

Višković u Italiji sa Fedrigom: Italijani zainteresovani za poslovanje u Srpskoj (FOTO/VIDEO)

Fedrigo je i predsjednik italijanskih regija za uspostavljanje prekoranične privredne i ekonomske saradnje.
Višković kaže da su danas u jednoj od pet autonomnih regija Italije, sa kojom Republika Srpska ima potpisan sporazum o saradnji još iz 2010. godine.
- Pozvao sam Fedriga da dođe u Banjaluku i Srpsku, da obnovimo taj sporazum, koji je dao određene rezultate. Mnoga italijanska preduzeća našla su mjesto za poslovanj u Srpskoj. Želim da prošire svoje investicije kod nas - naveo je Višković nakon sastanka.
U okviru posjete italijanskoj regiji Friuli Venecija Đulija, premijer Republike Srpske Radovan Višković, u Trstu se sastao sa Masimilianom Fedrigom, predsjednikom ove regije, koji je i predsjednik italijanskih regija za uspostavljanje prekoranične privredne i ekonomske saradnje. pic.twitter.com/bM7wAnQOzN
— Vlada Republike Srpske (@Vlada_Srpske) May 29, 2023
Višković kaže da je ovo jedna od najrazvijenijih regija u Italiji.
- Pokušaćemo njihova iskustva da preslikamo na Republiku Srpsku. Italijanska ekonomija zasnovana je na malim i srednjim preduzećima, poljoprivredi i turizmu, a slične potencijale imamo i mi. Važno je reći da su privrednici iz Italije veoma zainteresovani da dođu u Srpsku i da investiraju - istakao je Višković.
Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović je rekao da Srpska kontinuirano radi na unapređenju poslovnog ambijenta, da su smanjeni troškovi poslovanja, te da paralelno unapređuje administraciju i radi na digitalizaciji administrativnih procedura.
Na sastanku sa Fedrigom, Mitrović je istakao da je Republika Srpska uvela određeni set podsticajnih mjera kojima se podržavaju investitori u uvođenju novih tehnologija, digitalizaciji, te podrške s ciljem povećanja plata radnicima kako bi bila zadržana postojeća radna snaga.
Mitrović je rekao da je Ministarstvo na raspolaganju svakom pojedinačnom investitoru u smislu podrške, kako kod dobijanja informacija o uslovima ulaganja, tako i tokom realizacije investicije, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Premijer Višković istakao je da su tokom proteklih godina, italijanske kompanije pronašle svoje mjesto za poslovanje i investicije u Republici Srpskoj, te dodao da u Republici Srpskoj trenutno posluje više od 15 italijanskih kompanija. pic.twitter.com/uVitQ7GQI7
— Vlada Republike Srpske (@Vlada_Srpske) May 29, 2023
Cilj posjete je jačanje ekonomske i saradnje u oblasti obrazovanja. Predsjednik Vlade sastaće se i sa predstavnicima privrednika.
Kako je najavljeno, učestvovaće i na poslovnom forumu u Udinama, gdje će italijanskim kompanijama predstaviti potencijale za ulaganja u Srpsku.