Otvaranje mosta Bratoljub za teretni saobraćaj - prioritet za razvoj privrede
Dogovoren je i zajednički nastup i aktivnosti ovog ministarstva i opštine na brendiranju maline sa ovog područja i finalizaciji ovog proizvoda.
Privrednici Srednjeg Podrinja imaju velike probleme i troškove u transportu, jer i nakon šest godina od izradnje i godinu i po od otvaranja mosta Bratoljub, na graničnom prelazu između Srbije i BiH nije profunkcionisao prelaz teretnih kamiona. To usporava i razvoj ovog djela Republike Srpske. Za Јanka Petrovića, drvoprerađivača iz Bratunca, ovoliko odugovlačenje je nedopustivo.
- Naša administracija to sporo rješava, pogotovo kada je riječ o pitanjima na nivou BiH. Mi privrednici jednostavno trpimo, idemo do Zvornika 100 kilometara i čekamo po dva dana - kaže Petrović.
Zbog ovoga, ali smanjenog tržišta, trpe i proizvođači malina. Ovaj kraj zaživio bi da je riješen graniučni prelaz, jer bi mnogi svoje proizvode izvozili u hladnjače u Srbiji gdje je ove godine cijena za kilogram malina bila i do 10 KM.
Pitanje otvaranja mosta Bratoljub za teretni saobraćaj trebalo bi da bude riješeno do karaja maja ove godine. Kada bude pušten promet robe i usluga, pokrenuće se pitanje slobodne bescarinske zone.
- Mi smatramo da je bilo kakvo odlaganje za promet roba i usluga duže od kraja mjeseca neprihvatljivo - kaže Prodanović.
Košarac je rekao da je imperativ politike Republike Srpske da se ravnomjerno razvijaju svi njeni dijelovi, ali da mnoge projekte usporavaju zajedničke institucije BiH.
- Dvije godine se čekalo na odobravanje sredstava za izgradnju graničnog prelaza kod mosta Bratoljub i tek sa dolaskom Zorana Tegeltije na čelo Savjeta ministara donesena je prva odluka o izdvajanju 14,5 miliona KM za izgradnju tog objekta. To potvrđuje da u partnerstvu sa institucijama Republike Srpske želimo ravnomjeran razvoj svih njenih dijelova - naveo je Košarac.
Danas je dogovorena zajednička organizacija Sajma Dani malina u Bratuncu 9. i 10. juna .