latinica  ћирилица
07/06/2023 |  11:40 | Autor: SRNA

Centralna banka nije nadležna za mjenjačke poslove sa fizičkim licima

Centralna banka BiH nije nadležna za mjenjačke poslove sa fizičkim licima, ne utiče na izbor valuta koje se zamjenjuju u komercijalnim bankama i mjenjačnicama i nije donijela nikakvu odluku u vezi sa obustavljanjem prijema norveških, švedskih i danskih kruna u BiH, saopšteno je danas iz ove banke.
Centralna banka BiH - Foto: RTRS
Centralna banka BiHFoto: RTRS

U saopštenju se navodi da su se u javnosti pojavile informacije da su komercijalne banke i mjenjačnice u BiH obustavile prijem i zamjenu novčanica norveških kruna, a u pojedinim slučajevima i švedskih i danskih kruna, te da je to prouzrokovano odlukom Centralne banke BiH.

- Centralna banka BiH nije donijela nikakvu odluku u vezi sa obustavljanjem prijema navedenih valuta u komercijalnim bankama/mjenjačnicama u BiH, i nije nadležna za mjenjačke poslove sa fizičkim licima u BiH. U skladu sa entitetskim zakonima o deviznom poslovanju mjenjačke poslove mogu obavljati komercijalne banke, kao i rezidenti - druga pravna lica i preduzetnici koji imaju zaključen ugovor sa bankom, ovlaštenje nadležnog entitetskog ministarstva finansija i registrovani su za obavljanje mjenjačkih poslova - navedeno je u saopštenju.

Iz Centralne banke BiH napominju da komercijalne banke i ovlašteni mjenjači u BiH slobodno donose odluku da li će trgovati nekom stranom valutom u skladu sa poslovnom politikom i mogućnosti da zamjene tu valutu sa inostranom bankom na deviznom tržištu.

- Prema javno dostupnim informacijama vidljive su znatne oscilacije deviznog kursa norveških kruna prema valuti evro, a time i prema KM, pri čemu je vrijednost norveške krune značajnije deprecirala prema navedenim valutama, odnosno izgubila na vrijednosti. Kako smo upoznati inostrane komercijalne banke su prestale sa otkupom norveške krune u procesu kupoprodaje efektivnog stranog novca, pa posljedično i komercijalne banke i mjenjačnice u BiH - dodaju iz Centralne banke BiH.

Iz Banke ističu da finansijske institucije u inostranstvu i BiH mogu obustaviti zamjenu u slučaju pada vrijednosti neke valute radi zaštite od daljeg smanjenja vrijednosti, što može biti i privremenog karaktera dok se situacija sa deviznim kursom te valute ne stabilizuje.

- U svakom slučaju informacije o mogućnosti zamjene ili razlozima eventualnog neobavljanja zamjene norveške krune i bilo koje druge strane valute građani bi trebalo da traže direktno od komercijalnih banaka i ovlaštenih mjenjačnica, odnosno tamo gdje se i obavljaju mjenjački poslovi -navedeno je u saopštenju.