

"Koristiti ćirilicu i vratiti joj mjesto koje joj pripada" (FOTO)

Izložba 56 ćiriličnih rukopisa, pristiglih iz prijedorske regije, otvorena je u Narodnoj biblioteci i tom prilikom je ukazano na značaj upotrebe, očuvanja i ljepota ćiriličnog pisma.
Novčane nagrade i diplome prvoplasiranim učesnicima konkursa u četiri kategorije obezbjedila je i uručila poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bobana Ćibić, koja je istakla da je ova manifestacija dokaz da se srpski jezik, pismo i tradicije mogu njegovati i promovisati među svim generacijama.
Ćibićeva je istakla da ćirilicu treba koristiti što češće i na taj način pokazati koliko se cijeni svoje pismo, jezik, kulturu, običaje i narod u cjelini.
Direktor Narodne biblioteke Danijela Balaban rekla je da prvi put ove godine organizuju izbor najljepšeg ćiriličnog rukopisa kroz konkurs "Ćirilicom ostavljamo trag", a ideja je bila bibliotekarke u Osnovnoj školi "Sveti Sava" profesora Dijane Knežević i profesora srpskog jezika Miloša Kecmana.
Profesorica Knežević je istakla ogroman značaj promocije ćiriličnog pisma, podsjetivši da narod koji nema svoj jezik i pismo - faktički i ne postoji.
Ona je istakla da je ćirilica kao pismo mnogo potisnuta i zapostavljena u kulturnom i javnom životu, čak i u umjetnosti, a taj trend se kreće od sedamdesetih godina 20. vijeka.
- U školama se koristi jer je to osnovno srpsko pismo, ali van škola, nažalost, sve manje i manje. To su i razlozi zašto kroz ovakve manifestacije želimo da promovišemo ćirilicu i vratimo joj mjesto koje joj pripada - rekla je Kneževićeva i naglasila značaj da se u svakodnevnom životu ne preuzimaju tuđe riječi, izrazi, skraćenice.
Nagrađeni autori najljepših ćiriličnih rukopisa, učenici Ana Lazarević i Aleksandra Ritan istakle su da ćirilicu svakodnevno koriste i vole, te da su ponosne jer je danas nagrađen njihov trud i lijep rukopis.
Ritanova je nagrađena u kategoriji mlađih osnovaca, Lazarevićeva u kategoriji starijih osnovaca, Ivana Semiz u kategoriji srednjoškolaca, a Svjetlana Јakšić u kategoriji ostalih prijavljenih građana.
Četvoročlani žiri konkursa "Ćirilicom ostavljamo trag" je na osnovu kriterijuma definisanih konkursom ocjenjivao urednost rukopisa, tehniku, format, izbor olovke kojom su radovi napisani i slično.
Nagrade su uručene i autorima radova koji ove godine nisu zadovoljili sve kriterijume za najljepši rukopis, ali su uložili veliki trud, kao i djeci iz udruženja "Rastimo zajedno" iz Kozarske Dubice.
Zahvalnica za učešće uručena je i Osnovnoj školi "Dragan Vujanović" iz Svodne jer su podstakli djecu da se prijave na ovaj konkurs i kolektivno poslali svoje prijave.
Izložba ćiriličnih rukopisa u Narodnoj biblioteci u Kozarskoj Dubici biće otvorena narednih 14 dana.