Stojičić: Adekvatno odgovoriti na vršnjačko nasilje u školama
Stojičićeva je navela da resorno ministarstvo već ima potpisane protokole prema kojima se postupa kada se desi slučaj vršnjačkog nasilja.
- Kada je riječ o prevenciji, oslanjamo se na struku, prije svega na onu koja djeluje u školama i na Republički pedagoški zavod i Inspektorat - izjavila je Stojičićeva u Tesliću gdje prisustvuje zatvaranju 14. Škole pedagoga i direktora osnovnih škola i predškolskih ustanova.
Ona je ukazala i na značaj obrazovanja nastavnog osoblja kako bi na vrijeme prepoznali taj vid nasilja, da ne bi eskalirao i pretvorio se u nešto neželjeno.
Direktor Osnovne škole "Desanka Maksimović" iz Stanara Aleksandar Ristić upozorio je da se fizičko nasilje preselilo na internet i društvene mreže, takozvano sajber nasilje i da je multisektorski tim ove škole sproveo istraživanje i utvrdio da je 76 odsto učenika u predmetnoj nastavi koji imaju društvenu mrežu "tik-tok" učestvovalo u jednom od izazova.
Ristić kaže da se osam učenika osmog razreda povrijedilo u jednom od takvih izazova - "krvavi novac", kada se između prstiju šaka stavljaju kovanice da bi se vidjelo ko će duže da izdrži pritisak.
- Učenici su, u skladu sa postupcima, upućeni na savjetodavni rad sa pedagogom, odnosno sa disciplinskom odgovornošću koji takav prekršaj nosi, ali cilj nije samo kazna za te učenike već da shvate šta je za njih ispravno, a šta pogrešno - naglasio je Ristić.
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović rekao je da je situacija u Srpskoj po pitanju vršnjačkog nasilja kao i u zemljama regiona, s tim što postoji problem u definisanju koji oblici nasilja se mogu podvesti pod vršnjačko, zbog čega su na ovom seminaru angažovani i predavači iz oblasti bezbjednosti.
- Vršnjačko nasilje nije gledanje poprijeko, povlačenje za kosu, gurkanje, a najviše toga ima - napomenuo je Damjanović.
Direktor Društva pedagoga Republike Srpske Drago Branković ukazao je na osam modela prevencije vršnjačkog nasilja u školama i bezbjednosti koji su tokom dvodnevnog seminara predstavljeni direktorima i pedagozima, a riječ je o primarnoj prevenciji koja obuhvata sve učenike, nastavnike i zaposlene u školama.
Sekundarna prevencija, napominje on, obuhvata samo učenike koji su skloni nasilju ili su imali nasilničko ponašanje, dok tercijarna podrazumijeva individualni rad sa nasilnicima i žrtvama nasilja.
Četrnaestu školu pedagoga i direktora osnovnih škola i predškolskih ustanova organizovali su Republički pedagoški zavod i Društvo pedagoga Republike Srpske o temi "Prevencija vršnjačkog nasilja u školama i bezbjednost u predškolskim ustanovama i osnovnim školama".