

Ponuda za Zapadni Balkan je propagandna politika Evropske komisije (VIDEO)

Da se ova briselska ponuda treba čitati između redova mišljenja su gosti naše emisije "Drugi ugao".
Za profesora političkih nauka Miloša Šolaju ovdje se ne radi o realizaciji stvarnih procesa, već o propagandnoj politici.
- EU ide logikom zapadnoevropskog liberalizma gdje se sve plaća i kupuje. Nijedan od modela koje smo do sada vidjeli nije dao rezultat: CARDS projekti iz 2003, IPA projekti, zapadnobalkanska Inicijativa Berlin-London, reformska agenda Federike Mogerini i Јohanesa Hana... I sada Ursula fon der Lajen dolazi sa pregrštom obećanja. Mislim da se povjerenje u tu vrstu projekata izgubilo i zato EU mora biti konkretnija - ističe Šolaja.
Da je to prvenstveno političko pitanje, slaže se i saradnik Instituta za međunarodnu politiku, Aleksandar Mitić jer, kako kaže, zapadne sile na Republiku Srpsku i Srbiju svakodnevno vrše pritiske.
- Ne odlučuje o tome ni Evropska komisija, ni Ursula fon der Lajen, kao što nisu ni njeni prethodnici. Oni su plaćeni da prenose entuzijazam za proširenje i povezivanje regiona za zapad. O tome odlučuju države članice i sve dok one ne odobre proširenje, a znamo kakva je nepovoljna situacija, neće biti ozbiljnijeg napretka. Za određene države postoje određene nepremostive prepreke - za Srbiju zbog Kosova i sankcija prema Rusiji, a tu su i pritisci na Republiku Srpsku - naglašava Mitić.
Narodni poslanik Srđan Mazalica, ističe da smo za Brisel sada prihvatljivi, jer prostor Balkana žele izolovati od Rusije.
- Nisam optimističan nakon govora Ursule von der Lajen, jer se većinom njeno izlaganje odnosilo na sukob u Ukrajini gdje je samo dio govora posvetila Zapadnom Balkanu. Ali, i taj dio je povezala sa Rusijom u namjeri da Zapadni Balkan izoluje od Rusije i nekih drugih zemalja čijeg se uticaja pribojavaju na tlu Evrope - navodi on.
Te mjere, dodaje Mazalica, nisu ništa novo, već slično Berlinskom procesu - ubrzavanje puta ka Evropskoj uniji.