Obilježena 31. godina od zločina nad Srbima u Sijekovcu (FOTO/VIDEO)
U narednih nekoliko dana, ove formacije ubile su još 37 mještana Sijekovca. Najmlađa žrtva imala 17, a najstarija 72 godine. Za maskar nad srpskim civilima u Sijekovcu, pred Sudom BiH do sada je osuđeno samo jedno lice.
Milja Zečević iz Sijekovca tog 26. marta 1992. godine izgubila je tri sina- Petra, Milana i Vasu i muža Јovana. Ubili su ih pripadnici HV i paravojnih muslimansko-hrvatskih formacija, koji su tada napali ovo naselje.
Najmlađi sin Branko umro je nakon rata. Snagu u 1993. godini daju joj unučad , ali srce joj je, kaže, i dalje prepuno tuge.
- Nema i danas sam sjela ovdje i kažem, e Bože moj dragi mog Branka nema pa da vidi kakav mi je život sad. Borim se - kaže Zečevićeva.
Preživjeli i danas svjedoče da su smrt u Sijekovcu tog marta 1992. godine izbjegli samo oni koji nisu bili kod kuće. Strašnom zločinu svjedočila je i Јelica Zečević, kojoj su zlikovci ubili muža.
- Mene su htjeli politi benzinom, silovati me, ali Bog me ostavio da ja svjedočim, da ko ima uši da čuje - kaže Zečevićeva.
Za sat vremena ubijeno je devetoro srpskih civila, a u narednih nekoliko dana još 37. Zapaljeno je 15 kuća i pravoslavna crkva. Bio je to prvi masovni zločin i prije nego što je počeo oružani sukob u BiH. Ovaj zločin ne smije i neće biti zaboravljen, poručili su zvaničnici Republike Srpske, odajući počast nastradalima.
- Pokazujemo da nećemo ustuknuti pred budućnošću i da ćemo biti sposobni da i dalje donosimo sami svoje odluke , da budemo čvrsti i jedinstveni da se Republika Srpska neće odreći sebe ni onih koji su za nju nevino ili u borbi stradali - naglasio je Nenad Stevandić predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Danijel Egić ministar rada i boračko-invalidske zaštite je naglasio da "zločin počinjen nad nedužnim srpskim civilima prije 31 godine u Sijekovcu kod Broda je prvi masovni zločin počinjen u proteklom ratu u BiH".
- Ovaj zločin na Srbima je još jedan od dokaza da treba da čuvamo, pazimo i branimo Republiku Srpsku u miru, nakon što je odbranjena u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu - poručio je Egić.
Ni 31 godinu kasnije, svirepi zločin u Sijekovcu još nije adekvatno kažnjen. Iako je u napadu i ubistvima srpskih civila učestvovao veliki broj hrvatskih i muslimanskih vojnika, pred Sudom BiH pravosnažno je osuđen samo Zemir Kovačević i to na deset godina zatvora.
- Samim tim što je devet lica stradalo ovo je sramotna presuda, na kraju krajeva ovo je bilo nemoguće da izvrši samo jedno lice - istakao je Viktor Nuždić v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.
Predsjednik BORS-a Radan Ostojić dodao je da su nastavili puku politiku i praksu Haškog tribunala.
- Tj. politiku koja na sve moguće načine nastoji da srpski narod prikaže kao narod koji je izvršio agresiju na teritoriju na kojoj je živio hiljadu godina - dodao je on.
Zoran Vidić načelnik opštine Brod naglasio je da žrtve ne mogu da čekaju pravdu, a pitanje je ovim tempom kako sudovi rade i da li će i oni živi dočekati pravdu.
- To je jedna žalost koja još više ocrnjuje ovaj zločin - naglasio je on.
U znak sjećanja na poginule u Sijekovcu u crkvi Ognjene Marine služen je parastos. Ruže i vijence na spomen obilježje položile su brojne delegacije .