Otvorene knjige žalosti u Srpskoj i BiH; Zastave na pola koplja (VIDEO)

U knjigu žalosti u Generalnom konzulatu Srbije u Banjaluci upisao se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Dodik je rekao da zbog dvije tragedije, koje su se dogodila u protekla dva dana u Srbiji, osjeća veliku tugu i žalost, kao i zbog načina na koji se to izdešavalo.

U knjigu žalosti upisala se i srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cijanović u Generalnom konzulatu Srbije u Banjaluci.
View this post on Instagram
- Ovo je velika tuga za one koji su izgubili članove svojih porodica, posebno kada se zna kako je do toga došlo. Ovo zahtijeva širu aktivnost cjelokupnog društva, a tu mislim na porodice, škole i institucije - rekla je Cvijanovićeva.
Predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak upisao se u knjigu žalosti u Generalnom konzultatu Srbije u Banjaluci povodom ubistva osmoro đaka i radnika obezbjeđenja u školi u Beogradu, navodeći da ne postoje riječi koje mogu ispoljiti žaljenje za stradalima.
- Naša tuga i bol ne mogu stati u knjigu žalosti. Ne postoje riječi koje mogu u punoj mjeri ispoljiti žaljenje za svim nevino stradalim u dva odvojena napada u Beogradu i Mladenovcu. Narod Republike Srpske iskreno i neutješno saosjeća i žali za svim žrtvama, za malim anđelima i njihovim dobrim čuvarom - naveo je Selak.

U Konzularnoj kancelariji Ambasade Republike Srbije u Trebinju od jutros je otvorena knjiga žalosti, povodom stradanja osmoro djece i radnika u beogradskoj osnovnoj školi. U knjigu su se, između ostalih, upisali, Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja, Dragoslav Banjak, predsjednik Skupštine Grada saradnicima.

- Nešto moramo uraditi kao društvo. Treba da se zabrinemo i razmišljamo o tome na koji način određene mreže treba da se ukinu. Potrebno je razgovarati o problemima, o tome da li ustanove rade kako treba, koje treba da povedu računa o određenim ljudima koji razmišljaju drugačije - rekao je Ćurić nakon upisivanja u knjigu žalosti.
I građani Doboja upisuju se u knjigu žalosti.

U hramu Svetog Vasilija Ostroškog služen je pomen za učenike koji su stradali u pucnjavi u Osnovnoj školi "Vladimir Ribnik" u Beogradu.
Učenici i nastavnici osnovnih i srednjih škola sa područja opštine Istočna Ilidža zapalili su svijeće i odali počast stradalim učenicima vidno potreseni zbog tragičnog događaja.
Svi građani koji žele mogu da se upišu u knjigu žalosti, do 7. maja u Predstavništvima konzulata Republike Srbije.
Knjiga žalosti otvorena je i u Ambasadi Srbije u Sarajevu.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić upisao se danas u Ambasadi Srbije u Sarajevu u Knjigu žalosti koja je otvorena nakon ubistva osam učenika i radnika obezbejđenja u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”.
- Izgubiti dijete najveća je ljudska bol. Nemjerljiva. Dijelimo vašu tugu. Danas je specifičan dan i u Sarajevu kada se obilježava sjećanje na ubijenu djecu. Zato su naše misli još više uz roditelje i porodice stradalih - napisao je Nikšić.
Njima, njihovim prijateljima, svim građanima Srbije, istakao je Nikšić, iskazujem izraze iskrenog saučešća.
- Povrijeđenim želim brz i uspješan oporavak - napisao je Nikšić u Knjigu žalosti, saopšteno je iz Vlade FBiH.
