sredstvima hrvatskih i slovenačkih elektroprivrednih organizacija, obje države koriste električnu energiju.
Nuklearna elektrana Krško je zajednički proizvodni objekat koji godišnje pokriva oko 20 odsto potreba Slovenije i 16 odsto potreba Hrvatske za električnom energijom.
Hrvatska ima obavezu zbrinuti polovinu radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane Krško za šta je odabrana lokacija Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
Nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice jer bi time bilo ugroženo zdravlje stanovnika u 13 opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u slivu rijeke Une, kao i životna sredina.
Planirano odlagalište radioaktivnog otpada, u neposrednoj blizini Novog Grada u Republici Srpskoj, kao i oko 900 metara od zaštićenog područja - Parka prirode "Una", ugrozilo bi više od 250.000 stanovnika u slivu ove rijeke.