Kojić: Bošnjaci nisu diskriminisani, već većina u pojedinim zajedničkim institucijama
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH obavio je raspravu o preostalim tačkama dnevnog reda sjednice započete 19. aprila, a nakon polučasovne pauze počeće glasanje o svim tačkama dnevnog reda.
Na prijedlog poslanika SDA Šemsudina Mehmedovića raspravljano je o nacionalnoj strukturi rukovodstva, policijskih službenika i zaposlenih u institucijama BiH, te poštovanju zakonskih odredaba o odgovarajućoj nacionalnoj zastupljenosti.
Mehmedović tvrdi da su "Bošnjaci potpuno neravnopravni u institucijama i u Sarajevu i u institucijama čije je sjedište van tog grada".
Poslanik SNSD-a Milorad Kojić replicirao je Mehmedoviću na tvrdnju da su Bošnjaci diskriminisani, navodeći činjenicu da su u pojedinim zajedničkim institucijama većina.
Na Mehmedovićev navod u diskusiji, kada je Kristijana Šmita nazvao visokim predstavnikom, Kojić je rekao da Šmit nije visoki predstavnik jer nije izabran na legitiman način.
Nihad Omerović iz NiP-a istakao je da je SDA više godina vodio politiku zanemarivanja ravnopravnosti Bošnjaka u institucijama BiH, dok je Predrag Kožul iz HDZ-a upozorio da je Mehmedovićeva analiza zasnovana na polovini zaposlenih u institucijama BiH.
- Da je rađeno u dobroj namjeri, trebalo je u analizu uključiti sve zaposlene u institucijama BiH - rekao je Kožul.
Prema njegovim riječima, U svakoj instituciji BiH ima onih koji su se zaposlili kao Hvati, a od Hrvata nemaju ni "h".
Prethodno su poslanici okončali raspravu o mišljenju Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, koja nije prihvatila principe prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH.
Obavljena je rasprava i o izvještajima Kancelarije za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji sve 73 institucija BiH za 2021. godinu.
Poslanik Јasmin Emrić rekao je, tokom diskusije, da je ostala praksa da se date preporuke ponavljaju iz godine u godinu, ocijenivši da će tako biti dok se ne pokrene odgovornost rukovodilaca institucija zbog nesprovođenja preporuka.
Poslanik Darko Babalj istakao je da su izvještaji dobri materijali da se poslanici upoznaju sa svim zloupotrebama koje se dešavaju u institucijama.
On je pozvao Tužilaštvo BiH da preispitaju izvještaje i sprovođenje preporuka i da kazne sve koji zloupotrebljavaju poziciju.
Niko od poslanika nije se javio za raspravu o godišnjem revizorskom izvještaju o glavnim nalazima i preporukama za 2021. godinu, o godišnjem konsolidovanom izvještaju interne revizije za 2021. godinu, kao ni o godišnjem konsolidovanom izvještaju o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole u institucijama BiH za istu godinu.
Okončana je rasprava i o izvještaju o izvršenoj reviziji učinka o temi "Aktivnosti institucija BiH na osiguranju osnovnih pretpostavki za kibernetičku bezbjednost".
Poslanik Milorad Kojić je podsjetio da je u Republici Srpksoj uspostavljen pravni okvir za ovu oblast, te pozvao poslanike da ne podrže izvještaj koji se našao na dnevnom redu.
- Hoću da kažem da ćemo mi glasati protiv - rekao je Kojić.
Emrić je pohvalio Kancelariju za reviziju što se bavila kibernetičkim napadom na zajedničke institucije prošle godine i ukazao na to da je u izvještaju navedeno da je bezbjednost institucija slaba, te da ne postoje zakonska rješenja kako to poboljšati.
- Posljedice prošlogodišnjeg sajber napada još nisu sanirane i mi nemamo uopšte nikakve informacije o tome - rekao je Emrić tokom diskusije.
Za većinu ostalih razmatranih tačaka dnevnog reda nije bilo prijavljenih diskutanata.